М’ятний сироп краще готувати з молодої м’яти. Рецепт заготовки на зиму – сироп з м’яти сподобається всім, хто любить насичений аромат та оригінальний смак. М’ятний сироп можна використовувати для приготування напої, додавати до випічки та поливати млинці та сирники.
Сироп з м’яти, покроковий рецепт заготовки на зиму
Цей м’ятний сироп можна готувати як зі свіжої м’яти, так і з сушеної. Якщо ви готуєте зі свіжої м’яти, тоді варто використати сироп протягом місяця. Якщо плануєте зберігати його понад 3 місяці, тоді цукру слід взяти в півтора раза більш, ніж дано в рецепті. Сушену м’яту зберігати набагато простіше, ніж сироп, і ви завжди із сухих рослин зможете за цим рецептом приготувати ще.
Інгредієнти
- свіжа м’ята – 200 гр (висушена м’ята – 50 гр);
- цукор – 1 кг;
- вода – 0,5 або 1 л (кількість води залежить від того, якої густоти ви хочете отримати сироп).
Приготування м’ятного сиропу
- Зелень м’яти треба добре промити та обсушити рушником.
- Всю зелену масу треба порізати ножицями чи ножем та скласти в каструлю й залишити на декілька хвилин, пом’яти, перетерти м’яту, щоб дати вихід ефірним маслам.
- Потім треба залити м’яту питною водою й поставити на вогонь.
- Відвар доводимо до кипіння і варимо 2-3 хвилини.
- Знімаємо з вогню й залишаємо настоятися на ніч (на 12 годин).
- Після цього м’ятний узвар треба добре процідити через дуршлаг, а потім через дрібне ситечко чи марлю, щоб прибрати всі дрібні частинки.
- М’ятний відвар ставимо на вогонь, розігріваємо, додаємо цукор й варимо сироп близько 10 хвилин (якщо з’явиться пінка, її треба зняти) .
В залежності від бажаної густоти, м’ятний сироп можна проварити трошки більше (але не рекомендується надто довго, щоб не втрачати корисні речовини).
Знімаємо з вогню, трохи охолоджуємо й розливаємо по банках. Зберігати в холодильнику чи в льоху.
Смачного!