Літо бере своє і на городі кипить робота. Підживлення помідорів під час цвітіння за народним рецептом дозволить отримати м’ясисті і смачні плоди. Такі томати краще вживати у свіжому вигляді – просто порізати скибками, або зробити салат. Цей варіант підживлення потрібно застосовувати, коли помідори цвітуть і починає формуватися зав’язь
Підживлення помідорів під час цвітіння за народним рецептом, інгредієнти
Завдяки цьому секретному добриву і його своєчасному внесенню до томатів, збільшиться кількість сухої речовини в помідораї, покращуючи смакові якості овочу. Помідори стають м’ясисті, в них мало соку, зате вони набувають солодкуватого смаку і неймовірного томатного аромату.
Для приготування добрива за народним рецептом знадобиться:
- окріп – 5 літрів окропу;
- деревна зола – 3 склянки;
- йод – 1/2 звичайної аптечної пляшечки;
- борна кислота – 1 чайна ложка.
Як приготувати добриво, щоб підживлювати помідори, коли вони цвітуть
- Доводимо воду до кипіння і окріп додаємо деревну золу і борну кислоту.
- Ретельно перемішуємо і даємо трохи охолонути.
- Коли розчин охолов, розчиняємо у ньому півпляшки йоду.
- Суміш потрібно настоювати протягом доби. Це добриво являється концентратом, тому, перед проведенням підживлення помідорів, його потрібно розбавити водою у пропорції 1 : 10. Тобто на одне 10 літрове відро додаємо 1 літр концентрату.
Поливати отриманим добривом треба під корінь під час цвітіння помідорів і формування їх зав’язі. В середньому на один кущ потрібно 0,5 – 1 літр поживної суміші.
Народні рецепти добрив для помідорів в період вегетації, цвітіння, формування плоду