Які дерева можна висаджувати поряд, а які – ні, важливо знати, щоб отримувати гарний урожай фруктів і ягід. Таблиця сумісності рослин в саду допоможе зорієнтуватися і правильно запланувати посадку нових культур. Садоводи дали поради, які фактори потрібно враховувати при розташуванні дерев у саду.
Які дерева можна висаджувати поряд, загальні поради садівників і таблиця сумісності
Можливість рослин продуктивно співіснувати поруч називають алелопатія. Вона буває як негативною, так і позитивною і включає різні чинники. Оптимальної сумісності рослин можна досягти, якщо поруч одне з одним висаджувати рослини одного виду, наприклад, яблуні з яблунями, груші з грушами, вишні з вишнями. Проте такий сад навряд чи кому сподобається через свою одноманітність. Через це наші садки перемішують різні рослини і вражають своєю красою оточуючих.
Плануючи висаджувати нові саджанці в саду, потрібно врахувати максимально сприятливе сусідство між деревами. Наприклад, груша добре почуватиметься поряд з яблунями і горобиною. Але сусідство вишні або персика буде поганим для груші.
Таблиця сумісності рослин в саду допоможе при плануванні саду.
Самим поганим “сусідом” по саду вважається волоський горіх. Це дерево часто стає токсичним і може пригнічувати практично всі плодові культури. Тому, якщо є бажання посадити волоський горіх, то краще знайти йому місце на околиці ділянки, де він нікому не буде заважати.
Які дерева можна висаджувати поряд і притримуватися певного стилю у ландшафтному плануванні
Висаджувати дерева можна, враховуючи ту чи іншу схему, щоб отримати той варіант ландшафту, який буде і радувати око, і давати гарний урожай. Зазвичай виділяють 2 основних стиля саду:
- регулярний (геометричний);
- ландшафтний (природній).
Регулярний (геометричний) тип саду
Такий сад характеризується розташуванням дерев так, щоб вони утворювали симетричні фігури – квадрати або прямокутники. Садівники рекомендують висаджувати дерева в рядки так, щоб між ними можна було прокласти прямі доріжки.
Дерева в саду можна також висаджувати у шаховому порядку. Це дозволить їм отримувати більше сонячного світла – вони не будуть перекривати його одне одному.
Якщо сад розташований на схилі пагорба, то дерева у ньому потрібно висаджувати перпендикулярно схилу.
Ландшафтний (природній) тип саду
Такий підхід до планування саду виглядає більш природнім, адже в природі дерева ростуть хаотично. За цим стилем дерева у саду можна висаджувати так, як до вподоби, але враховуючи, які з них можна садити поряд. Такий варіант посадки плодових дерев більше підходить для нерівних ділянок. Добре ландшафтним типом скористатися, якщо на ділянці багато нерівних місцин, впадин і пагорбів. Цей вибір планування саду гарний, тому що хаотичне розташування плодових дерев нівелює недоліки ділянки і створить відчуття природної композиції.