Здавна прийнято проводжати зиму в масляний тиждень. Щоб підготуватися до весни, треба знати, коли масляна 2021, щоб попрощатися з холодами згідно народних традицій проводу зими.
Коли настає масляна у 2021 році?
Дати, коли настає масляний тиждень, вираховуються від дати Великодня (Пасхи) і починаються проводи зими за тиждень до початку Великоднього Посту. Цьогоріч масляна настає достатньо пізно, тому що Великий Піст розпочинається 15 березня.
Відповідно, Масниця, Масляна або Колодій відзначають з 8 березня по 14 березня 2021 року.
З давніх часів існувала народна традиція святкувати закінчення зими і вітати прихід весни. Це було важливе свято, яке символізувало радість людей, що прийде весна і буде новий урожай. Дане свято з язи́чництва, після прийняття християнства, перетворилося на народне гуляння, яке і має назву – Коляда, Масляна або Масниця.
На кожен день масляного тижня існують свої правила і традиції святкування.
Останній тиждень перед Великоднім Постом в народі має різні назви: Ма́сниця, рідше Ма́сляниця, Пу́щення, Сиропу́ст, Масляна, Колодій, Сиропу́сний тиждень, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця
Які традиції проводу зими у масляний тиждень 2021
Головна традиція – випікання млинців, та іншої випічки в залежності від регіональних звичаїв, частування та веселі ігрища. На масляний тиждень було прийнято кожного дня ходити в гості і частувати один одного. Кожен день тижня був присвячений певним видам частуванням. Практично всі дні масляного тижня присвячені спілкуванню між членами родини.
Мудрі народні традиції були направлені на зміцнення сім’ї, родинних стосунків.
Завершується свято – у Масляну неділю, коли спалюють опудало зими, показуючи, що весні шлях відкрито.
Традиції днів масляного тижня
Кожен день тижня має свої правила і традиції – хто до кого ходить в гості і чому. Всі народні традиції спрямовані, щоб покращити і зміцнити стосунки у родинах, допомогти формувати майбутні сім’ї.
Понеділок: зустріч
В перший день Масляного тижня прийнято закінчувати підготовку до святкування. Цей день називається «Зустріч». У понеділок масляного тижня прийнято пекти млинці і роздавати бідним і нужденним – як помин за померлими душами.
Вівторок: загравання
Це день всіх незаміжніх дівчат і жінок. У народі ще називають – сватання. В давнину у селі влаштовували оглядини. В цей день у гості запрошували знайомих парубків і частували їх млинцями. Потім дівчата і хлопці йшли кататися на санчатах. Такі огляди мали важливе значення, адже одразу після Масляної настає Великих Піст. В період Посту і Паски не можна брати шлюб. А от після Паски, ці масляні оглядини, коли молоді люди могли вподобати один одного, могли допомогти створити новою сім’ю.
Середа: ласунка
Цікава традиція середи: було прийнято, що теща (мама дружини) пече млинці і пригощає свого зятя. Теща накриває багатий стіл і вітаю чоловіка своєї доньки. В народі вважалося, що чим краще стіл, тим краще ставиться теща до свого зятя.
Четвер: розгуляй-загуляй
З цього дня розпочиналась так звана Широка Масляна. В цей день у селі не працювали, а влаштовували великі народні гуляння. Було прийнято танцювати, стрибати через багаття, кататися на санчатах наввипередки. Найголовніша забава дня – захоплення снігової фортеці. Спочатку дорослі і діти будують снігову фортецю. Потім вони діляться на дві команди: одна захищає фортецю, а друга – намагається захистити її.
П’ятниця: тещин вечір
Цей день навпаки від понеділка. Мама дружини у масляну п’ятницю приходить до зятя в гості, де він повинен смачно нагодувати свою тещу. Родзинка вечору, що теща приходить не сама, а зі своїми подругами. І, якщо зять поважає і любить тещу, він повинен догодити всім.
Субота: посиденьки зовиці
Напередодні останнього дня Масляної, проходить зустріч дружини з сестрою чоловіка (зовиці). Якщо зовиці неодружені, то в гості запрошувалися і самотні подруги невістки. А якщо зовиця одружена, то і подруги запрошувалися заміжні.
Неділя: проводи
Кульмінація Масляного тижня – проводи. Це останній день перед Великим Постом, в який всі доїдали все, що готувалося протягом тижня. Все, що залишалося – роздавали нужденним і бідним. Всім народом було прийнято спалювати опудало зими – проводи, щоб показати, що весні шлях відкритий.
Це важливий день, в який прийнято всім просити прощення один в одного. З цього і пішла назва: «Прощена неділя».
Рецепт ніжних млинців з секретним інгредієнтом
Американські «млинці» — панкейки, чудове доповнення «млинцевого» тижня.
Якщо господиня готує вареники, можна зробити ніжне і пухке «полтавське» тісто.