Закінчення зими відзначається народним святом Колодій. Коли Масляна святкується в 2023 році та як відзначається Масний тиждень по днях? Цікаві народні традиції та рецепти млинців на Масляну будуть доречними в ці дні. Хтось, можливо, вважає недоречним святкувати в такий важкий для країни час, але, принаймні, знати народні традиції та приготувати смачні млинці, може стати психологічною підтримкою для всіх нас.
Коли Масляна або Колодій святкується в 2023 році
За тиждень до початку Великоднього посту відзначається давнє народне свято – Колодій або Масниця, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Масний тиждень. Кожного року дати Масного тижня змінюється, тому що дати «прив’язані» до дати Великодня, що вираховується кожного року окремо.
У 2023 році Масний тиждень починається 20 лютого і триває до 26 лютого включно.
А вже 27 лютого 2023 року починається сорокаденний Великодній піст.
- Великдень 2023 католики святкують 9 квітня
- Світлий день Воскресіння Господнього за православним календарем відзначається 16 квітня 2023 року.
Як відзначається Масний тиждень по днях, цікаві народні традиції
За багато років, навіть, сторіч, в народі склалися традиції на кожен день тижня, як відзначати, як святкувати, що робити, а чого уникати.
Понеділок – зустріч
Масний тиждень починає понеділок, який зветься «зустріч». Цього дня народні традиції загадують пекти млинці, щоб ділитися ними з нужденними, щоб ті пом’янули померлих. Ще в народі кажуть, що це млинці «на спомин».
Вівторок – загравання або сватання
В старі часи вівторок Масного тижня був важливим днем для молодих дівчат і хлопців. Це був день оглядин, тому вівторок на Масляну має ще назву «загравання або сватання». Родини, в яких є неодружені дівчата, запрошували холостих парубків в гості на млинці. Після гостювання і хлопці, і дівчата йшли кататися на санчатах та гратися в інші зимові забавки. Такі оглядини були дуже важливі, тому що після Колодія настає Великодній Піст і потім мова про заручини та одруження починається лише після Паски. Ці масляні оглядини, коли молоді люди могли вподобати один одного, могли допомогти створити новою сім’ю.
Середа – ласунка
Середину масного тижня можна назвати днем тещі та зятя. Існує цікава народна традиція, яка спрямована на зміцнення сімейних стосунків. В народі прийнято, що мами дружини – теща, випікає смачні млинці, якими частує улюбленого зятя. Теща накриває багатий стіл, щоб добре привітати чоловіка своєї донечки. Народні традиції кажуть, що чим багатший стіл накриває теща, тим краще її відношення до зятя.
Четвер – розгуляй-загуляй або Широка Масляна
З четверга Масляна починає велике гуляння і недарма її називають «Широка Масляна». Цього дня раніше в селі було прийнято не працювати, відбувалися великі народні гуляння.
П’ятниця – тещин вечір
Цей день навпаки від середи. В п’ятницю зять запрошує маму своєї дружини в гості і накриває для неї щедрий стіл. Але не все так просто, тому що зять приймає в гостях не тільки тещу, а ще й її подруг, які прискіпливо оцінюють накритий стіл – як зять любить тещу. Головне завдання зятя, як було в середу у тещі – всім догодити мамі дружини та її подругам.
Субота – посиденьки зовиці
На зміцнення стосунків у великі родині в масляну суботу проходять посиденьки-зустрічі дружини з сестрою чоловіка (зовиці). Коли зовиця ще незаміжня, тоді в гості запрошуються подруги невістки, які ще не мають чоловіка. А якщо зовиця заміжня, то й подруги запрошувалися, які вже одружені.
Неділя – проводи
Важливий день завершує Масляний тиждень, який називається проводи. Також остання неділя перед Великоднем постом називається Прощена неділя, коли всі просили пробачення за те що зробили та вибачати оточуючим.
Крім того в прощену неділю прийнято їсти все, що залишилося від частувань в попередні дні або роздавала бідним та нужденним.
Як бачимо по днях тижня Масляної, народні традиції спрямовані на зміцнення сім’ї. Зустріч (понеділок – згадуємо померлих рідних), оглядини (вівторок) – знайомство молодих людей, після чого можуть засилати сватів після Великодня, ласунка (середа) – покращення стосунків між батьками та молодим подружжям тощо.
Більш детально про Колодій та традиції Масного тижня
Масляна 2023: рецепти млинців для святкування
Хочемо зазначити, що в України в Масний тиждень прийнято готувати вареники у всьому їх різноманітті – з різними начинками, з різного тіста.
Рецепт ніжних млинців з секретним інгредієнтом
Американські «млинці» — панкейки, чудове доповнення «млинцевого» тижня.
Різнокольорові млинці особливо сподобаються дітлахам.
Тоненькі млинці з секретним інгредієнтом
Рецепт млинців «3 склянки» легко і швидко готувати
Як приготувати млинці, уникнувши помилок і від чого залежить смак млинців