Кліщі активізувалися, як тільки потепліло, тому поради, як вберегтися і що робити при укусі, як витягти кліща самостійно, будуть в пригоді в цей період. Перебуваючи на природі, потрібно бути уважними в період активності кліщів. Це убезпечить від неприємної “зустрічі” з кліщами й іншими комахами.
Кліщі активізувалися: чим загрожує укус кліща
Укус кліща може принести людині серйозні хвороби. Кліщі можуть спровокувати енцефаліт, хворобу Лайма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз). Хвороба вражає нервову і серцево-судинну системи, суглоби і опорно-руховий апарат, що може призвести до інвалідності. Тому, виїжджаючи на природу, необхідно потурбуватися, щоб захистити себе від кліщів.
Практичні поради, як вберегтися від укусу кліща
Використання правильно підібраного одягу для прогулянок на свіжому повітрі.
Щоб уникнути атаки кліщів, важливо правильно підібрати одяг. Доречно надіти одяг з довгим рукавом і штани, щоб максимально закрити всі ділянки тіла. На природі штани краще заправити у шкарпетки. Також, бажано надягати світлий одяг, тому що на ньому легше помітити кліща і знешкодити його.
Спреї від кліщів
Існує низка засобів для відлякування комах, у тому числі і кліщів. Фахівці рекомендують у першу чергу ті засоби, які містять DEET, пікарідін або масло евкаліпта і лимона. Можна обприскати свій одяг продуктами, що містять перметрин, який залишиться на одязі навіть після кількох циклів прання. Спеціалісти стверджують, що перметрин діє протягом чотирьох-шести тижнів, а може і довше.
Спрей від кліщів можна виготовити самостійно вдома.
Перебуваючи на природі важливо регулярно перевіряти шкіру на наявність кліщів
Виконавши запобіжні засоби від кліщів, все одно потрібно регулярно перевіряти шкіру, адже ні один засіб не дає 100% гарантії від укусу. Тому після повернення з прогулянки важливо уважно передивитися шкіру. Прийміть душ незабаром після того, як були на відкритому повітрі. Душ протягом найближчих двох годин знижує ризик укусу кліща. Пам’ятайте, що кліщ присмоктується до тіла протягом приблизно двох годин.
Ареал проживання кліщів може бути не тільки в лісі. Вони можуть жити у міських парках чи на деревах на прибудинковій території подвір’я. Кліщі можуть переноситись, зачепившись за птахів, мишей й інших тварин, а потім з них переміщуватися на людину.
Як витягти кліща: покрокові поради особливо актуальні в період, коли кліщі активізувалися
Якщо вкусив кліщ, потрібно не гаяти час і відразу звернутися в травмпункт. Там кліща витягнуть і відразу передадуть в лабораторію на аналізи.
Якщо такої можливості немає, то слід обережно викрутити його пінцетом, ниткою або спеціальним гачком, який продається в аптеці. Місце укусу кліща потрібно обробити спиртом.
Поетапні рекомендації, як витягти кліща самостійно
- Рухом проти годинникової стрілки, ніби викручуємо саморіз, витягуємо кліща з шкіри. Уважно слідкуйте, щоб головка кліща не відірвалась
2. Якщо кліща довелося витягати на природі, можна скористатися звичайною ниткою. За її допомогою, потрібно обв’язати хоботок кліща біля самої поверхні шкіри, а потім легкими ривками витягти назовні.
3. Після видалення, необхідно переконатися у тому, що кліщ цілий, покласти його в герметичний посуд і якнайскоріше доставити на аналіз.
4. Місце укусу кліща змазати спиртом чи наявним у Вас антисептиком.
Важливо! Якщо людину укусив кліща, потрібно уважно стежити за її станом. Початок хвороби Лайма схоже на звичайну застуду або грип.
Основні симптоми після укусу кліща:
- збільшуються лімфатичні вузли;
- з’являються болі в суглобах, м’язах;
- підвищується температура тіла.
На місці укусу кліща на 2-4 день, іноді через 2 місяці, а частіше – через 12-14 днів, у більшості інфікованих людей з’являється червона пляма. Поступово розмір цієї плями збільшується і може досягати в діаметрі від 3 см до 20 см і більше. Якщо з’явилася червона пляма, потрібно терміново звернутися за медичною допомогою до лікаря-інфекціоніста.