Восени на городі і в саду безліч роботи по збору врожаю та підготовки рослин до зимування. Для малини важливо провести певні заходи – такі як осіння обрізка і пригинання пагонів, щоб кущі добре перенесли холоди. Обрізка ремонтантної малини має свої особливості, які обов’язково потрібно враховувати під час її підготовки до зими. Підготовка малини до зими проводиться на початку жовтня, а ремонтантної – наприкінці листопада. Проте необхідно зважати на погодні умови Вашого регіону.
Підготовка малини до зими: осіння обрізка
Малину можна обрізати навесні і восени. Осіння обрізка дуже важлива для збереження цих ягідних кущів. Існують певні правила, яким треба слідувати, щоб наступного сезону мати гарний врожай ягід малини. Покрокові рекомендації по підготовки малини від досвідчених садівників.
Крок 1: восени усі пагони потрібно зрізати у самої землі. Оскільки навіть невеликі пеньки здатні пропусти морозне повітря до коріння малини.
Крок 2: вкоротити верхівки молодих гілок. Цьогорічні пагони радять обрізати зверху приблизно на 10-20 см.
Крок 3: відстань між кущами. Проріджування малиннику – важлива складова по догляду за малиною восени. Підготовка до зими не може пройти без цієї процедури. Тому проріджуємо малину, залишаючи кущі на відстані не менше 60 см один від одного. Досить просто проріджувати, викопуючи зайві кущі лопатою.
Крок 4: очищення малинників. Сухі гілки, опале листя, солома – все. Що влітку було використано для мульчування, потрібно згребти з малиннику. Краще за все їх спалити на той випадок, якщо гілки були хворі, щоб запобігти розповсюдженню хвороб.
Крок 5: видалення не опале листя. Цю процедуру потрібно проводити дуже обережно, щоб не пошкодити бруньки. Простіше за все це зробити, проводячи рукою вздовж пагона від землі до його верхівки.
Крок 6: пригнути малину. Цю процедуру потрібно обов’язково виконати в більш холодних регіонах і в тих, де при морозах випадає мало снігу. Висота, на якій повинні залишитися гілки малини після пригинання становить 40-50 см. Але варто орієнтуватися, щоб зимою всі гілки малини опинились під снігом.
Підготовка малини до зими: які особливості обрізки ремонтантної малини
На кущах ремонтантної малини, ягоди можна збирати майже до настання морозів. Тому її обрізання проводиться дещо пізніше – наприкінці листопада, а у теплих регіонах Україні, навіть, і на початку грудня в залежності від року. Дотримання цих термінів дуже важливе, бо через раннє обрізання малина може прокинутися і активно погнати соки. Вона почне рости, що послабить коріння перед зимою.
Під час обрізки ремонтантної малини потрібно зрізати усі пагони біля самого ґрунту. Це пов’язано з тим, що із пеньків можуть почати рости гілочки ще в середині зими, але вони вже не будуть мати реманентні властивості.
- При малосніжній зимі, потрібно підсипати сніг на кущі.
- При утворенні крижаної кірки, потрібно її проколювати, щоб забезпечити постійний доступ повітря до кущів.
Догляд за малиною протягом року має певні агротехнічні правила. Одне з них – обрізка кущів.