Багатьом відомі ознаки, які сигналізують про депресивний стан в людини. Проте існують і неявні ознаки депресії, коли психічне здоров’я потребує підтримки для відновлення емоційного благополуччя, але не всі на них зважають.
Ознаки того, що настав час звернутися за допомогою
Якщо ви робите одну з речей, викладених нижче, тоді ваше емоційне благополуччя потребує деякої уваги і турботи.
В сучасному світі класичні ознаки депресивного стану дещо змінилися. Інколи люди навіть і не усвідомлюють до кінця, на скільки з ними не все гаразд. Адже людина ходить на роботу, дбає про свою зовнішність, не замикається в домівці, відгороджуючись від всього світу… але при цьому вона вже поринула в апатію, їй більше не цікавить спілкування з друзями чи відвідування різних заходів, які раніше так подобалися.
Той факт, що людина виглядає як завжди, інколи не означає, що в душі нічого не відбувається. Не всі психічні захворювання виявляються так драматично, як ми собі це уявляємо, або як їх зображують у засобах масової інформації. Життя навіть з більш легким психічним захворюванням все ще може серйозно вплинути на якість вашого життя і потенційно перетворитися на щось серйозніше, якщо його не зловити та не лікувати на ранній стадії. Тому так важливо звернути увагу на сигнали організму, які свідчать, що ви потребуєте допомоги.
Неявні ознаки депресії, які назвали психологи і на які потрібно звертати увагу
Фахівці розповіли про зміну в поведінці, яка може свідчити, що ви переживаєте серйозний емоційний стрес.
Вам не подобаються речі, до яких ви звикли
Якщо ви затятий бігун, і раптом ідея зашнурувати кросівки не здається вам привабливою, вам варто звернути увагу на те, чи це почуття зберігається. Офіційний термін для цього почуття – ангедонія, що означає нездатність відчувати задоволення від дій, які зазвичай приносять задоволення.
Ви весь час спите
Навіть, якщо ви багато спите, залишається відчуття, що сну було недостатньо. Зміни режиму (ритму), якості сну можуть бути однією з головних ознак того, що ваше психічне здоров’я не в порядку. Це може проявлятися або в довгому сні, або в безсонні. У будь-якому випадку, якщо ваш графік сну відрізняється від звичайного, зверніть на це увагу.
У вас немає колишньої енергії
Втома є одним із основних симптомів депресії, але вона не обмежується лише почуттям втоми. Це включає низьку енергію, а також нездатність зосередитися або приймати рішення, що викликано дисбалансом дофаміну або серотоніну.
Погіршення пам’яті, ви стаєте забудькуваті
Якщо ви виявите, що ваша пам’ять не та, яка була раніше, це може бути ознакою депресії. Дослідження 2016 року показало, що депресія пов’язана як із «зменшенням обсягу робочої пам’яті», так і з уповільненням швидкості обробки інформації. Це може розчарувати, засмутити чи налякати, але це досить поширена ознака депресії.
Думка оточуючих людей
Людина не завжди може помітити зміну поведінки. Якщо сім’я та друзі помічають, що ви поводитеся по-іншому, прислухайтеся, це може бути сигналом. Фахівці рекомендують подумати про те, що вони сказали, перш ніж захищатися і наполягати на тому, що вони не мають рації. Ті, хто знає вас найкраще, часто можуть побачити те, чого ви самі не бачите.
Погіршення фізичного самопочуття – це неявні ознаки депресії
Дещо дивно, але проблеми з психічним здоров’ям іноді можуть проявлятися фізично. «Деякі фізичні симптоми [психічного захворювання] можуть включати головний біль, біль у спині та шиї та проблеми зі шлунково-кишковим трактом». Таку думку висловила Рейчел О’Ніл, доктор філософії, ліцензований професійний клінічний консультант з Огайо. Вона додала, що «хронічний поширений біль у тілі» також може вказувати на проблеми з психічним здоров’ям.
Самоізоляція
Коли психічне здоров’я людини постраждало, вона можете виявити, що віддаляєтеся від друзів, сім’ї та самоізолюється. Ви боїтеся, що близькі не підтримають або не зрозуміють вас, або ви боїтеся показати своє щире «я». Але насправді спілкування з кимось, підтримка соціальних зв’язків може допомогти вам повернутися на правильний шлях до оздоровлення.
Зміна апетиту
Чи хотіли б ви з’їсти все, що трапляється на очі, або думка про їжу викликає у вас огиду, зміна апетиту – це те, на що варто звернути увагу. Якщо ви переїдаєте, можливо, займаєтеся самолікуванням або рятуєтеся від реальності за допомогою їжі.
З іншого боку, відсутність апетиту може бути спричинена збільшенням гормонів стресу в мозку, згідно з дослідженням 2016 року.
«При симптомах, що зберігаються, може допомогти звернення до лікаря», — вважає доктор О’Ніл. Щодо фізичних симптомів, які можуть бути пов’язані з проблемами психічного здоров’я, вона передбачає, що «звернення за консультацією до ліцензованого фахівця у галузі психічного здоров’я може бути ефективним першим кроком у їх вирішенні».
Підсумовуючи:
будь-які зміни в поведінці або щось, що змушує вас почуватися гірше, це тривожний сигнал для вас, щоб стежити за своїм психічним здоров’ям. Тому що це можуть бути неявні ознаки депресії
Джерело: https://thriveglobal.com/stories/subtle-signs-mental-health-self-care-well-being/