ГоловнаЗдоров’яСонячний опік: що робити

Сонячний опік: що робити

Літо це чудовий час, проте він несе з собою і певні небезпеки для здоров’я. Дуже часто люди отримують сонячні опіки. І важливо знати що робити і як надати першу допомогу для зменшення зони ураження і полегшення страждань людини. Доказова медицина надає всього 4 пункти, які допоможуть у перший період для зменшення впливу сонячного опіку.

Сонячний опік: що робити – охолодження ураженої ділянки

По-перше, що треба зробити – терміново піти 3прямих сонячних променів. Можна просто перейти в тінь, але краще – у прохолодне приміщення.

По-друге, зробіть прохолодний компрес, щоб заспокоїти обпалену шкіру. Для цього на 5-10 хвилин потрібно прикласти на уражену ділянку змочений в холодній воді рушник. Важливо: вода повинна бути прісна, а не морська! При необхідності чи коли рушник нагрівся, потрібно його прополоскати у холодній воді і знову прикласти. Варіант: прийняти прохолодну ванну або душ.

Що не можна робити

Не можна додавати у воду для компресів або ванну сторонні речовини. Сіль (навіть якщо на банці написано «заспокійлива»), етанол, сечу, оцет. Інакше вони будуть подразнювати  і без того пошкоджену шкіру і можуть погіршити набряк і збільшити дискомфорт.

Сонячний опік: що робити – зволоження

Зволоження також робимо у два кроки. По-перше, зволожуємо ззовні. Для цього, вийшовши з душу або знявши прохолодний компрес, потрібно промокнути уражену ділянку шкіри м’яким рушником або серветкою важливо залишити на шкірі трохи вологи. Потім дуже обережно потрібно нанести зволожуючий засіб. Наприклад, гель з соком алое або з ментолом. Крім зволожувального, буде отримано ще додатковий охолоджувальний ефект.

По-друге, для зволоження зсередини потрібно пити багато простої питної води. Це необхідно робити, щоб уникнути зневоднення.

Що не можна робити

У першу добу не можна наносити на шкіру будь-які жирні креми чи засоби. Бо вони утворюють плівку на рані. Для ефективного відновлення шкіра повинна дихати. Під категоричною забороною:

 • жирні живильні креми;
 • масла, включаючи кокосове;
 • будь-які жири – свинячий, борсуковий, гусячий;
 • сметана, кефір та інші кисломолочні продукти;
 • вазелін;
 • мед;
 • яєчний жовток.

Сонячний опік: що робити – зняти біль і запалення

Медики рекомендують у таких ситуаціях прийняти пігулку на основі парацетамолу або ібупрофену. Такі препарати будуть не тільки знімати неприємні відчуття, але впливатимуть на зменшення набряку і почервоніння.

Щоб підсилити ефект, можна нанести на шкіру безрецептурний крем з гідрокортизоном.

Що не можна робити

Не можна застосовувати препарати для зовнішнього застосування з лідокаїном і бензокаїном.

Сонячний опік: що робити – чекати

Медики категорично не рекомендують виходити на сонце поки рана не загоїться і не відновиться уражена ділянка шкіри. Якщо такої можливості немає, то надягайте широкий одяг з натуральних тканин та шляпу або панаму з широкими полями. Потрібно продовжувати зволожувати опечені місця.

Сонячний опік: що робити, якщо з’являться пухирі

В результаті опіку на ураженому місцю можуть з’явитися пухирі. Дерматологи вважають, що вони захищають від інфекцій, тому не варто їх проколювати.

Якщо пухир лопне сам, потрібно обережно промити його мильною водою і нанести антисептик. Наприклад, добре підійде хлоргексидин. Потім потрібно прикрити рану марлевою пов’язкою.

Що не можна робити

Не можна зволікати і потрібно терміново звернутися до медика. Про сильно виражених симптомах потрібно викликати швидку, якщо

 • на шкірі утворився пухир півтора сантиметра і більше. Скоріше за все такі пузирі лопнуть і стануть осередком інфекції. Тому обробити такий пухир – відкрити його і дезінфікувати повинен професійний спеціаліст;
 • пухирі покривають всю спину – діяти як і в попередньому пункті;
 • на місці пухиря, що лопнув, шкіра почервоніла і з’явився висип;
 • болісні відчуття від сонячного опіку не зникли, а тільки посилилися;
 • є головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, нудота, лихоманка, озноб. Ці симптоми можуть бути ознаками небезпечного для здоров’я і життя теплового удару.

Термінове звернення до медиків вкрай необхідне, якщо буде помічено ознаки інфекції: пухирі з гноєм або червоні смуги під шкірою в ураженій області. Інфекція може призвести зараження крові, важливо вчасно її зупинити.

Знання як діяти у разі сонячного опіку та прості рекомендації щодо послідовності виконання цих дій, можуть допомогти зберегти здоров’я.

Всього 4 пункти, які потрібно знати при сонячному опіку.

 1. Охолодити.
 2. Зволожити.
 3. Знеболити і зняти запалення (при необхідності).
 4. Чекати, поки заживе.

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст