[the_ad id="53171"]

Неймовірна магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків

Візерунки, які ми бачимо на наших вишиванках, з давніх часів несли таємничі коди предків українців. Магічна сила вишиванки закладалася багатьма поколіннями, коли люди спілкувалися з природою і навколишнім світом. Кожний вишитий символ мав своє значення і ніс певну захисну функцію, про які ми розповімо.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Коло

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Вишиванки візерунок – кола

Відомо, що найбільш древніми є прості геометричні орнаменти. Коло є одним із початкових. Як символ сонця воно походить із язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію. Коло це також безперервність буття і вічність. Загалом цей символ, що може зображатись у багатьох варіаціях, має чи не найбільше різноманітних значень. Круг із крапкою всередині є центром світобудови, в українській  символіці –  це  також  символ  сонця.   Круг як символ божественної чистоти для нас – це вінок нареченої. Коло як сонце із променями, що виходять на зовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, обернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати пустоту.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – квадрат

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Вишиванки візерунок – квадрт

Квадрат в українській традиції є одним із символів землі. Ідея цієї фігури – у розмежуванні простору, виділенні якоїсь частини (поля). Духовно квадрат символізує Матерію, як коло – символ досконалості – дух. Тобто, квадрат протилежний до кола. Квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби…

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Світове дерево

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Візерунок вишиванки Світове дерево

Його ще називають Деревом життя. Цей символ зустрічається у мистецтві тих народів, модель світобудови яких містить три складових: підземне царство, земний світ і небесне царство. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. В українській вишивці цей символ можна впізнати не лише у розгалуженому дереві (яке є як симетричним так і асиметричним), а й у колоску, снопі, гілці, навіть виноградній лозі. У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Ромб

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
На вишиванках використовується візерунок – Ромб

Ромб є архаїчним знаком. Його пов`язують із плодючістю людини і землі. Основою розшифрування значення символу є чоловіче та жіноче начало. Він складається з двох трикутників. Та найцікавіше те, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність. Ромб (із крапкою посередині) є символом засіяного поля, яке мало надзвичайно велике значення для наших предків, означало достаток і добробут.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Трикутник

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
На вишиванках використовується візерунок – Трикутник

У давніх віруваннях це символ вузької брами, що веде до вічного життя. Символ єдності трьох світів: земного або явного, підземного або невидимого, небесного або духовного. Це три стихії — вода, вогонь та повітря. Три рівні буття, тривимірність світу, Свята Трійця у пізнішій християнській релігії – про значення числа 3, яке відображає трикутник, нам відомо багато. Символ трикутника здавна асоціюється зі стихією Вогню. Деякі дослідники вважають сучасною варіацією трикутника знак тризуб.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Шеврони

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Вишивка Шеврони

На старовинних українських вишивках ми бачимо подібні до трикутника фігури – шеврони – це ті ж трикутники, які не мають основи (незамкнуті). Ті з них, які обернуті вершиною вниз, означають жіночу, або матеріальну сутність, вершиною вгору – чоловічу, духовну. Шеврони з направленою вниз вершиною порівнюють з жіночим лоном, вмістилищем, у якому зароджується і виношується нове життя.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Спіраль

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Спіральний візерунок

Хвилясті лінії, сигми, зигзаги пов`язують із водою. Дослідники давньої символіки відзначають, що малюнок вертикально розташованих паралельних зигзагів позначав дощ, що падає зверху, а горизонтальні зигзагоподібні або прямі лінії могли символізувати небесну вологу. Фігура спіралі також означала плинність часу та циклічний рух сонячного диска. У спіралі наші предки бачили схематичне зображенням еволюцiї Всесвiту, його безкінечності.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Хрест

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Обереговий хрест на вишиванці

Хрест (зокрема різні його модифікації) – один із найпоширеніших знаків у світовій культурі загалом. Він багатогранний і невичерпний та, на відміну від кола і квадрата, символізує ідею центричності, а не розмежування простору.

Цікаво, що прямий хрест – це символ Сонця, Творця, чоловічого начала. Косий хрест – уособлення жіночого начала, Місяця. Накладання цих двох фігур дає подвійний хрест, або 8-променеву зірку – символ об`єднання двох начал.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Сварга

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Візерунок Сварга

Відомий під назвою свастика – це той самий хрест, але у русі. Символ сонячного культу, в магічну силу якого вірили усі древні народи. В давніх українців він асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям. Сварга може бути ліво- та правосторонньою. Лише остання означає рух за сонцем. Сварга,  повернута  проти  годинникової  стрілки,  вважалася  символом  оберегового духовного  полум’я,  а  за  годинниковою стрілкою  –  символом  родинного  вогнища.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Ключі

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Візерунок “гесики” або “ключі”

Вишивальниці різних регіонів України називають цей символ по-різному: на Поділлі кажуть “гесики”, на Наддніпрянщині “ключі”, в інших місцях “вужі”, “s-мотиви”. За формою цей знак – половина свастики, візуально – половина вісімки (8). Тому йому приписують трактування як “шлях до досконалості”. Символ S – хвиляста лінія. Це знак земних “важких” вод (відмінних від небесних), материнської вологи Землі. Знак води, яка дає життя урожаю. Одяг із “ключовими” символами здатен оберігати енергетику людини від негативних впливів.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Повна рожа

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Візерунок дуже розповсюджений по Україні – Повна рожа

Рожечка, або восьмипроменева зірка утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця). Поєднання цих двох сутностей закономірно дає життя усьому. Повну рожу називають також Зіркою Матері. Саме такий символ ми часто бачимо на іконах Богородиці.

Магічна сила української вишиванки: таємничі коди предків – Кривий танець

Магічна сила вишиванки: таємничі коди предків
Візерунок Меандром або Кривий танець

Знак, який ще називають безконечником і меандром. Остання назва грецька і походить від місцевої ріки Меандр. Та вченими доведено використання цього символу на території України ще 20 тис. років тому. В давній українській символіці його більш м`які вигини асоціюють з водою, гармонійним плином життя. Він утворює “вічний” безконечний орнамент, який снується, наче нитка долі, але завжди повертається до Першоджерела. Він зображає життєвий шлях і водночас є символом вічного буття.

Більш детально про кожен код вишиванки, а також зображені вишиванки, можна дізнатися ТУТ

- Advertisment -

Ви не можете копіювати текст