ГоловнаЗа кавоюСтрасний тиждень (Страсна седмиця): що можна робити в кожен день Страсного тижня?

Останні сім днів перед Великоднем найбільш складні й ці останні дні Великого Посту мають назву Страсний тиждень або Страсна седмиця. Кожен день цього тижня має свою назву і мають свою історію та велике духовне значення для віруючих.

Що таке Страсний тиждень?

Грецькою мовою Страсний тиждень  Ἁγία καὶ Μεγάλη Ἑβδομάς. Страсна седмиця настає кожного року рівно за тиждень до Великодня. Це період найсуворішого посту перед світлим святом – Паскою. в страсний тиждень, в кожен його день, відзначаються та згадуються різні важливі події, як то Таємна вечеря, судилище, розп’яття та поховання Ісуса Христа.

В 2024 році Страсний тиждень триває 29 квітня до 5 травня

5 травня 2024 року віруючі християни відзначають Воскресіння Ісуса Христа, що дарує нам вічне життя.

Як називається кожен день тижня Страсної седмиці?

Для кожного дня Страсної седмиці існує своя назва, традиції та правила, як  слід поводитися в цей день

  • Чистий, Страшний, Великий понеділок
  • Чистий вівторок
  • Страсна середа
  • Чистий четвер
  • Страсна п’ятниця
  • Велика субота.

Що можна робити, а чого слід уникати в кожен день Страсного тижня

Священники разом з вірянами слідують церковним правилам поведінки в останній тиждень перед Великоднем. В ці дні треба присвятити себе і свої думки, з вдячністю згадуючи жертовність Сина Божого заради вічного життя для людей

Великий понеділок

В перший день Страсного тижня віруючи разом з Церквою придаються роздумам та спогадам про безплідну смоківницю. Так Ісус описував людську душу, яка не здатна на благочестиві вчинки, це про людей, які не прагнуть спасіння.

У Великий понеділок згадується старозавітний Йосип, якого брати продали у Єгипет. Його вважають прообразом страждань самого Ісуса.

Що можна робити у Великий понеділок?

В цей день прийнято проводити велике «генеральне» прибирання домівки й присадибної ділянки. Але це не повинно стати на заваді відвідування церкви. Церковні служителі кажуть, що краще відкласти якісь роботи вдома, тому що важливіше провести духовне очищення. Можна зробити те, що під силу та не займе багато часу.

Великий вівторок

У Страсний вівторок прийнято згадувати викриття Ісусом Христом книжників та фарисеїв. Слід читати притчі, які Ісус промовляв у Єрусалимському храмі.

Що можна робити у Страсний вівторок на побутовому рівні

Цього дня слід спробувати завершити розпочаті справи. Також господині скуповують продукти, з яких потім будуть готуватися страви до святкового столу. Це важливо зробити заздалегідь, щоб останні дні до Великодня, які мають величезне значення, не витрачати на другорядні речі.

Страсна середа

Велика середа дуже складний день, тому що саме в середу Страсної седмиці згадуємо, що Юда вирішив зрадити Ісуса за 30 срібних монет. Невипадково церква закликає вірян прийти на сповідь для очищення від гріхів саме у Страсну середу, щоб наступного дня – у Чистий четвер, прийняти причастя.

Церква в Страсну середу згадує грішницю, яка помазала миром Ісуса Христа перед похованням.

Що дозволено у Велику середу?

В середу господині разом з дітками можуть робити крашанки, заведено фарбувати яйця та пекти паски, щоб звільнити кінець тижня для найважливішого – духовного проживання останніх днів посту. Всі традиційні страви до Великодня, які не псуються, готуються заздалегідь. Випікання паски та фарбування яєць як раз і є такі справи.

Великий четвер або Чистий четвер

Четвер Страсного тижня вважається переломним днем, саме з цього дня починаються три найскладніші дні перед Великоднем.

Великий четвер – день спогадів про Таємну вечерю, останню трапезу Христа зі своїми учнями. Всі побутові турботи цього дня вже повинні бути закінчені, щоб ніщо не відволікало вас від проживання важливих духовних переживань кінця тижня.

Страсна П’ятниця

Велика або Страсна п’ятниця – найтрагічніший день усього церковного року. Адже саме у Велику п’ятницю Ісус зазнав мук і прийняв смерть на хресті, своїм життям очистивши нас від гріхів. Цього дня віряни до заходу сонця взагалі нічого не їдять. Лише після заходу світила можна з’їсти окраєць хліба та попити води.

Велика субота

Цей день завершує приготування до святкування Великодня, в першу чергу, духовного. Велика субота вважається днем тиші, коли варто відкинути всю метушню і зосередити свої думки на підготовці до великого дня Воскресіння Господнього.

Церква закликає вірян в першу чергу до духовного посту й очищення. Важливо пам’ятати про жертовність й допомагати тим, хто може потребувати підтримки.

Крашанки: натуральні фарбники з куркуми, буряка, каркаде (чай), лушпиння

 

Ви не можете копіювати текст