ГоловнаСад та городТипи грунтів, що на них можна садити: характеристика грунту, його особливості

Типи грунтів, що на них можна садити: характеристика грунту, його особливості

Від якості і типу грунту залежить врожайність наших овочів і фруктів, це впливає на життєздатність квітів та плодових дерев в саду і на клумбах. Тому важливо знати, які типи грунтів існують, що на них можна садити, яка характеристика кожного типу грунту і його особлиості. Ці корисні поради стануть в пригоді для вдалого вирощування рослин

Основні типи грунтів

Ґрунт забезпечує ваші рослини життєво важливими поживними речовинами, водою та повітрям, необхідними їм для здорового росту та розвитку. Посадка та догляд можуть бути марними, якщо якість ґрунту не на належному рівні. Але кожна ділянка землі має свою власну суміш мінералів, органічних та неорганічних речовин, яка багато в чому визначає, які овочеві культури, кущі чи дерева можна успішно вирощувати.

Прийнято виділяти шість основних типи грунтів

  • чорнозем;
  • глинисті;
  • піщані;
  • мулистий ґрунт;
  • торф’янисті;
  • вапняні (крейдяні) грунти;
  • суглинні.

Кожен з цих типів грунтів має різні властивості, і важливо знати їх, щоб зробити найкращий вибір та отримати максимальну віддачу від вашого саду та городу.

Чорнозем – найкращий тип грунту для вирощування рослин

Цей тип родючого чорноземного ґрунту, що містить дуже високий відсоток гумусу. Відсотковий вміст гумусу коливається від 4% до 16%. Чорнозем також містить велику кількість аміаку та фосфорної кислоти. Він вважається найродючішим чорним на Землі через високий вміст мінералів, але таких земель менше 2% по всій планеті.

Україна один з лідерів серед країн, які володіють цим «аграрним золотом».

Глинистий грунт: характеристика і які рослини можна садити

Цей тип грунту досить складний для вирощування рослин. Тому важливо розуміти, що можна висаджувати, щоб був результат. Глинистий грунт здається комкуватим і липким, коли вологий, і твердий в сухому вигляді. Глинистий ґрунт погано дренується та має мало повітряних прошарків. Грядка з глинистим грунтом буде повільно прогріватиметься навесні, і його важко обробляти. Якщо дренаж для грунту буде посилений, рослини будуть добре розвиватися і рости, оскільки глинистий грунт може бути багатим на поживні речовини.

Що вирощувати на глинистому ґрунті

Багаторічники та чагарники, наприклад, айстра, бергамот, квітуча айва добре почуваються в глинистому грунті.

Фахівці зауважують, що ранні овочеві культури та ягідні культури важко вирощувати на глинистому ґрунті через його прохолодну та компактну природу.

Овочі літнього врожаю можуть бути сильними високоврожайними рослинами. На глинистих ґрунтах ростуть фруктові дерева, декоративні дерева та чагарники.

Підходящі рослини для глинистого грунту

Типи грунтів – піщаний грунт, що можна садити й успішно вирощувати

Піщаний ґрунт нагадує пісок. Він легко дренується, швидко сохне та простий у вирощуванні. Піщаний ґрунт швидко прогрівається навесні і має тенденцію утримувати менше поживних речовин, оскільки вони часто вимиваються під час більш вологих періодів. Піщаний ґрунт вимагає органічних добавок. Також його корисно мульчувати, щоб зберегти вологу.

Що вирощувати на піщаному ґрунті

  • Чагарники та цибулини, такі як тюльпани, мальва, сонячні троянди та гібіскуси, люблять піщані ґрунти.
  • Коренеплоди, такі як морква, пастернак і картопля, віддають перевагу піщаним грунтам.
  • Салат, полуниця, перець, кукурудза, кабачки, кабачки, листова капуста та помідори вирощуються в комерційних цілях на піщаних ґрунтах. Отже, й для власного споживання ці культури можна висаджувати на городі з піщаним грунтом.

Квіти для піщаних грунтів

Мулистий ґрунт: які ознаки і що можна вирощувати на мулистих грунтах

Цей тип грунту – мулисти, здається м’яким та мильним. Він утримує вологу і зазвичай дуже багатий на поживні речовини. Цей тип ґрунту легко обробляється і може бути ущільнений без особливих зусиль. Це відмінний ґрунт для вашого саду, якщо дренаж забезпечений та контролюється. Змішування компостованої органічної речовини зазвичай необхідне поліпшення дренажу і структури при додаванні поживних речовин.

Що вирощувати в мулистому грунті

  • Чагарники, в’юнкі рослини, трави та багаторічники, такі як магнолія та новозеландський льон.
  • У мулистих ґрунтах добре почуваються вологолюбні дерева, такі як верба, береза, кизил і кипарис.
  • Більшість овочевих та фруктових культур виростають на мулистих ґрунтах за умови гарного дренажу.

Типи грунтів: торф’яний ґрунт, характеристика, види рослин, які можна там садити

Торф’яний грунт має більш  темний колір, який здається вологим і пухким через більш високий вміст торфу. Це кислий ґрунт, який уповільнює розкладання і призводить до того, що в ґрунті залишається менше поживних речовин. Ґрунт швидко нагрівається навесні і може утримувати багато води, що зазвичай потребує дренажу. Для ґрунтів з високим вмістом торфу може знадобитися викопати дренажні канали.

Зазвичай, торф’яний грунт використовують для приготування суміші грунтів для вирощування, наприклад, розсади, квітів. Якщо на городі саме такий тип грунту, на ньому можна вирощувати, якщо змішати його з багатою органічною речовиною, компостом і вапном для зниження кислотності. Ви також можете використовувати ґрунтові добавки, такі як пил льодовикових порід, щоб підвищити pH в кислих ґрунтах.

Що вирощувати на торф’яному ґрунті

  • Чагарники, такі як верес, гамамеліс, камелія, рододендрон та азалія.
  • Овочеві культури, такі як хрестоцвіті, бобові, коренеплоди та салатні культури, добре ростуть на добре дренованих торф’яних ґрунтах.

Крейдяний (вапняковий) ґрунт, його характеристика і рослини, які можуть рости на крейдяних грунтах

В типи грунтів входить і крейдяний ґрунт, який зазвичай більш кам’янистий у порівнянні з іншими ґрунтами. Він вільно дренується і зазвичай залягає на крейдяних чи вапнякових породах. Грунт лужний, що іноді призводить до затримки росту і жовтуватого листя. Вирішити цю проблему можна завдяки використанню відповідних добрива та балансуючи рівень pH. Щоб покращити водоутримуючі властивості крейдяного грунту, слід додавати гумус.

Вапнякові грунти багаті на кальцій, магній, фосфор, молібден та марганець.

Що вирощувати у вапняковому ґрунті

  • Дерева, цибулини та чагарники, такі як, наприклад, бузок, вейгела, лілія Мадонна, гвоздика, чубушник.
  • Овочі, такі як шпинат, буряк, солодка кукурудза та капуста.
  • Дерева, цибулини та чагарники, такі як бузок, вейгела, лілія Мадонна, гвоздика, чубушник.

Типи грунтів, що на них можна садити – суглинок

Суглинистий грунт – це відносно рівномірна суміш піску, мулу і глини, має дрібнозернисту структуру і злегка вологий. Він має ідеальні характеристики для садівництва, газонів та чагарників. Суглинний грунт має хорошу структуру, хороший дренаж, вологоутримуючий, багатий на поживні речовини, легко обробляється, швидко прогрівається навесні, але не швидко висихає влітку. Суглинисті ґрунти вимагають регулярного поповнення органічними речовинами та мають тенденцію бути кислими.

Що вирощувати на суглинному ґрунті

  • Кучеряві рослини, багаторічники, чагарники та бульбоплоди, такі як гліцинія, собача фіалка, малина, дельфініум.
  • Більшість овочевих культур і ягідних культур приживуться добре, тому що суглинний ґрунт може бути найбільш продуктивним з усіх типів ґрунтів. Однак суглинний грунт вимагає ретельного догляду, щоб запобігти виснаженню та висиханню.

Сівообіг, посадка сидератів, використання мульчі та додавання компосту та органічних поживних речовин необхідні для збереження життєздатності ґрунту.

Кислотність грунту: як з’ясувати кислотність самостійно за допомогою рослин індикаторів

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст