Цибуля-порей стає все більш популярною рослиною на кухнях українських господинь. Щоб мати гарний урожай цибулі-порей, важливо слідувати агротехнічним правилам, тобто посадка і вирощування повинні проводитися згідно порад досвідчених городників. Рекомендації, як висаджувати, поливати, підживлювати цибулю-порей, будуть корисними під час вирощування цієї культури.
Цибуля-порей: вибір ділянки і оптимальні температурні параметри для вирощування
Цибулю-порей вирощують для отримання потовщеною нижній білої частини стебла (цибулини ця рослина не утворює), при бажанні можна використовувати в їжу і молоді зелене листя. Основні умови отримання хорошого врожаю цієї культури – правильний вибір ділянки під посадку і своєчасне внесення добрив.
Температурний режим
Щоб отримати хороший урожай, середня температура протягом вегетаційного періоду повинна становити +17° С … +23 ° С. Хоча в цілому культура є холодостійкою і може витримувати короткочасні заморозки до -7 ° С. При вирощуванні цибулі-порею розсадним способом висаджувати розсаду в грунт можна коли він прогріється до +10 ° С.
Цибуля-порей: посадка
У південних районах нашої країни цибулю-порей можна вирощувати, посівом у відкритий грунт. В центральних і північних регіонах з більш прохолодним кліматом, рекомендується розсадний спосіб вирощування. В такому випадку можна отримати урожай в рік посіву (приблизно через 45-60 днів з моменту висадки розсади в грядки). Терміни дозрівання залежать від скоростиглості сорту, від погодних умов і виконання агротехнічних вимог.
Цибуля-порей: розсада
Для отримання розсади рекомендується посадка насіння в кінці лютого або на початку березня. Посадку насіння на розсаду висаджується в віконні ящики або в теплицю. В якості ґрунту підійдуть готові ґрунтові суміші для овочів або родюча садова земля.
Загальні правила вирощування розсади. Щоб прискорити появу сходів насіння цибулі-порею попередньо його треба намочити, щоб воно проросло. Догляд за розсадою приблизно такий же, як при вирощуванні ріпчастої цибулі: регулярно поливайте сіянці. Можна одноразово внести рідкі комплексні добрива.
Оптимальна температура для росту розсади цибулі-порею +18° С… +25 ° С до проростання насіння і +14° С … +16 ° С після появи сходів. Якщо температура буде вище, а освітлення недостатнім, сіянці будуть витягуватися.
Цибуля-порей: посадка розсади в грунт
Посадку розсади в грунт проводять в кінці квітня або на початку травня, в залежності від погодних умов і сприятливих днів Місячного посівного календаря.
Садити паростки цибулі-порея треба в борозенко глибиною 10-15 см (відстань між окремими рослинами не менше ніж 10 см). Через 2 тижні треба засипати борозни родючим грунтом.
Грунт повинен бути родючим і обов’язково пухким, найкраще нейтральної кислотності. На кислих грунтах отримати хороший урожай цибулі-порею не вдасться.
Цибуля-порей: як поливати
Ця культура вологолюбна, тому її потрібно регулярно поливати з моменту висадки розсади до закінчення вегетації, збільшуючи частоту поливів в посушливі місяці. Після кожного поливу проводиться розпушування міжрядь.
Цибуля-порей: підгортання
Для того, щоб виростити соковиті вибілені стебла і високий урожай, 3-4 рази за сезон проводиться підгортання цибулі-порею. І, звичайно, крім цього треба виполювати бур’яни і розпушувати грунт.
Цибуля-порей: підживлення
Щоб отримати гарний урожай цибулі-порею, потрібно регулярно підживлювати. Особливо важливими для порею є азотні добрива – вони особливо необхідні в другій половині літа, коли активно формується зелень. Оптимальним буде чергування рідких органічних добрив, наприклад водного розчину коров’яку 1: 8 або пташиного посліду 1:20 з розрахунку 3 л на 1 кв. м. і мінеральних добрив (наприклад, розчину аміачної селітри і сульфату калію з розрахунку 15-20 г на 1 м2).