Медовий Спас або Маковея це перший Спас року. Це перший з трьох Спасів. Він має свою історію, прикмети та традиції. Перший Спас має кілька назв: Медовий Спас, Маковей, Спас на воді.
Медовий Спас, коли святкують
Медовий Спас або Маковея з 2023 року Україна за новоюліанським календарем відзначає 1 серпня. Цей день являється початком Успенського посту.
Назва – Медовий Спас, має давнє коріння і пов’язана з роботою на землі. Наприкінці літа зазвичай стільники у вуликах вже заповнені, і пасічники розпочинають збір меду. Вважалося, що якщо пасічник не заламав стільника, то сусідні бджоли покрадуть весь мед.
Саме з Медового Спасу, після освячення в церкві, можна було вживати мед. За традицією господині готували різну випічку з начинкою з маку та інші смаколики, які їли з медом.
Медовий Спас має назву Маковей
Маковей або Маковий Спас така назва існує, бо 1 серпня відзначається день пам’яті семи старозавітних мучеників – братів Маккавеїв, їх матері та вчителя, які загинули за свою віру. За багато років це церковне свято тісно переплелося з народним святом слов’ян – проводами літа. В народі його називають Маковій або Маковей.
За традицією в цей день готуються маканці – рулети, булочки, пиріжки з маком, шулики.
Медовий Спас має ще одну назву – Спас на воді
Спасом на воді Медовий Спас називають на честь малого водохреща. Згідно з настановами церкви, в цей день проводили хресну ходу, молебни і малу Водохрещу на ріках та озерах, освячували криниці.
Які традиції та прикмети Медовий Спас
За традицією з Медового Спаса починаються проводи літа. По погоді цього дня передрікають якою вона буде на третій Спас – Хлібний (Горіховий).
За традицією на перший Спас було заведено святити криниці, купати в озерах коней, орали землю під озимі.
На Маковея, збирають мак.
На Перший Спас «бабські гріхи» замолювати: жінкам прощаються всі їх гріхи, що не відмолили раніше.
Напередодні Маковея готується спеціальний букет – «Макковейський вінок». Цей букет складався із різнотрав’я, яке має лікувальні властивості. Наприклад, у вінок входить м’ята, календула, чабрець. Обов’язково до «Маккавейського вінка» входить декілька головок маку. Як самому зробити букет на Медовий Спас (Маковея)
Після освячення у церкві, букет зберігається вдома для спокою і добробуту в родині. Народні знахарі радять ставити свячені головки маку біля ліжка тих, хто страждає на безсоння.
Рецепт квасу до свята, коли святкують Медовий Спас
Медовий квас
Готувати його легко і буде приємно пити на свято у великій компанії.
Медовий квас, інгредієнти
- вода – 5 л;
- мед – 800 гр;
- дріжджі – 25 гр;
- лимон – 2 шт.
Медовий квас, приготування
- Воду потрібно закип’ятити і покласти неї мед, ретельно розмішати.
- Охолоджуємо до температури +20 °С, додаємо дріжджі і сік з 2 лимонів.
- Залишаємо медовий квас стояти при кімнатній температурі на 10-12 годин.
Готовий медовий квас краще подавати охолодженим.