ГоловнаСад та городПосадка часнику навесні: основні правила і рекомендації по термінах

Посадка часнику навесні: основні правила і рекомендації по термінах

В Україні часник традиційно висівають як навесні – яровий, так і восени – озимий. Хоча частина городників віддає переваги лише одному способу посадки: весняному чи осінньому. Кожен зі способів має свої переваги, які потрібно враховувати. Фахівці вказали основні правила і рекомендації по термінах, щоб посадка часнику навесні була ефективною і дала гарний урожай.

Посадка ярового часнику навесні: як отримати посадковий матеріал

Посадка часнику навесні: основні правила і рекомендації по термінам
Як виростити посадковий матеріал часнику

Розподіл сортів на стрілку і на ті, які не викидають стрілку – це, як правило, поділ на сорти озимі та ярові. Перші добре переносять зимові холоди, другі – менш морозостійкі, саме їх і садять навесні.

Самий розповсюджений спосіб посадки – зубчиками. В результаті таких посадок городник отримає великі головки часнику. А ось про те, як використовувати для посадки бульбочки, знають далеко не всі власники садів-городів, але освоїти цей метод обов’язково треба: він дає можливість отримати власний якісний, а головне, здоровий посадковий матеріал.

Від більшої частини стрілок господарі зазвичай позбавляються в кінці травня – початку червня. Це робиться для того, щоб стрілки не забирали у рослини сили, необхідні для формування цибулини. Пару-трійку стрілок (найсильніших) бажано все ж залишити – саме на них зріють бульбочки з крихітними зубчиками-насінням.

В кінці червня плівка, якою вони були закриті, починає розтріскуватися – це означає, що майбутній посадковий матеріал дозрів.

Стрілки треба зрізати, зв’язати і повісити для просушування в добре провітрюваному темному приміщенні (на сонці – не можна, під впливом яскравих променів насіння «скляніють» і втрачають схожість). Коли вони висохнуть, бульбочки можна відокремлювати від суцвіть, а потім використовувати для посадок – озимих або весняних.

Цікавий факт: з кожної стрілки можна отримати від 20 до 100 цибулинок.

Яровий часник відрізняється від зимового за зовнішнім виглядом цибулини: у нього немає центральної стрілки, а зубчики дрібні, розташовані в декілька рядів. У кожному з зубчиків, яким би малим він не був, вже є зачатки майбутніх листя.

Яровий часник, на відміну від озимого, куди краще зберігається, він без проблем може пролежати хоч до нового врожаю. Озимий часник в цьому плані більш примхливий, тому що він може висохнути або пуститься в зростання, пара місяців для нього, як правило, межа зберігання.

Посадка часнику навесні: погодні умови для висаджування ярового часнику

Для висадки будь-якої рослини у відкритий грунт, потрібно враховувати кліматичні умови Вашого регіону. Адже, якщо на півдні температура повітря може бути +15°C градусів, то у північній частині України – всього +3°C. Тому, перед тим, як висаджувати часник, звіртеся з довгостроковим прогнозом погоди.

Важливо пам’ятати, що спочатку у цієї культури формується коріння, а при температурі грунту +8°C… +10°C градусів в зростання піде надземна частина часнику. Затягувати з посадкою не можна: можуть вичерпатися талі води (а часник любить вологу) і рослина зачахне, також існує небезпека, що цибулина просто не встигне визріти за той недовгий термін, який їй буде відведено. Якщо затриматися з посадкою, то можна отримати мінімальну кількість цибулин, бо часник буде нарощувати тільки зелену масу.

Для висаджування ярого часнику навесні, температура землі повинна становити +3°C… +5°C градусів. Невеликі заморозки, які можливі в цей період, вже не зашкодять часнику.

Посадка часнику навесні: підготовка посадкового матеріалу

Перед висадкою ярового часнику, його потрібно підготувати. Для посадки потрібно брати лише цілі зубчики часнику.

Посадковий матеріал готується так: головки часнику ділять на зубчики, пошкоджені – відбраковують. Загортають у вологу тканину і тримають кілька днів в холодному місці, можна – в холодильнику. За 0,5 доби до посадки зубчики опускають в ємність з теплою водою. Корисною буде обробка посадкового матеріалами – стимуляторами росту, які можна купити в спеціалізованих магазинах для садівників.

Посадка часнику навесні: підготовка грядок

Приблизно за добу до посадки часнику необхідно доопрацювати грунт, зазвичай це глибока перекопування (на повний штик лопати), поєднана з обов’язковим видаленням всіх бур’янів, вирівнювання грунту і його розпушування.

Деякі аграрії, коли до посадки залишиться 2 дні, поливають землю на грядці розчином кухонної солі (1 склянка на 10 л води). У цієї процедури дві функції: сіль захистить майбутні рослини від шкідника – цибулевої мухи, а також прискорить розчинення поживних речовин, щоб коріння було простіше їх вбирати.

Важливе правило для посадки всіх культур – сівозміна. Часник не можна садити кілька років поспіль на одному місця, бо не буде нормального урожаю.

Рослини-попередники для посадки ярового часнику:

  • бобові культури (які збагачують грунт азотом);
  • кормові трави;
  • сидерати;
  • будь-які гарбузові культури;
  • капуста;
  • зернові культури.

Не можна садити часник, якщо до нього на грядках зростали:

  • картопля;
  • цибулинні культури;
  • томати.

Плануючи грядки у новому сезоні, варто враховувати й те, які рослини повинні рости поруч, а які потрібно висаджувати якнайдалі. Це стосується і часнику.

Вдалі сусіди для часнику:

Помідори, морква, баклажани, капуста.

Погані сусіди для часнику:

Горох, квасоля.

Посадка часнику навесні: правила посадки ярового часнику

Основні правила посадки ярового часнику всі знають, проте не зайвим буде нагадати.

  1. Підготувати ряди, відстань між ними – 20 см.
  2. У кожному ряду (через 6 см) намітити лунки. Якщо сорт великоплідний, відстань між лунками слід збільшити до 10 см.
  3. У кожну лунку опустити по зубчику денцем вниз, глибина – не більше 2-3 см. Вдавлювати зубчик не можна, бо через це може травмуватися коріння.
  4. Присипати посадки землею.
  5. Рясно полити водою.
  6. Внести добрива (наприклад, сульфат амонію).

Якщо так сталося, що у Вас залишився старий часник минулого врожаю, який зараз вже став проростати, не потрібно його викидати. Переберіть його і ті зубчики, які ще досить цупкі, також посадіть окремо у зроблені борозенки. Такий часник не дасть багатого врожаю, але він може швидше прорости і у Вас раніше з’явиться молодий часник. Його Ви можете використовувати для приготування соусів та салатів.

Які правила догляду за посадками часнику

Посадка часнику навесні: основні правила і рекомендації по термінам
Правила догляду за часником

Догляд за посадками часнику нескладний, але він повинен бути регулярним:

  • необхідні поливи (температура води від +15°C до +20 градусів°C), проте їх надлишок може травмувати коріння. Поливи завершують за 2 тижні до збирання врожаю;
  • в якості підживлення використовуються калійні і фосфорні добрива, перегній;
  • землю розпушують (після поливів – обов’язково), щоб не порушувалася циркуляція повітря;
  • прополка бур’янів, якщо цього не зробити, повноцінні цибулини не сформуються;
  • зайві стрілки видаляють, залишаючи тільки ті, з яких будуть отримані насіння;
  • посадки, якщо виникає така необхідність, захищають від шкідників і хвороб (одна з найпоширеніших – фузаріоз).

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст