В серпні відзначаються три Спаси – великі церковні свята, які в Україні поєднанні в народні традиції. Коли відзначається Маковей (Медовий Спас), Яблучний і Горіховий Спас та які традиції святкування?
Дата, коли відзначається Медовий Спас 2022
Початок Успенського посто – останнього цього літа, починається в один день з Першим з трьох Спасів
Медовий Спас або Маковей відзначається 14 серпня 2022 року
Вже сама назва цього дня підказує, з чим пов’язують в народі це свято
Медовий Спас, тому що в народі з давніх часів вважалося, що можна було починати збирати мед, освячувати в церкві цього дня і потім вже його можна було їсти, використовувати в приготуванні та лікуванні.
Назва Маковей – з цього дня починався збір маку в полях та луках, з якого випікали смачні страви, все освячували в церкві і виставляли на святкові столи.
Ще на Маковея робили букети з різнотрав’я та макових головок, які освячували в церкві. Такі букети слугували оберегом.
На Яблучний Спас, Маковея, в церкві люди просили захисту від зла – і близьких, і домівки.
Як самому зробити букет на Медовий Спас (Маковея)
Рецепти на Маковея або Медовий Спас
Спас 2022: дати, коли відзначається Яблучний Спас
Яблучний Спас – це народна назва, а в цей день відзначається велике і важливе церковне свято – Преображення Господня.
Другий Спас з трьох –
Яблучний Спас припадає на дату 19 серпня 2022 року.
І тут назва пішла від традицій господарювання – з цього дня починали збирати яблука, які освячували в церкві. Крім яблук починався масовий збір врожаю й інших фруктів, наприклад, груш. Після освячення, ці продукти можна було їсти, а також робити зимові заготовки.
Коли Горіховий (Хлібний) Спас 2022
Останній, третій Спас також має декілька назва – Горіховий Спас, Хлібний Спас, Спас на полотні, Холодний Спас. Всі ці назви вказують на те, як народні прикмети і традиції переплітаються з назвою і церковними датами.
Горіховий Спас відзначається 29 серпня 2022 року.
В цей день православна церква відзначає важливу подія для вірян – перенесення Нерукотворного образу Христа Спасителя. В народі це знайшло відображення в назві – Спас на полотні.
Нерукотворний Образ Спасителя — одна з найбільш поширених ікон
Виходячи з назви, зрозуміло, що з Горіхового Спасу в лісах збирали горіхи, гриби, лісові ягоди, закладали зерно (хліб) на зберігання. Люди починали готуватися до зими, бо цей Спас вже холодний – нагадував про скору осінь, а потім і зиму.