Щоб отримати здорову і сильну розсаду перцю, слід ознайомитись з основними правилами догляду. Фахівці розповіли, як правильно вирощувати розсаду перцю: температура, освітлення, полив, підживлення, загартування розсади перед посадкою у відкритий грунт. Це допоможе виключити серйозні помилки, особливо – повільне зростання розсади та її витягування.
Температура і освітлення розсади перцю, для ефективного зростання і розвитку
Фахівці дали прості, але дієві поради, які допоможуть правильно доглядати за розсадою після перших сходів і до моменту пересадки
Після посіву насіння рекомендується періодично провітрювати контейнер і знімати з кришки (плівки) конденсат, що утворюється. Протягом 7-10 днів з’являться перші паростки.
Температура повітря при вирощуванні розсади перцю
Коли сходи стануть дружними, фахівці рекомендують переставити контейнер на підвіконня (або під фітолампи) та на кілька днів (3-5 днів) знизити температурний режим
- вдень до +20 °C… +22 °C
- вночі до +14 °C… +16 °C.
Завдяки цьому можна скоротити період активного зростання надземної частини (розсада не витягуватиметься) і дозволить розвиватися кореневій системі.
Потім, щоб наземна частина розсади перцю стабільно зростала і при цьому активно розвивалася коренева система, температура повітря в приміщенні з розсадою повинна становити
- вдень +22°C … +26°C
- вночі +16°C … +20°C
Оптимальна температура ґрунту – близько +20 градусів.
Важливо! Розсада перцю дуже чутлива до тепла, тому зниження температури +12 градусів і нижче, може просто знищити розсаду.
Розсада перцю: освітлення
Коли ми починаємо сіяти перець на розсаду, світловий день ще не надто великий. Хоча, наприклад в березні, а тим паче – у квітні, він значно більше, ніж на початку року. А ще слід пам’ятати, що хоча світловий день і триваліший, але, якщо погода похмура, це також позначиться на розсаді. Щодо перцю, фахівці зазначають, що перець, як правило, не витягується при нестачі світла, а просто зупиняється у розвитку.
Щоб саджанці повноцінно розвивалися, тривалість світлового дня має бути лише близько 9-10 годин.
Оскільки посів перцю на розсаду відбувається досить рано, то, звичайно, оптимально встановити ємність з розсадою підвіконні, яке виходить на південну сторону. Якщо вікна в цьому напрямку немає, тоді можна встановлювати розсаду на західне або східне вікно (ще краще, якщо це буде південно-західне або південно-східне).
Важливо! Щоб всі листочки розсади рівномірно розвивалися, рекомендується кожні 2 дні повертати розсаду іншою стороною до вікна – так листочки сіянців не будуть витягуватися в один бік.
Якщо правильно поставити контейнери з розсадою на освітлене підвіконня та повертати розсаду перцю, то, скоріше за все, природного освітлення буде достатньо. Якщо період буде похмурим і ви зрозумієте, що освітлення недостатньо, можна скористатися фітолампами чи іншими засобами для додаткового освітлення.
Як вирощувати розсаду перцю: полив і підживлення розсади
Важлива умова гарних сходів і зростання розсади перцю – це правильний полив. Поливати розсаду перцю слід лише при підсиханні верхнього шару ґрунту, уникаючи переливу та пересихання землі (тим більше в’янення рослин).
Використовувати для поливу слід тільки відстояну воду або відфільтровану. Температура води для поливу +25°C … +30°C або хоча б кімнатної температури. Холодною водою поливати розсаду ні в якому разі не можна.
Сам полив потрібно проводити дуже обережно, по краю ємності, щоб тендітна розсада «не полягла» під натиском води. Добре поливати з ємності з вузьким і довгим «носиком», деякі господині використовують для поливу звичайну клізму – так легше регулювати потужність напору води, які ми ллємо в ємність з розсадою. При цьому поливати розсаду перцю (як й інші рослини) потрібно так, щоб грунт повністю просочувався вологою.
Вся зайва волога має виходити через дренажні отвори.
Пікірування розсади помідорів
Ці агротехнічні маніпуляції необхідно проводити для активного зростання розсади всіх рослин. Адже завдяки пікірування, паростки розсади більш активно нарощують свою кореневу систему.
Як доглядати за розсадою після пікірування
Подальший догляд за розсадою перцю схожий: необхідно підтримувати температурний і світловий режими, як і до того (див. вище). Також потрібно регулярно поливати і при необхідності розпочати підживлення.
Підживлення розсади перцю: чим, як і коли підживлювати розсаду
Підживлення є важливим елементом догляду за розсадою перцю в домашніх умовах. Фахівці зазначають, що, якщо грунт для розсади був підготовлений вірно, то додаткового підживлення, можливо, й не знадобиться.
Якщо зовнішній вигляд розсади викликає побоювання, то підживлення просто необхідне, воно допоможе рослині нормально розвиватися.
Коли і як підживлювати розсаду перцю
Перше підживлення розсади перцю варто проводити у фазі 3-4 реального листя, тобто. після пікірування, десь через 7-10 днів.
У розсадний період (після пікірування) перець черга вимогливий до:
- фосфорного підживлення (для зростання кореневої системи);
- азотного добрива (для зеленої маси);
- калій у кількості потрібний рослинам майже завжди.
Таким чином, майже відразу після пікірування слід проводити підживлення добривом, в якому міститься підвищена кількість фосфору. Трохи пізніше, проводиться підживлення кілька разів – азотними та калійними добривами.
Мікроелементи доповнюють дії макроелементів. Так, перцю потрібно:
- залізо та особливо магній (для фотосинтезу);
- кальцій (це зміцнюватиме стебло та кореневу систему).
Також можна підживлювати розсаду перцю гуміновими добривами, наприклад, гуматом калію.
Важливо! Перед тим як провести підживлення, саджанці варто полити, щоб покращити доступність поживних компонентів та виключити опік коренів.
Періодичність підживлення розсади перцю
Як правило, це підживлення розсади варто проводити 1 раз на 10-14 днів. Хоча досвідчені городники радять проводити підживлення при кожному поливі, знижуючи рекомендовану дозу (написану в інструкції) в 3-4 рази.
Підготовка перцю до висадки у відкритий грунт – загартування розсади
Розсада, яку ми вирощуємо в домашніх умовах, перед посадкою у відкритий грунт, потребує адаптації до більш суворих умов зовнішнього середовища – до різких перепадів температур, прямим сонячним променям, щоб після пересадки розсада перцю не потрапила в сильну стресову ситуацію.
Для цього за 2 тижні до висадки розсади у відкритий ґрунт, слід розпочати її підготовку, інакше кажучи, провести її загартування. Робити це досить просто
- Спочатку можна відкривати кватирку, запускаючи прохолодне повітря в приміщення з розсадою.
- Наступний крок загартування – виставити розсаду на балкон або лоджію під пряме сонячне проміння, в теплицю або на вулицю (де температура приблизно +12°C … +16°C), поступово збільшуючи час загартування. Починати слід з 30 хвилин.
Ця процедура допоможе зміцнити імунітет рослин, адаптувати їх до суворіших зовнішніх умов.