В Україні існують давні традиції святкувати Різдво і Новий рік. Ці традиції тісно переплетені з церковними святами і відображають дух нашого народу. Існують 12 страв на Святвечір, які обов’язково повинні стояти на столі. Вважається, що під час приготування потрібно використовувати всі продукти, які в нас ростуть. Це знак того, що ми просимо у Вищих сил, щоб всі ці овочі, фрукти, злаки добре вродили наступного року. Напередодні Різдва на Святвечір готуються виключно пісні страви.
Страви на Святвечір: які продукти і пісні страви
Які 12 страв на Святвечір повинні бути на столі
Святвечір – це день напередодні Різдва, останній день різдвяного посту. На столі мають бути лише пісні страви. Ніякого м’яса, сала чи інших продуктів тваринного походження, на святковому столі не повинно бути. Україна – велика країна, різні регіони якої мають свої традиції, у тому числі в стравах на Святвечір. Але кутя і узвар присутні абсолютно скрізь – це головні страви.
Кутя
Існує багато рецептів приготування куті. Основну страву на Святвечір можна приготувати з пшениці, рису, вівса й інших круп. Обов’язково до святкової каші додається перетертий мак, родзинки, мед і горіхи.
Узвар
Цей напій люблять всі українці, він традиційно готується з висушених фруктів, які ростуть у регіоні. Але обов’язково, щоб до складу входили сушені груші, яблука і вишня або шипшина. Найкращими продуктами вважалися ті, які були освячені на Спас: фрукти – на Яблучний Спас, горіхи – на Горіховий, а пшениця – на Хлібний Спас. Узвар слугує як для заправки куті, так і як окремий напій.
Вінегрет
Традиційні зимові овочі в Україні – буряк і капуста. Пісні страви з овочів повинні бути на святковому столі напередодні Різдва. Тому приготування вінегрету, заправленого олією, стало в пригоді багатьом господиням. Замість вінегрету, можна приготувати пісний салат з буряку. Як вже зазначалося, потрібно максимально використати ті продукти, які ростуть у вашому регіоні.
Вареники
Надзвичайно смачна і поживна страва. Одна з 12 страв на Святвечір, яку дуже люблять і шанують українці. Для приготування вареників на Святвечір краще використовувати борошно крупного помелу, а для начинки – відварену і товчену картоплю. Наші предки любили цю страву не лише за поживність, але й за смаки та корисні складові. Готові вареники заливали соусом з смажених на пісній олії грибочків і цибулі. А ще можна присмажити гриби, перемішати з відвареною картоплею – це буде начинка для вареників.
Які продукти на Свтвечір? – Овочі на столі. Рагу
Овочеве рагу готувалося з різних овочів, які подобаються або які є в господині. Важливо не смажити їх, а запікати або тушкувати. Таке овочеве рагу буде і смачним, і корисним.
Капусняк
Сучасні українці дуже люблять капусняк, який часто готується ще за давніми рецептами, що передаються в родині. На Святвечір капусняк готується пісний – на воді. Зазвичай капусняк готують з квашеної капусти з пшоном.
Голубці
Начинка для пісних голубців, замість м’яса, може бути: з рису, перловки, пшона з грибами. Готуємо улюблені каші і начиняємо голубці. Потім тушкуємо їх з морквою і цибулею. І смачна, корисна страва, одна з 12 страв на Святвечір, готова.
Риба
На стіл потрібно обов’язково ставити страви з риби. Вважається правильним, якщо це буде риба з вашого регіону. Наприклад, карасик або карп. Але в наші часи можна поставити і порізаний норвезький оселедець чи іншу пісну страву, приготовлену з улюбленої риби. Наприклад, можна приготувати тушковану пісну рибу, або можна посмажити рибу. Пісні страви з риби не тільки додадуть смаку, а ще й наситять організм корисними речовинами.
Соління і маринади
Ця необхідна з 12 страв на Святвечір дуже полюбилася українцям. Адже господиня тут може показати своє мистецтво заготовок на зиму. Можна зробити асорті з квашеної капусти, маринованих помідорчиків і огірків, смачного пікантного часнику.
Пампушки і пироги
Випічка на Святвечір також буде пісною. Тобто все готується без молока і яєць. Просто тісто замішуємо на воді. Зате з начинкою ми можемо фантазувати: це може бути товчена картопля з зеленню, тушкована капуста з часничком, гриби з цибулею, вишня з компоту тощо
Квасоля і горох – пісні страви з них обов’язково готуються на Святвечір
У Святвечір страви з бобових дуже важливі. По-справжньому ситні і поживні, вони повинні замінити м’ясо і ковбаси, завдяки рослинному білку. Крім того, вважається, що страви з розвареного гороху або квасолі принесуть в будинок добробут і достаток. Можна приготувати пісні котлети з квасолі.
Печені яблука
Ця страва безпрограшний варіант пісного десерту вже багато-багато років. Одна із найулюбленіших дітьми 12 страв на Святвечір. Запечені з медом і волоськими горіхами, яблука виглядають святково. На смак печені яблука неймовірно приємні. Що важливо було для наших предків і для нас. Ця пісна страва – печені яблука, містить пектин, який підіймає імунітет і поглинає шкідливий холестерин. Тому ця святкова страва прикрашає стіл і нормалізує обмін речовин, знижує рівень цукру в крові, та ще й поліпшує апетит і травлення.
Які продукти повинні бути на столі у Святвечір вирішує сама господиня, зважаючи на обов’язкові страви і ті, які найбільш прийнятні для регіону. Адже важливо поставити на стіл те, що ми вирощуємо і просимо для них багатий врожай наступного року. Головні з 12 страв на Святвечір, які повинні бути на столі: кутя і узвар. Також, одна з 12 страв повинна бути обов’язково гарячою. В деяких регіонах готують пісний капусняк, а в деяких областях України віддають перевагу, наприклад, пісному борщу з квасолею. Не забуваємо, що на святвечір ставляться лише пісні страви. Адже це останній день Різдвяного посту.
Готуємо страви на Святвечір і зустрічаємо колядників, які прийшли привітати нас колядками.
Готуючись до Різдва, можна подивитися цікаві сімейні фільми в оточенні найдорожчих людей.