ГоловнаЗа кавоюКоли і як колядувати, щедрувати і засівати правильно за українськими традиціями

Коли і як колядувати, щедрувати і засівати правильно за українськими традиціями

В Україні склалися певні традиції під час святкування Різдва та Нового року: колядування, щедрування та засівання. Традиції різдвяного святкування передавалися з покоління в покоління багато років. Коли в Україні треба співати колядки і щедрівки і як правильно колядувати, щедрувати і засівати за українськими традиціями ми розповімо докладніше.

Коли колядувати: колядки співають 6 січня на Святвечір і далі протягом тижня до 12 січня

Традиція колядувати на Різдво з’явилася ще з давніх, дохристиянських часів. Християни, які справляють обряди за Юліанським календарем, святкують Різдво Христове 7 січня. На Святвечір родини збираються 6 січня.

Колядування починається у Святвечір 6 січня напередодні Різдва і продовжується тиждень до Нового року. В різдвяних колядках вшановують Коляду, Різдво, святих, духів предків, домівки господарів.

Що ставити на стіл на Святвечір

У цей період ще триває Різдвяний піст, потрібно було виставляти на стіл 12 пісних страв. Головною стравою столу на Святвечір є кутя. ЇЇ готують з пшениці або ячменю, заправляли тертим маком, горішками, медом з додаванням узвару.

Рецепт традиційної куті на Святвечір

Як колядувати за українськими традиціями

Колядники ходять по хатам на Святвечір і далі протягом тижня, і сповіщають про Різдво. В колядках вони вшановують Різдво і Коляду, святих, домівки господарів. В давнину колядувати ходили тільки дорослі хлопці – зараз це роблять усі – і дорослі, молодь і діти. Атрибути колядників – зірки, дзвоники і обов’язково мішок для солодощів. 

Господарям, якщо до них прийшли колядники, не можна не відчиняти двері домівки – це принесе невдачу на цілий рік. У відповідь на старання колядників потрібно їм обов’язково віддячити грошима і солодощами. Це відведе від домівки нечисту силу.

Колядки українською мовою для дітей і дорослих

Що таке різдвяний Вертеп на Коляду

З роками колядування в Україні перетворювалося на справжнє театралізоване дійство – різдвяний вертеп під час Коляди. Люди, які у костюмах ходили колядувати, збиралися у Вертеп. У складі Вертепу мало бути не менше трьох людей, у кожного визначена своя роль. Головні атрибути колядників – Вертепу: багатопроменева зірка, дзвіночок та мішок для гостинців.

Коли співати колядки, щедрівки і коли засівати за народними традиціями
На Коляду вертеп ходить по домівках і колядує, бажаючи добра і щастя родині

Першим у Вертепі несуть Багатопроменеву зірку. ЇЇ несе Звіздарь. Потім йде Дзвонар, який дзвонить у дзвона і сповіщає господарів, що до їх оселі завітали колядники. І третій  обов’язковий персонаж у Вертепі – міхоноша. На цю відповідальну роль завжди брали сильного парубка. Адже він повинен носити мішок з дарами вдячних господарів. За звичаєм, подяки від господарів не можна було торкатися руками. Всі подарунки відразу складали у мішок. Тому що за звичаєм, не можна передавати з рук руки – дари кладуть одразу у мішок.

Колядки вертепні на Різдво

***

Добрий вечір тобі, пане господарю!
Винеси ти нам ковбасок пару,
Ой походи коло пічки,
Пошукай нам перепічки.
Винеси сала, не скупися,
Щоб ячмінь твій уродився,
Щоб нажали сто кіп жита,
Щоб сім`я була вся сита!
Щоб скотинка водилася,
Щоб пшениця родилася,
Щоб у хаті всього мали —
Колядників пригощали.

Коляд, коляд, колядниця,
Добра з маком паляниця,
А без маку — не така.
Дай, хазяїн, п’ятака!
Як не даси п’ятака,
Я вола — за рога,
А кобилу — за чуприну
Та й поведу на тічок.
А з тічка — в кабачок
Да проп’ю за п’ятачок!

Коли щедрувати: щедрівки співають 13 січня напередодні Нового Року за старим стилем

По закінченні першої Коляди, прийнято щедрувати. Щедрування відбувається 13 січня, напередодні Старого Нового року – на Маланку, як прийнято за традицією іменувати цей день. 14 січня – Старий Новий рік не являється офіційним святом, а є народною традицією, що склалася через зміну календаря з Юліанського на Григоріанський. В цей день прийнято співати щедрівки.

Що ставити на стіл на святкування Нового Року за старим стилем

Зазвичай 13 січня прийнято накривати багаті столи з м’ясом, салом, пирогами, варениками – всім цим смакує родина і пригощають щедрувальників. Готувати багато страв повелося з давніх часів, як побажання, щоб не було бідності і голоду у майбутньому.

Як щедрувати за українськими традиціями

Українські традиції святкування Різдва і нового року
Колядки і щедрівки свідчили про настання Різдва, Нового року і віщували скорий прихід весни

Традиційно 13 січня після заходу сонця щедрувальники ходять по домівках, вітаючи хазяїв співом щедрівок. Щедрівки містять віншування – словесні побажання господарям щастя, злагоди, добробуту, багатства.

Щедрувати ходить молодь і дітлахи в святковому вбранні. На вдячність за щедрування господарі пригощають щедрівників солодощами чи частують щедрівників за святковим столом.

Приклад щедрівки

Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрий людям на весь вечір!
Щедрівочка щедрувала,
До віконця припадала:
Що ти, тітко, наварила?
Що ти, тітко, напекла?
Принеси нам до вікна!
Не щипай, не ламай,
А ціленького давай!»

Щедрівки українською мовою для дітей і дорослих

Коли засівати: засівання відбувається 14 січня з ранку

Традиція засівання прийшла до нас з дохристиянських часів, коли з неї починали новий хліборобський рік і стала ще одним зі святкових різдвяних ритуалів, що знаменують скору весну. В давнину на третій день від Різдва витереблювали зерна з Коляди (різдвяного снопу) щоб зберігати їх на протязі року і засівати – зерна з Коляди мали магічну силу.

Починали засівати на ранок нового року, за старим стилем це 14 січня. Засівати ходять діти. Для засівання потрібно підготувати зерно (пшеницю, жито, ячмінь, гречку) та ходити по домівках. За традицією, не можна засівати голими руками – обов’язково повинні бути рукавички.

При засіванні потрібно читати віршики з побажанням ситого року, добробуту і багатства всій родині. У відповідь на засівання господарі повинні віддячити солодощами. Вважається, що зерно, котрим засіяли, не можна змітати до заходу сонця. 

Щедрівка для засівників

Сійся-родися, жито-пшениця,
Жито-пшениця, всяка пашниця.
Зверху колосиста, зі споду корениста,
У полі – зерном, у домі – добром,
У печі – пирогами, на столі – хлібами,
На щастя, на здоров’я, на Новий рік,
Аби вам вродило краще, ніж торік.
Коноплі – під стелю, а льон – по коліна,
Щоб вам, добрі люди, голова не боліла.

Засіванки українською мовою для дітей і дорослих

Отже, коли співати колядки, коли щедрівки, а коли засівати згідно українських традицій?

Колядувати і співати колядки – з вечора 6 січня (Святвечір) і до 12 січня 

Щедрувати і співати щедрівки – 13 січня після заходу Сонця

Засівати і співати засівні пісні – 14 січня зранку і на протязі дня

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст