Гарний урожай залежить не тільки від правильного догляду за рослинами, але й від того, якою буде здорова і міцна розсада. Існують хвороби розсади, які стаються через зараження грунту. Основні ознаки захворювання допоможуть зрозуміти це і швидко прийняти потрібні кроки.
Як готувати грунт для розсади в залежності від виду культури
Хвороби розсади через зараження грунту: які основні ознаки, якщо немає сходів
Час між висіванням і тим, коли проклюнуться перші сходи, кожна культура має свій. Проте, у разі, коли і через 15-21 днів молода паросль не з’явилась, то ймовірно існує інфекція гранту або самого насіння.
Можливо для висаджування бралася холодна, волога земля, яку не обробили від шкідників. У такому випадку, скоріше за все, у грунті розвивається грибок фазаріум. Він може жити у грунті до 10 років.
Хвороби розсади через зараження грунту: стебло парослі м’яке і тонке
Після проростання насіння стебло і листячко розсади тонке і м’яке, а біля землі на ньому починає з’являтися коричневатий колір, то скоріше за все розсада уражена демпфіруванням. Демпфірування – це загальна назва для кількох хвороб, які вражають молоду паросль.
Причиною такої хвороби, на яку вказують вищеописані ознаки, частіше за все стають грибкові і паразитичні види, які живуть у вологому і холодному грунті, який погано дренований.
Хвороби розсади через зараження грунту: основа сіянців біла
Біла основа сіянців – це ознака грибка пітіум, який викликає в’янення розсади. Цей грибок вражає судинну систему розсади, через що вода не всмоктується рослиною і тому гине.
Про наявність проблеми вказує білий наліт, який нагадує тоненьку павутину. Цей грибок зимує у грунт, утворюючи хламідоспори. Проте рослина не завжди захворює, а тільки, якщо має пошкодження (тріщинки, надломи).
Хвороби розсади через зараження грунту: сіре і коричневе листя
Скоріше за все, ці ознаки вказують на зараження септоріозом. Це грибкове захворювання. Грибок розповсюджується завдяки краплям дощу і потокам води і потім довгий час зберігається у вологій землі. Крім того цей грибок може зимувати на бур’яні, на плодах, які залишилися на землі.
Ознаки захворювання на септоріоз: на листочках з’являються сіруваті плями з чорними точками. Далі листя починає ставати коричневим і потім – засихає. Щоб уникнути зараження розсади на септоріоз, грунт для неї потрібно знезаразити марганцівкою, підживити золою і додати піску для кращого виведення надмірної вологи. Допомагає знищити грибок і проморожування грунту перед висадкою у нього розсади.
Хвороби розсади через зараження грунту: розсада не розвивається
Після сходів розсада зупинилася у розвитку і виглядає пригніченою, це може свідчити про зараження грунту. На поверхні його може бути сольовий наліт жовтуватого кольору чи грунт може бути покрити шаром ніби водоростей.
Така проблема виникає через збій у кислотності грунту: надмірно висока або низька. Якщо видимих ознак хвороби розсади немає, тоді це може бути ураження коричневою гниллю. Ознаки коричневої гнилі: темніє коренева шийка рослини і стає м’якою. Гниль виникає через надмірну вологість і при цьому низьку температуру. Лікування від гнилі немає, розсаду потрібно знищити, щоб вона не заражували іншу.