ГоловнаЗдоров’яПідтримка здоров'я під час морозів: корисні поради лікаря

Підтримка здоров’я під час морозів: корисні поради лікаря

Обмороження и переохолодження – це стрес для всього організму, від якого страждають всі органи. Якщо в людини сталося переохолодження організму, терміново повинна бути надана перша допомога при обмороженні. Лікар-терапевт КНП «ББЛІЛ» з багаторічнім стажем Віталій Нечипоренко надав корисні поради про те, яка повинна бути підтримка здоров’я під час морозів і як вберегтись від переохолодження. 
?Лікар зазначає, що через вплив холоду в мозку людини активізується вироблення контрінсулярніх гормонів, які відносяться до категорії гормонів стресу. Загалом, будь-яка здорова и поміркована людина може без ризиків для здоров’я перенести похолодання. Тому що правильно вдягнена людина на морозі відчуває бадьорість и прилив сил.
Проти, маючі хронічні хвороби, слід буті більш обережними. «Організм поступово починає звужуватися судину зовнішні , і при цьому розширює судину внутрішніх органів, щоб їх обігріті. При наявності хронічних, серцевих недугів або проблем з судинним тонусом, це створює додаткові ризики », – говорити Віталій Іванович та запевняє, що найбільш комфортним для організму є кімнатна температура.
Організм людини сприймає як стрес необхідність адаптуватися до морозу після плюсової температури.
Якщо перебування на холоді тривале, неприємне відчуття спочатку настає на відкритих, а потім й на інших ділянках тіла, які закриті одягом. Поколювання, а потім різкий біль через певний час змінюються онімінням. Шкіра на місці обмороження спочатку червоніє, потім з’являється фіолетовий чи барвисто-мармуровий відтінок. Врешті-решт шкіра може набути блідого кольору. Заклякають пальці, їх рухливість зменшується, а то й зовсім втрачається.

При загально переохолодженні збільшується ризик обмороження. Тому постраждалій людині терміново повинна бути надана перша допомога при обмороженні.

Обмороження може проявлятися в легкій, середній та важкій формах. 

?У легких випадках люди стають мляві, ходу в них хитка, невпевнена. На запитання відповідають не відразу. Мова і дихання уповільнені. Пульс 48-54 удари за хвилини. Температура тіла зазвичай в межах 32-34 ° С.
?При обмороженні середнього ступеня, постраждалі не в змозі пересуватися самостійно, наступає запаморочення. Обличчя стає схожим на маску, бо заклякають м’язи. Мова стає незрозумілою і мало усвідомленою. Пульс падає до 40-48 ударів, температура тіла – до 30-32 ° С.
?При важкій формі обмороження свідомість втрачається, зіниці розширені, пульс ледве відчутній, температура тіла – 27-29 ° С.
❗Запам’ятайте: серце зупиняється при температурі тіла 26 ° С!
У випадках обмороження окремих ділянок тіла необхідно негайно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Підтримка здоров’я під час морозів: корисні поради досвідченого лікаря від переохолодження и обмороження

  • Лікар рекомендує носити одяг в кілька шарів, мінімум в три, тому що прошарки повітря між шарами одягу допомагають зберігати тепло.
  • За можливості потрібно рухатися. Це посилює кровообіг і сприяє зігріванню тіла.
  • Крім того, в морози варто обов’язково одягати теплі шкарпетки з натуральних матеріалів. У взуття можна вкластись теплі устілки. Важливо слідкувати, щоб воно було сухим и не тіснім, – інакше циркуляція крови сповільніться и ноги почнуть мерзнути.
  • Перед виходом на вулицю у морозну й особливо – у вітряну погоду, на обличчя потрібно нанести жирний крем. Якщо його немає, змажте обличчя несолоним салом, риб’ячий жиром, щоб захистити шкіру від обмороження.
  • Людям з хворими суглобами медик радить відмовитися від тривалої ходьби чи перенесення важко предметів. Холод – це ще і лід, коли збільшується ймовірність послизнутися и отримати травму. Щоб суглоб не підвів, зафіксуйте його еластичним бинтом. При хворобі суглобів найважливіше – уникати переохолодження. Одягайте кілька шарів одягу, перший з яких винен щільно прилягати до тіла. Разом з тим треба слідкувати, щоб одяг був зручним и не обмежував рухи та не сповільнював пересування.
  • Важливе и повноцінне харчування. Людина, яка добре попоїла и в раціоні якої є значний кількість жиру, значно легше переносити холод, ніж людині, котра харчується неповноцінно. Бажано відмовиться від вживання на холоді алкогольних напоїв. У стані сп’яніння людина втрачає здатність відчувати та аналізувати переохолодження, не здатна контролювати свої дії.

Перша медична допомога при обмороженні

1. Помістіть потерпілого з будь-яким видом обмороження в тепле приміщення. Дайте йому гарячого чаю, кави або вина.
2. Розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побілілі, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Рухи при розтиранні повинні буті легкими, щоб не пошкодити уражені ділянки шкіри.
3. Розітріть обмороження частини тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м’якою рукавичкою, хутряних коміром або сухою фланеллю. Треба змусити потерпілого під час розтирання намагатися рухати пошкодженню кінцівкою. Не можна розтирати снігом, він не зігріває, а охолоджує обморожені ділянки та пошкоджує шкіру. Розтирання заборонено, якщо з’явилося припухання обмороження місця або пухирі.

4. Покладіть на обморожені місце пов’язку з товстого шару вати, укладіть кінцівку вищє и доставте потерпілого до лікарні.

Бережіть себе та будьте завжди здорові!

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст