Нічна спрага може бути симптомами певних захворювань, тому слід задуматися про причини, що вам постійно хочеться пити. 7 причин, через які у вас може бути спрага вночі. Перелік симптомів, на які вказує нічна спрага та поради лікаря, що слід робити, стануть в пригоді
7 причин, чому може виникати нічна спрага
Коли ви відчуваєте спрагу, то це добре, тому що означає, що організм сигналізує про необхідність пити. Проте інколи надмірна спрага, особливо вночі, може вказувати, що з організмом не все гаразд.
На що може вказувати спрага вночі?
- Зневоднення
Часто людина протягом дня через метушню та велику кількість справ забуває пити воду. Тому, лягаючи ввечері спати, відчуває сильну спрагу.
Можливо, у вас зневоднення, яке супроводжується безліччю інших симптомів, таких як сухість у роті, темна сеча та втома. Таку ситуацію досить легко виправити – потрібно контролювати протягом дня споживання води, фруктів, овочів та інших рідин (сок, чай тощо). Але, звичайно, на першому місці повинна бути звичайна питна вода, а всі солодкі газовані напої краще виключити зі свого раціону.
2. Прийом ліків
Деякі лікарські препарати викликають більш активне сечовиділення.
Діуретики (прискорюють виведення рідини з організму), які можуть бути призначені для лікування високого кров’яного тиску, є одним із класичних прикладів. Також діуретики, які вважаються сечогінними препаратами, спонукають ваші нирки виділяти більше води та натрію в сечу. Через це людина частіше ходить в туалет, що може збільшити ризик зневоднення, а це може посилити вашу спрагу.
3. Дихання через рот
Уві сні людина не контролює як саме вона дихає, тому й може не знати, що дихання в неї відбувається не носом, а через рот. Одна з ознак того, що ви дихаєте ротом: він здається дуже сухим і ватним, коли ви прокидаєтеся.
Ми втрачаємо багато вологи при диханні вночі. Навіть якщо ви не хропете, ви втрачаєте більше вологи при диханні через рот, ніж при диханні через ніс. Неприємно прокидатися з сухим ротом, коли ваш язик здається шкіряним. Дихання ротом може відбуватися з низки причин, включаючи закладеність носа, хропіння чи стан сну, таке як апное уві сні.
4. Апное уві сні
Існують різні причини через які людина хропе, дихає ротом, і однією з них є апное уві сні. Це стан, коли людина перестає дихати на короткі відрізки часу протягом ночі. Це може вплинути на почуття спраги кількома способами. Наприклад, люди з апное уві сні схильні відкривати рота, щоб очистити дихальні шляхи. Такий вплив повітря може висушити слизову оболонку ротової порожнини.
Епізоди апное уві сні також можуть задіяти симпатичну нервову систему – також відому як реакція «бий, біжи або замри», – що може призвести до того, що ви прокидатиметеся з відчуттям, що вам потрібно помочитися вночі. Фактично звички сечовипускання є основним ключем до діагностики апное уві сні.
“Якщо ви мочитеся частіше вночі, ніж вдень, проблема може бути пов’язана зі сном”, – кажуть лікарі.
5. Алкоголь
Багатьом відоме відчуття спраги після гарної вечірки напередодні. Справа в тому, що алкоголь – потужне сечогінне. Це означає, що з кожним випитим келихом з організму «вимивається» рідина. Склянка води може не тільки допомогти приборкати неминуче похмілля, але і вгамувати надмірну спрагу. Більше того, надмірне вживання алкоголю (або хронічне вживання великої кількості алкоголю) посилює потребу у воді, впливаючи на центральну нервову систему, що призводить до сухості в роті та посилення спраги. Навіть невелика або помірна кількість алкоголю може порушити ваш сон, збільшуючи ризик хропіння (і сухості у роті).
6. Висока температура в приміщенні для сну
Сон у гарячій та задушливій кімнаті також може посилити спрагу вночі. Вологість створює дискомфорт, підвищується виділення поту. Коли людина потіє, вона втрачає рідину – це означає, що перегріта кімната може викликати спрагу. Це особливо неприємно для людей, які переживають нічну пітливість у період пременопаузи або менопаузи (тобто припливи, що трапляються вночі), через які ви можете бути мокрими від поту.
Підтримка прохолоди та сухості в кімнаті може допомогти знизити рівень спраги у другій половині дня.
7. Хронічні захворювання
Це остання з 7 причин, чому вночі у вас велика спрага.
На які хвороби може вказувати нічна спрага?
Надмірна спрага вночі (або будь-якої пори дня) може вказувати на приховане захворювання. Наприклад, люди з неконтрольованим діабетом можуть відчувати підвищену спрагу і, отже, пити більше води. У них також може виникнути потреба у сечовипусканні два або більше разів за ніч – стан, який називають ніктурією.
Інші стани, які можуть викликати сильну нічну спрагу та ніктурію:
- Діабет
- Підвищений артеріальний тиск
- Серцеве захворювання
- Гіперактивність сечового міхура
- Менопауза
- Синдром неспокійних ніг
Поради лікаря, як позбутися сильної спраги вночі
Надмірна спрага перед сном (або посеред ночі) може порушити ваш сон. Ось поради лікарів, що можна зробити, щоб пом’якшити симптоми
- пити воду протягом дня;
- контролювати температуру та вологість в кімнаті;
- слідкувати за тим, що вдягнено (якщо спати у піжамі вільного крою з натуральних тканин, це може допомогти зберігати прохолоду);
- консультація з лікарем щодо призначених препаратів – чи можуть вони викликати спрагу та як відкоригувати цей стан;
- варто уникати вживати алкоголь перед сном;
- з’ясувати причину нічної спраги на консультації з лікарем.
Відчуття спраги перед сном час від часу — це нормально. Можливо, ви забули випити достатньо води протягом дня, або повітря у вашій спальні особливо задушливе, і те й інше можна виправити відносно легко.
Але якщо ваше почуття спраги сильне, раптове або супроводжується іншими симптомами, такими як проблеми з сечовипусканням або втома, потрібно записатися на прийом до лікаря. Можливо, вам призначать дослідження сну, щоб унеможливити такі речі, як апное уві сні, або інші хворобливі стани