Гастроентерологи не виключають причин захворювання гастритом через хвилювання, стрес, нервове напруження і емоційний дисбаланс людини. Тому важливо з’ясувати можливі психологічні причини захворювання, щоб правильно лікувати гастрит.
Психологічні причини появи гастриту
Запалення слизової оболонки шлунку або гастрит – поширене захворювання, яке частіше діагностується у людей старше 30-35 років. Серед причин неприємної патології – куріння, неправильне харчування, зловживання алкоголем або активність бактерій Helicobacter pylori. Проблема іноді з’являється після прийому нестероїдних знеболюючих препаратів, а також при психологічних проблемах.
Стресові ситуації і нервування не проходять непомітно для організму. У тому числі, порушується кровообіг слизової оболонки шлунку, підвищується тиск. У такій ситуації шлунковий сік починає більш активно вироблятися організмом, але поживні речовини не потрапляють у стравохід через перенапруження органу.
Клінічні дослідження показали, що хворобливі спазми виникають при виробленні організмом гормонів стресу. Навіть, якщо Ви несвідомо заїдає страх або тривогу, їжа погано перетравлюється, постійно переслідує відчуття помилкового голоду або нудота.
Психологічні причини появу гастриту на думку психологів
- Коли людина відчуває страх, то вона стає беззахисною перед потоком інформації. Людина закривається для нових знань і знайомств. Шлунок стискають спазми, які заважають приймати фізичну і духовну їжу;
- невпевненість в собі подібна страху. Найсильніша негативна емоція супроводжується спазмами мускулатури, перекриваючи доступ їжі. І це перешкоджає потраплянню нових емоцій у життя;
- очікування неминучого краху або невдачі змушує закриватися (стискатися). Шлунок повторює емоційні пориви і спазмує, подаючи власнику сигнали у вигляді нудоти, блювотних позивів, болю.
Знаменитий психолог Луїза Хей – ідеолог афірмацій, вважає, що гастрит часто виникає у людей, які відчувають почуття прихованого гніву, ненависті. Шлунок, як і мозок пацієнта, не може «перетравити» розлучення, несправедливе звільнення або зрада друзів. Орган травлення просто імітує дії свого власника, відображає його роботу над собою.
Ще одна теорія, якої притримуються деякі психологи щодо психологічних причин гастриту, стверджує, що в емоційно холодних людей, які ретельно приховують проблеми в собі, розвивається гастрит зі зниженою кислотністю. І навпаки, у запальних та вибухових за темпераментом пацієнтів, діагностується захворювання гастритом з підвищеною кислотністю. Якщо хворий постійно ковтає образи і розчарування через невідповідність своїм ідеалам, виникають відкриті ерозії і ускладнення.
Гастрит і можливі психологічні способи позбутися його: робота над собою
Якщо причина гастриту – психологічні проблеми, психосоматика, то зазвичай, медикаментозні методи лікування не матимуть чуттєвого полегшення. Бо будь-який стрес і хвилювання провокують загострення хвороби. Тому психологи, разом з лікуванням гастроентеролога, радять слідувати наступним порадам
- навчитися сприймати навколишній світ в усіх його проявах;
- сприймати навіть негативну інформацію з любов’ю і терпінням;
- образи сприймати спокійно, не брати на свій рахунок кожне сказане кривдниками слово;
- відкриватися для нових знайомств, не чекаючи завжди позитивних результатів;
- проаналізувати всі конфлікти, які заважають насолоджуватися життям;
- змінити своє ставлення до агресора: часто сварка з родичами або друзями легко вирішується розмовою;знімати нервову напругу масажем, ваннами з травами і морською сіллю, займатися спортом, хобі та захопленнями.
Психосоматичні причини гастриту не відкидають багато лікарів-гастроентерологів. Душевні травми і переживання, які приховують пацієнти, роками руйнують слизову шлунка зсередини. Тому лікування повинно поєднувати традиційні методи і роботу з досвідченим психологом.