ГоловнаЗдоров’яСонячний опік: що робити

Сонячний опік: що робити

Влітку через сонячну активність та довгий час перебування на сонці, люди отримують сонячні опіки. Дуже важливо швидко надати допомогу, щоб рани від опіків були правильно оброблені й почали загоюватися. Поради лікарів, доказова медицина надає всього 4 пункти, які допоможуть у перший період для зменшення впливу сонячного опіку й пояснюють, що не можна робити при сонячному опіку

Сонячний опік: що робити – охолодження ураженої ділянки, що не можна робити?

По-перше, що треба зробити – терміново піти 3прямих сонячних променів. Можна просто перейти в тінь, але краще – у прохолодне приміщення.

По-друге, зробіть прохолодний компрес, щоб заспокоїти обпалену шкіру. Для цього на 5-10 хвилин потрібно прикласти на уражену ділянку змочений в холодній воді рушник. Важливо: вода повинна бути прісна, а не морська! При необхідності чи коли рушник нагрівся, потрібно його прополоскати у холодній воді і знову прикласти. Варіант: прийняти прохолодну ванну або душ.

Що не можна робити

Не можна додавати у воду для компресів або ванну сторонні речовини. Сіль (навіть якщо на банці написано «заспокійлива»), етанол, сечу, оцет. Інакше вони будуть подразнювати  і без того пошкоджену шкіру і можуть погіршити набряк і збільшити дискомфорт.

Сонячний опік: що робити – зволоження

Зволоження також робимо у два кроки. По-перше, зволожуємо ззовні. Для цього, вийшовши з душу або знявши прохолодний компрес, потрібно промокнути уражену ділянку шкіри м’яким рушником або серветкою важливо залишити на шкірі трохи вологи. Потім дуже обережно потрібно нанести зволожуючий засіб. Наприклад, гель з соком алое або з ментолом. Крім зволожувального, буде отримано ще додатковий охолоджувальний ефект.

По-друге, для зволоження зсередини потрібно пити багато простої питної води. Це необхідно робити, щоб уникнути зневоднення.

Що не можна робити

У першу добу не можна наносити на шкіру будь-які жирні креми чи засоби. Бо вони утворюють плівку на рані. Для ефективного відновлення шкіра повинна дихати. Під категоричною забороною:

  • жирні живильні креми;
  • масла, включаючи кокосове;
  • будь-які жири – свинячий, борсуковий, гусячий;
  • сметана, кефір та інші кисломолочні продукти;
  • вазелін;
  • мед;
  • яєчний жовток.

Як зняти біль і запалення при сонячному опіку? Що не можна робити?

Медики рекомендують у таких ситуаціях прийняти пігулку на основі парацетамолу або ібупрофену. Такі препарати будуть не тільки знімати неприємні відчуття, але впливатимуть на зменшення набряку і почервоніння.

Щоб підсилити ефект, можна нанести на шкіру безрецептурний крем з гідрокортизоном.

Що не можна робити

Не можна застосовувати препарати для зовнішнього застосування з лідокаїном і бензокаїном.

Сонячний опік: що робити – чекати

Медики категорично не рекомендують виходити на сонце поки рана не загоїться і не відновиться уражена ділянка шкіри. Якщо такої можливості немає, то надягайте широкий одяг з натуральних тканин та капелюх або панаму з широкими полями. Потрібно продовжувати зволожувати опечені місця.

Що робити при сонячному опіку, якщо з’являться пухирі

В результаті опіку на ураженому місцю можуть з’явитися пухирі. Дерматологи вважають, що вони захищають від інфекцій, тому не варто їх проколювати.

Якщо пухир лопне сам, потрібно обережно промити його мильною водою і нанести антисептик. Наприклад, добре підійде хлоргексидин. Потім потрібно прикрити рану марлевою пов’язкою.

Що не можна робити

Не можна зволікати та потрібно терміново звернутися до медика. Про сильно виражених симптомах потрібно викликати швидку, якщо

  • на шкірі утворився пухир півтора сантиметра і більше. Скоріше за все такі пузирі лопнуть і стануть осередком інфекції. Тому обробити такий пухир – відкрити його і дезінфікувати повинен професійний спеціаліст;
  • пухирі покривають всю спину – діяти як і в попередньому пункті;
  • на місці пухиря, що лопнув, шкіра почервоніла і з’явився висип;
  • болісні відчуття від сонячного опіку не зникли, а тільки посилилися;
  • є головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, нудота, лихоманка, озноб. Ці симптоми можуть бути ознаками небезпечного для здоров’я і життя теплового удару.

Термінове звернення до медиків вкрай необхідне, якщо буде помічено ознаки інфекції: пухирі з гноєм або червоні смуги під шкірою в ураженій області. Інфекція може призвести зараження крові, важливо вчасно її зупинити.

Знання як діяти у разі сонячного опіку та прості рекомендації щодо послідовності виконання цих дій, можуть допомогти зберегти здоров’я.

Всього 4 пункти, які потрібно знати при сонячному опіку.

  1. Охолодити.
  2. Зволожити.
  3. Знеболити та зняти запалення (при необхідності).
  4. Чекати, поки заживе.

Важливо зауважити, що ці поради лікарів можуть не збігатися з традиційними народними порадами, наприклад, як мазати опіки гусячим жиром тощо. Можливо, в давні час, коли не було засобів, медичної допомоги, знання, люди лікувалися, як могли. Проте доказова медицина дає поради лише на підтверджених методах лікування.

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст