Газон – це окраса нашої присадибної ділянки. У сучасному світі використовують і штучні газони, але найчастіше це трапляється біля публічних будівель. А наші присадибні ділянки оточують трав’янисті газони, які виростити досить непросто. Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон і з мінімальними помилками, як вибрати насіння і підготувати грунт, хвилює багатьох господинь. Дана стаття дає огляд і основні рекомендації, які підкажуть, від чого залежить густота посіву, які способи висівання і його особливості, оптимальний час і тоді матимемо чудове місце відпочинку для всієї родини – красивий газон.
Види газону та від чого залежить густота посіву газонної трави
Існують кілька видів газонів – штучні, декоративні, спеціального призначення. Зазвичай на прибудинковій території висіваються декоративні газони.
Декоративні газони
- Мавританський газон – висіваються квітучі і злакові культури.
- Партерний – характеризується однорідним забарвленням, однакової висоти рослин і однорідністю по густоті.
- Різнотравні – можна обирати висоту трави, яка більше подобається.
- Луговий – це найпростіший варіант газону. Тому що він імітує природний трав’яний покрив. Такий газон косять лише раз 1-2 рази за літо на початку липні і у серпні, тому часто його називають газоном для ледачих).
Від чого залежить густота газону
Як густо сіяти газонну траву і який спосіб найкраще використовувати, це питання часто постає у тих господинь, хто хоче мати красивий газон.
Густота трави на газоні залежить від правильно підібраної суміші трав з урахуванням клімату, типу грунту, місця, де планується газон (сонячне чи затінене). Зараз можна придбати таку траву як вітчизняних виробників, так і закордонних. Фахівці попереджають, що дороге насіння не обов’язково гарантує гарних сходів і в подальшому – ідеального газону. Вибраний посівний матеріал повинен підходити до умов регіону (кліматичних) і вашої присадибної ділянки.
Купуючи газонну траву в магазині, треба чітко слідувати інструкції, яка вказує скільки насіння йде на 1 квадратний метр посівної площі. Також, перед висіванням, треба врахувати пору року і грунт, на якому буде газон. Фахівці дали загальні рекомендації –
Норми витрати насіння газонної трави в залежності від сезону
В залежності від пори року, коли ми сіємо свій газон, потребується різна кількість посадкового матеріалу.
- посадка газону восени – керуємося рекомендацією виробників;
- посів газонної трави весною – збільшуємо кількість посівного матеріалу на половину (тобто збільшуємо на 1,5 від рекомендованої кількості виробником). Це пов’язано з тим, що навесні під час сходу снігу та весняних дощів, певна кількість насіння глибше зануриться в грунт, щось буде змито з водою і не проросте;
- посадка газону влітку також потребує більшої кількості насіння від рекомендованої виробником норми. Фахівці вважають, що треба додати як мінімум половину від рекомендованої кількості за інструкцією.
На скільки густим буде газон також впливає і його розташування на присадибній ділянці. Якщо газон робиться на пагорбах, штучних підвищеннях або галявинах, які йдуть під ухил, треба збільшити норму насіння, ніж є в інструкції. Тому що з високої місцини посіяне насіння під час дощу буде вимиватися разом з водою в низини.
Які способи висівання газону і його особливості
Якість газону, крім густоти посіву залежить ще й від рівномірності посіву насіння, мова йде про те, щоб не було занадто густих «кущів», а в іншому місці навпаки – майже «лисих» (відсутня трава) і тут доведеться проводити додатковий посів.
Якщо в господарстві є сіялка, за її допомогою можна рівномірно розподілити посівний матеріал по всій площі газону. Це найефективніший спосіб
Якщо такого інструменту немає, можна достатньо рівномірно посіяти газон вручну. Для цього насіння готується суміш насіння і дрібного піску в пропорції 1 : 1. Тобто при запланованій інструкцією витраті насіння газонної трави на квадратний метр становить 40 г, то, відповідно, додаємо 40 г піску на метр посівної площі.
Якщо планується робити газон великої площі, то суміш слід готувати з розрахунку на всю площу обраної ділянки.
Алгоритм посіву газонної трави вручну: сіється спочатку уздовж підготовленого газону, потім – поперек.
- Після цього обережно розпушують грунт граблями, щоб прикрити траву шаром землі. Потім землю треба притрамбувати, зазвичай це робиться важким катком.
- Загрібати посіяне насіння треба віяловими граблями (такими згрібають покошену траву). Якщо віялових граблів нема, можна працювати звичай ними, але тоді треба діяти дещо інакше. Слід зважати, що зубці у звичайних граблів ширші і через це насіння може занадто глибоко зануритися в землю. Або ж між зубцями зберуться грудочки землі, які згребуть більше насіння від потрібного в одну купку. І тоді наш газон буде нерівномірним.
- При відсутності віялових граблів сіють трохи інакше: спочатку розпушують граблями грунт, потім розсіюють траву і відразу накочують. Каток сам придавить насіння на потрібну глибину і збереже рівномірність посіву.
- Якщо катка немає, то можна використовувати те, що є в господарстві. Наприклад, деякі садівники радять надіти лижі, звичайно, якщо вони є, і походити в них по всій засіяній галявині, притоптуючи метр за метром.
Якщо газон висівається не на широкій площі, а робиться вузька газонна смуга, тоді можемо утрамбувати за допомогою звичайної широкої дошки. Зробити це дуже просто: кладемо дошку на газон і ходимо по ній, потім перекладаємо її на поряд на свіжу частину газону і знову трамбуємо, ходячи по дошці. І так, поки не «обробимо» весь засіяний газон.
Як правильно посадити газонну траву і вибрати оптимальний час посіву газону
Фахівці вважають, що садити газонну траву можна з ранньої весни і до середини осені, але треба зважати на певні моменти. Головне пам’ятати, що гарні і швидкі сходи будуть тільки тоді, якщо у землі буде достатньо вологи і погода не надто спекотна. Тому, перш ніж висаджувати насіння трави в підготовлену землю, слід звіритися з довгостроковим прогнозом погоди (мінімум на тиждень) і сіяти у сприятливі дні місячного календаря.
- Якщо температура повітря очікується +25 °C і вище, не варто садити газон, тому що насіння буде погано проростати.
- Правильно садити газон у період дощів, тому що завдяки опадам зменшується і температура повітря, і температуру грунту. Весною і восени така погода буває часто, а ось влітку таку погоду можна чекати і місяць, і півтора.
У разі, коли немає можливості чекати на відповідні погодні умови, тоді варто слідувати простим правилам посадки
- Висівання насіння слід робити у вечірню пору, після сьомої години вечора.
- Перед посадкою треба пролити весь грунт майбутнього газону методом дощування, щоб земля вглиб промокла не менше, ніж на 40 см.
- Після проливу треба почекати 1,5-2 години, щоб вся волога добре ввібралася в землю.
- Далі слід висівати посадковий матеріал, як зазначалося вище (вздовж газону, потім – у поперек).
- Наступний крок – розпушуємо землю віяловими граблями.
- Проводимо трамбування катком або трамбуємо дошкою.
- В ідеалі можна провести мульчування торфом або перегноєм верхнього шару завтовшки 0,5 см і залишаємо на ніч.
- Зранку слід полити газон методом дощування повторно.
- Якщо планується невеликий газон, тоді замість мульчування, можна накрити його «нетканкою» (на великі площі це економічно недоцільно). Полив проводимо просто зверху нетканої тканини – вона добре пропускає і вологу, і повітря (це забезпечить добру вентиляцію). Знімати «нетканку» треба, коли посіви підростуть на 2-3 см.
Корисні поради, як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон
Слідування простим порадам дозволить отримати гарну газонну траву, звичайно, якщо у вас якісний посівний матеріал.
- Перед тим, як проводити посів насіння, земля під газоном повинна постояти як мінімум 2 тижні, щоб осів перекопаний грунт.
- Якщо посадити газонну траву ранньою весною, то проростати газон буде близько 20 днів. Літній посів до сходів потребує 7-8 днів, восени до появи трави після висівання знадобиться до10 днів. Якщо сіяти газон восени, менше зусиль доведеться докладати у боротьбі з бур’янами – їх буде менше. Адже, як би ретельно ми їх не вибирали, якась кількість таких рослин залишається в грунті чи заноситься з сусідніх ділянок.
- Якщо земля на ділянці хороша, не варто глибоко перекопувати грунт. Достатньо перекопати верхній шар і вибрати звідти бур’яни з корінням. Такий спосіб не буде давати усадку землі і таким чином отримати рівну ділянку буде значно легше. Фахівці радять, щоб було легше отримати газон однакової густоти, слід розділити ділянку на квадрати і засівати їх окремо, використовуючи відповідну кількість посадкового матеріалу.
Важливий фактор ідеального газону – правильний полив
4. На першому тижні поливаємо вручну за допомогою садової лійки з розпилювачем. Тому що в цей період полив з шлангу, якщо спекотна погода, утворить скоринка на грунтрі, яка заважатиме пробиватися і нормально розвиватися траві. Використання автоматичного дощування також в перші дні небажане, тому що буде складно перевірити рівномірність промочування землі.
Насіння газонної трави треба купувати з достатнім запасом, тому що при низькому проростанні сходів, доведеться підсівати на порожніх місцях, а, якщо трави не залишиться, то купити такий самий посадковий матеріал не завжди можна. І як результат – газон буде відрізнятися за кольором через різні терміни проростання трави.
У світі існує думка, що найкращі газони в англійців. Вони говорять, що навіть виконання всіх агротехнічних правил посадки газону і при ретельному догляді за ним, газонна трава створить ідеальне рівномірне покриття тільки через кілька років. Вони кажуть: «Треба поливати, косити і знову поливати, а потім знову косити» і так багато років. Тому треба враховувати, що газон в перший рік може не стати ідеальним. Але при регулярному догляді, вже скоро посаджений газон буде милувати око.