ГоловнаСад та городРозсада помідорів: захворювання «Чорна ніжка» ознаки, профілактика і лікування

Розсада помідорів: захворювання «Чорна ніжка» ознаки, профілактика і лікування

У розсади помідорів не так багато захворювань, як у дорослих томатів. У розсадний період хвороби набагато легше попередити, провести профілактику, ніж потім з нею боротися. Захворювання «Чорна ніжка» – одне з поширених захворювань, якою може бути уражена розсада томатів. Тому важливо знати, які ознаки цієї хвороби

Розсада помідорів: підготовка грунту

Одною з головних причин всіх хвороб розсади помідорів являється неякісний (заражений) грунт. Перед використанням грунту для розсади, його потрібно підготувати:  обов’язково або проморозити, або пропарити, або обробити хімічними препаратами.

Розсада помідорів: Чорна ніжка, бактеріальна форма захворювання

Збудниками хвороби на розсаді томатів можуть бути як патогенні гриби, так і грунтові бактерії. Це відрізняє «чорну ніжку» томатів від такого ж захворювання на розсаді інших овочів. Мається на увазі огірки, перець, баклажани, де збудниками являються патогенні гриби.

Збудники захворювання розсади томатів бактеріальною «Чорною ніжкою»

Причина захворювання – шкідливі мікроорганізми, живуть у грунті, вражають картоплю і помідори. Томати частіше хворіють в ранній період розвитку.

Мікроби потрапляють в рослину через мікротріщини у кореневій системі і нижній частини стебла, через кореневі волоски, а також під час пікірування томатів.

Що сприяє розвитку хвороби «Чорна ніжка» :

  • надмірна вологість повітря;
  • відсутність або погане провітрювання (немає вентиляції);
  • загущення сходів.

Такі хвороботворні організми легко вражають сусідні рослини через воду, землю і повітря. Тому бактеріальна форма «Чорної ніжки», надзвичайно заразна, на відміну від грибкової форми.

Ознаки бактеріальної форми захворювання Чорною ніжкою розсади томатів

Зараження рослин відбувається через землю, на якій до того росла картопля. Мікроорганізми вражають коріння і нижню частину стебла. Захворювання, як правило, поширюється на всю розсаду помідорів. Перші справжні листя жовтіють і опадають. Рослина набуває пригніченого вигляду. На нижній частині стебла з’являються чорно-коричневі або темно-зелені плями. На пізній стадії розвитку хвороби в нижній частині стебла з’являється перетяжка чорного кольору. Після чого паростки томатів падають і засихають.

Активно хвороба проявляється після висадки розсади у грунт. Хоча, якщо недогледіти, перетяжка стебла може з’явитися ще на підвіконні. Перевірити паросток на захворювання можна, якщо рослину потягнути за стебло, то перетяжка обривається і з неї випливає темне слизової вміст – основна ознака бактеріальної інфекції.

Розсада помідорів: Чорна ніжка, грибкова форма захворювання

Захворювання на грибкову форму «Чорна ніжка» у розсади помідорів викликають патогенні гриби. Бо їх спори зберігаються взимку на рослинних залишках.

Паразит проникає в томат через кореневі волоски. Розвитку захворювання сприяють підвищена температура і вологість грунту.

Хвороба розвивається дуже швидко і може протягом 1-2 діб знищити розсаду помідорів. Може вражати сходи у фазі сім’ядольних листочків, але найчастіше потрапляє в рослини після пікіровки через пошкоджене коріння. А ось від однієї рослини до іншої передається тільки з грунтом. І, якщо інші помідори здорові і ростуть в іншому ґрунті, ніж хворий екземпляр, то захворіти вони можуть тільки при розпушуванні одним інструментом хворих і здорових рослин, або при пікіруванні здорових томатів в заражений ґрунт.

Ознаки ураження грибковою формою «Чорної ніжки»

Коріння хворої рослини відмирає. Нижня частина стебла чорніє. Надалі уражена частина всихає, стоншується, утворюючи перетяжку, в результаті чого в надземну частину припиняє надходити вода. Рослина падає і засихає. Якщо потягнути за стебло, то рослина легко виймається з ґрунту, оскільки коріння практично відсутні. Стебло в місці ураження хворобою не рветься (на відміну від бактеріальної форми).

Відмінність бактеріальної форми від грибкового ураження розсади помідорів при хворобі «Чорна ніжка».

При бактеріальної інфекції перетяжка на стеблі невелика і під нею завжди залишається пеньок здорового стебла. При грибкової формі стебло всихає від землі, ніяких пеньків при цьому немає.

Розсада помідорів: лікування від захворювання «Чорною ніжкою»

Лікування бактеріальної форми захворювання розсади помідорів

Якщо на нижній частині стебла розсади помідорів з’являються чорні плями, то розсаду потрібно пролити розчином марганцівки малинового кольору. Також проводиться полив під корінь біопрепаратами Бактофіт, Планріз, Вітаплан. Потоврний полив потрібно провести через 7 днів.

Якщо помідори перебувають у теплиці і на ніч не заносяться в будинок, то їх можна обприскати і пролити розчином препарату Превікур Енерджі. І, як у попередньому випадку, через 7 днів треба повторити обробку. Після обробки розсаду помідорів потрібно притінити (прибрати з прямого сонячного освітлення).

Лікування грибкової форми Чорної ніжки

При такій формі захворювання, постраждалі паростки розсади помідорів треба негайно видалити. Ще неушкоджену розсаду потрібно полити розчином марганцю малинового кольору і потім протягом тижня – не поливати.

Після семи днів, якщо не було помічено нових уражених рослин, томати треба пролити розчином Фітоспорін або фунгіциду Триходерміну. Ефективних народних способів від «чорної ніжки» не існує.

Розсада помідорів: профілактика захворювання «Чорна ніжка»

Аграрії вважають, що проведення профілактичних заходів дозволяє уникнути практично будь-якого захворювання на розсаді, в тому числі «чорної ніжки».

Обробка грунту перед посівом насіння обов’язкове.

Перший спосіб – проморожування грунту. Для цього грунт для розсади потримати кілька діб на морозі, щоб земля повністю промерзла. Потім повернути у приміщення і дати йому добре прогрітися. Коли земля стане теплою, її знову треба винести на мороз. Таку процедуру необхідно повторити 2-3 рази.

Другий спосіб – прожарка землі. Грунт для розсади можна знезаразити за допомогою духовки. Насипати на деко і поставити у духову піч. Після прожарювання в землю для розсади потрібно внести Фітоспорін або Тріходермін.

Важливо: даний спосіб не можна застосовувати для покупного грунту з добривами, тому що при високій температурі добрива розкладаються.

Інші профілактичні заходи для убезпечення розсади помідорів від хвороб:

  • обов’язково підготувати насіння – протруїти перед посівом;
  • провести знезараження контейнерів, які будуть використані для розсади;
  • не опускати загущення сходів – проводити проріджування;
  • полив повинен бути не часто і не дуже рясний;
  • проведення своєчасного пікірування розсади помідорів;
  • забезпечення хорошої вентиляція сходів.

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст