ГоловнаСад та городВирощування розсади: типові проблеми, які можна виправити

Вирощування розсади: типові проблеми, які можна виправити

Вирощування розсади потребує часу, знання і певного досвіду. Адже існують ситуації, коли  наші сходи хворіють або ми помічаємо, що з ними щось не так.  Існують типові проблеми вирощування розсади, які можна виправити, якщо знати, як діяти. Наприклад, якщо розсада: витягнулась або завмерла, занадто густа або сіянці полягли чи пониклі. Отже, короткий довідник для вирощування розсади

Вирощування розсади: типові проблеми, які можна виправити, якщо розсада витягнулась або завмерла, занадто густа або сіянці полягли чи поникліЩо робити, якщо розсада довго не сходить чи сіянці рідкі

Терміни схожості різних культур можуть суттєво відрізнятися. Також, на строки появи сходів може впливати і насіння, замочували його чи висівали сухим. Навіть різні сорти однієї культури мають різні строки схожості. Якщо ці терміни враховані, а розсада так і не зійшла, на це могли вплинути наступні чинники:

  • насіння на розсаду було посіяно занадто глибоко і сіянці просто не можуть пробитися на поверхню. В такій ситуації можна почекати 3-5 днів, коли вони все ж таки проростуть. Якщо цього не сталося, на жаль, доведеться пересівати культуру заново;
  • насіння на розсаду проростає тільки при освітленні, а воно було присипано землею, наприклад, петунія, лобелія, бальзамін та інші. В такому випадку потрібно заново пересівати;
  • неякісний посівний матеріал. Всі фахівці наполегливо рекомендують ретельно вибирати посівний матеріал, тому що насіння не було прострочене або неправильно зберігалося. Доведеться придбати якісний посівний матеріал і висівати насіння на розсаду заново, зважаючи на зазначені поради;
  • заважати своєчасним сходам культур можуть надмірний полив, холодне повітря в приміщення – це досить розповсюджені проблеми при вирощування розсади. Через це насіння просто починає гнити чи задихається. Це можна перевірити, обережно розгорнувши шар ґрунту. Потрібно пересівати насіння.

Інколи буває, що насіння проросло, але його менше, ніж очікувалося. Причинами можуть бути зазначені вище фактори, але частіше за все – через неякісний посівний матеріал.

Вирощування розсади, коли сходи надто густіВирощування розсади, коли сходи надто густі

Гарні сходи радують, але занадто густі – приносять певні проблеми. Адже при густоті кожен сіянець буде заважати сусідньому отримати достатньо світла і як результат – сходи будуть витягатися.

Густа розсада, через щільність розташування росточків, ускладнює процедуру пікірування – коріння рослин буде пошкоджено.

Якщо сходи розсади занадто густі, існує ризик виникнення різних грибкових захворюваннях через недостатню кількість повітря в ґрунті.

Що робити:

  • сіяти не надто густо;
  • видалити зайві рослини, але не висмикувати їх з коренем (так можуть постраждати сусідні), а вищипувати або зрізати над землею маленькими ножицями.

Що робити з розсадою, якщо сіянці похилилисяЩо робити з розсадою, якщо сіянці похилилися

Інколи сіянці сильно схиляються. Такі проблеми можуть виникати на різних етапах вирощування розсади. Часто причиною стає те, що розсада уражена «чорною ніжкою» (Які ознаки, профілактика і лікування від цієї хвороби ).

Якщо паростки розсади мають вже 4-5 листочки і все одно сіянці похилилися, тоді це може вказувати на те, що

  • сіянцям тісно;
  • мало світла;
  • недостатній об’єм грунту для зростання.

Частіше за все, розсада загущена і сіянцям недостатньо освітлення. Що можна зробити:

  • розсаду потрібно регулярно (раз в 1-2 дня) повертати до вікна іншою стороною;
  • встановити фітолампу для більш рівномірного освітлення розсади.

Вирощування розсади, якщо вона швидко росте або витягуєтьсяВирощування розсади, якщо вона швидко росте або витягується

Частіше за все паростки витягуються, тому що їм не вистачає світла і затісно у ємності. Також, на витягування розсади може впливати неякісний грунт, його малий об’єм, не дотримання строків посадки тощо

Якщо сіянці ростуть надто швидко і витягуються, слід перевірити в першу чергу – чи достатньо їм освітлення. Якщо розсада росте надто щільно, слід обережно прорідити, як зазначалося вище.

Досвідчені городники дали пораду, що робити, якщо розсада витягнулася, а садити у грунт ще немає можливості

Чому розсада припинила рости і завмерла на місці або паростки поникліЧому розсада припинила рости і завмерла на місці або паростки пониклі

Ці типові проблеми легко можна уникнути, якщо заздалегідь потурбватися про це

Припинення росту розсади

Досить часто виникає ситуація, коли насіння на розсаду було посіяно своєчасно, були дружні сходи, з’явилися 1-2 листочки, а потім сіянці припинили рости. Найімовірніша причина – якість грунту, про який треба потурбуватися заздалегідь.

Грунт для розсади: правильний склад і заборонені компоненти для суміші

Як підготовити правильний грунт для розсади в залежності від культури

Пониклі паростки розсади

В ситуації, коли, наприклад, ще вчора паростки розсади були бадьорими, а сьогодні листячко виглядає пониклим і прив’янувшим, причина може полягати пересиханні грунту. У сонячний день на підвіконні може стати жарко, і через це земля в ємності швидко сохне. А тендітні сходи можуть отримати ще й тепловий удар. Якщо ці ознаки швидко виявлені. Тоді виправити все просто. Потрібно відрегулювати полив і треба організувати захист розсади від попадання прямих сонячних променів.

Якщо це не вищезазначені фактори, тоді ситуація складніше. Скоріше за все розсада інфікована і це може бути бактеріальне, фузаріозне або вертіциллезне в’янення. Як правило, спочатку в’януть нижні листочки, а через деякий час – і вся рослина до верхівки. Збудники цих інфекцій знаходяться в грунті і часто переносяться під час пікіровки сіянців. Допомогти можна обробкою спеціальними засобами.

Захворювання на фузаріозне в’янення та що з цим робити

Якщо розсада трохи прив’яла після пересадки в теплицю або у відкритий грунт, це може бути тимчасова ситуація і через пару днів рослина прийде в норму. Адже маніпуляції з пересадкою завжди в якійсь мірі травмують рослину, відбувається різка зміна мікроклімату, що особливо чутливо для незагартованої розсади. Тому рослини часто реагують на такий стрес невеликим прив’яненням листя, яке швидко проходить.

типові проблеми, коли розсада змінила колір листя чи з’явилися плямиВирощування розсади: типові проблеми, коли розсада змінила колір листя чи з’явилися плями

Здорова розсада має гарний насичений зелений колір сходів. Якщо ж листя стало змінювати колір, то, зазвичай, це свідчить про неінфекційні захворювання. Тобто у рослини проявляється дефіцит поживних речовин.

  • Рівномірне пожовтіння листя, починаючи знизу, свідчить про брак азоту.
  • Якщо жовтіють верхні листочки при зелених жилках – нестача заліза.
  • Коли листя рослини стає з жовтими жилки – це вказує на нестачу сірки.
  • Нижня сторона листової пластинки набуває фіолетове забарвлення – це дефіцит фосфору або рослина не може його засвоїти з грунту.
  • Якщо ви помітили плями, то це може бути також нестача поживних речовин і мікроелементів. Дефіцит калію проявляється у вигляді маленьких цяток-дірочок з підсушеним краєм на нормальних листі.
  • Маленькі світло-жовті цятки, які пізніше буріють, свідчать про нестачу марганцю.
  • При нестачі магнію на листочках темніють прожилки і з’являються незграбні плями.

Підсумовуючи, можна сказати, що типові проблеми, які виникають при вирощування розсади, можна виправити або навіть уникнути. Головне, що потрібно робити для отримання сильної і здорової розсади

  1. Готувати і знезаражувати грунт.
  2. Ретельно вибирати посадковий матеріал.
  3. Витримувати терміни посадки рослини.

Це основні правила, які складають високий відсоток мати гарну розсаду і як наслідок – багатий урожай.

Розсада: правила висівання та секрети вирощування, пікірування та пересадки

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст