Гострий перець – чудова закуска до м’ясних страв та навіть до відвареної картоплі, тому що він додає контрастних смаків стравам. Як засолити гіркий (гострий) перець самостійно підкаже покроковий рецепт соління
Як засолити гіркий (гострий) перець самостійно? Покроковий рецепт соління
Солоний перець може створити гідну конкуренцію всім звичного маринованого перцю
Особливість соління гострого перцю за цим рецептом полягає в тому, що нам знадобиться тричі готувати розсіл. Це єдина складність. Порада: працювати з гострим перцем варто в гумових рукавичках, тому що може виникнути подразнення та печія слизистої.
Як зазначалося, це рецепт засолки гіркого перцю передбачає тричі готувати розсіл, але рецепт завжди один й той самий, тому наводимо його нижче
Приготування розсолу з розрахунку на 1 кг перцю
- 1 л води
- 8 столових ложок солі (груба).
В кріп висипаємо сіль й кип’ятимо на середньому вогні до повного розчинення солі.
Засолювання перцю
Нагадаємо, що для соління слід брати тільки якісні плоди перцю. Щоб наші баночки, а потім закуска на столі виглядали ще більш привабливими, можна взяти гіркий перець різного кольору.
- Гіркий перець миємо й робимо невеличкі надрізи біля хвостика (не відрізаєм) та можна проштрикнути виделкою біля плодоніжки. Тут завдання – зробити в перці невеличкі отвори, але не розрізати його.
- У велику ємність викладаємо 1 кг перцю й заливаємо гарячим розсолом, щоб він покрив перець.
- Зверху ставимо гніт й залишаємо перець солитися на 3 дні при кімнатній температурі.
- Після цього зливаємо розсіл, а перець заливаємо свіжим розсолом (той самий рецепт розсолу, що надано вище) й залишаємо перець просолюватися під гнітом вже на 5 днів.
- Коли пройдуть ці 5 днів, треба злити розсіл, перці скласти в стерилізовані банки й уже втретє залити розсолом за тим самим рецептом й закрити капроновими кришками.
Солоний гіркий (гострий) перець слід зберігати в прохолодному місці, наприклад, в холодильнику, у льоху, а взимку на балконі (якщо там прохолодно).