ГоловнаЗдоров’яОзнаки токсичності, як протистояти пасивно-агресивній людині? – поради психологів

Ознаки токсичності, як протистояти пасивно-агресивній людині? – поради психологів

Більшість людей вміє протистояти агресії сторонніх, вбачають ознаки токсичності оточуючих. Проте є пасивна агресія, яка негативно впливає на психіку людини. Поради психологів підкажуть, як протистояти пасивно-агресивній людині, які методи допоможуть убезпечити себе від ворожого ставлення оточуючих

Що таке пасивно-агресивна поведінка?

З віком ми навчилися розпізнавати токсичність оточуючих людей, їх відверту агресивну поведінку.

Хоча неприємно, коли хтось ображає, критикує чи принижує, принаймні ми знаємо, чому нам боляче. Проте інколи люди навколо нас, у тому числі наші близькі родичі, друзі та колеги, змушують нас почуватися некомфортно, але ми не можемо зрозуміти причину. Наприклад, колега може не привітатися в коридорі втретє за тиждень. І, зазвичай, ми намагаємося переконати себе, що це просто якесь непорозуміння, якась помилка, але відчуваєте, що все ж таки щось не так.

Якщо це часто трапляється з одним або декількома людьми у вашому житті, можливо, ви маєте справу з пасивно-агресивною поведінкою, яку набагато важче виявити, ніж відкрито агресивну поведінку.

Пасивна агресивність, як свідчить це слово, — це тенденція до непрямого вираження ворожості у вигляді таких дій, як тонкі образи, похмура поведінка, впертість чи навмисне невиконання необхідних завдань. Пасивна агресія близьких людей та колег образлива.

Ознаки токсичності й пасивно-агресивної поведінки

Оскільки пасивно-агресивна поведінка є прихованою чи непрямою, її може бути важко виявити, навіть якщо ви відчуваєте психологічні наслідки.

Щоб було легше визначити цей тип поведінки, пропонується розглянути декілька прикладів. Це не всі способи, якими людина може поводитися пасивно-агресивно, але вони є найпоширенішими.

Пасивно-агресивна поведінка може мати прояви у всіх різних життєвих сферах та ситуаціях. Дані приклади наведені, коли така маніпулятивна поведінка є з боку колеги чоловіка.

Мовчання

Суть цієї маніпуляції полягає у повному ігноруванні іншої людини, відмові відповідати на будь-які її питання і, можливо, навіть у відмові визнати її присутність. Цей тип мовчазного звернення не є особливо пасивно-агресивним, оскільки він є дуже відвертим.

Але є і більш тонкі способи, якими людина може піддати вас мовчазному терору. Наприклад, колега регулярно «випадково» не впізнає вас у коридорі на роботі. Здається, що така поведінка відбувається, тому важко зрозуміти, навмисно це чи ні. Те саме може статися на зборах або під час інших взаємодій.

Інший приклад: ваш колега може навмисно ігнорувати ваші коментарі, але робити це непослідовно, тому ви не зможете точно сказати, навмисно це чи ні.

Таке мовчання – це емоційне насильство, і слід це зупинити.

Витончені образи

Більшість людей усвідомлює, коли їх відкрито ображають. Але тонкі образи буває важче розпізнати такими, якими вони є. Колега може вдавати, що робить комплімент, але коли у вас з’являється можливість подумати про це, ви розумієте, що насправді це замаскована образа. Наприклад, ви звітуєте своєму начальнику. Він читає його і каже вам, що ви добре попрацювали (комплімент), але потім додає, що звіт «майже такий гарний, як у Сергія» (тонка образа).

Витончена образа також може полягати в прихованій або напівприкритій згадці ваших найслабших сторін, вашої вразливості. Припустимо, ваш колега навчався у столичному університеті, а ви – у, наприклад, в інституті одного з обласних центрів. Якщо ваш колега часто робить недоречні посилання на те, де ви навчалися, і натякає, що це поганий виш, швидше за все, це тонка образа.

Негативна поведінка

Некомфортно перебувати серед людей, які злегка сварливі, похмурі, злі, кислі чи примхливі. Це майже так само погано, як бути серед людей, які явно поводяться подібним чином. Наприклад, людина — якщо він чи вона взагалі відчуває бажання вам відповісти — може вирішити відповісти на ваш безневинний коментар, питання чи зауваження негативним тоном. Похмура людина не посміхнеться, навіть коли колега розповідає анекдот, а решта в офісі голосно сміються.

Люди, які демонструють похмуру поведінку, можуть тонко скаржитися на все навколо, змушуючи всіх на робочому місці почуватися некомфортно та сумно, навіть не розуміючи, чому вони так почуваються. Часто так поводяться токсичні люди та маніпулятори.

Впертість

Впертість може бути корисною рисою характеру в деяких ситуаціях, особливо, коли важливо зайняти тверду позицію, відстоювати та дотримуватися її. Але іноді впертість — це просто спосіб покарати когось. Зі сторони буде здаватися, що людина вперто захищає свою позицію або точку зору і наводити вагомі аргументи, тому ви не можете просто відкинути те, що вона говорить, на підставі відсутності аргументів. При цьому зрозуміло, що він відстоює свою позицію лише тому, що знає, що це дратуватиме вас чи решту людей, кому доведеться його слухати.

Невиконання необхідних завдань

Більшості з нас знайомі вперті діти. Коли діти досягають певного віку – «жахливих двійок», підлітків чи іншого періоду дитинства, чи юності – вони відмовляються робити те, що їм кажуть. Але ж діти є діти.

Важче зрозуміти, коли дорослий поводиться так. У вас може бути колега, який майже в завжди знаходить спосіб уникнути виконання завдань, які йому необхідно виконати. Такі люди перекладають всю відповідальність на інших або беруть завдання і не виконують його вчасно.

Якщо це результат стресу, пов’язаного з роботою, проблем вдома або відкладення справ на потім, то це може й не бути пасивною агресією. Але, якщо воно відбувається часто і не очевидно пов’язане із незалежними зовнішніми факторами, таке ставлення може бути навмисним і розцінюватися як пасивно-агресивна поведінка.

Як протистояти пасивно-агресивній людині

Наведені приклади стосуються ділової сфери життя – взаємодія з колегами. Але пасивно-агресивна поведінка часто спостерігається в особистих стосунках та дружбі. Це може бути викликане заздрістю, ревнощами, основним розладом особистості або прийомом ліків, які викликають пасивно-агресивну поведінку.

Як впоратися з пасивною агресією, як краще поводитися з людиною, яка веде пасивно-агресивний спосіб життя?

Зазвичай таким людям не допомагає сказати про недопустимість такого поводження, тому що на якомусь рівні вони вже знають, що роблять, і можуть посилити свою погану поведінку, щоб помститися вам, якщо ви про це заговорите.

Найефективніший підхід, який радять психологи — ігнорувати таку поведінку і вдавати, що ви її не помічаєте. Якщо вам здається, що це не впливає на вас, значить, для них це мало що означає, і вони можуть припинити таку поведінку через відсутність реакції.

Коли ігнорувати пасивно-агресивну поведінку неможливо, можливо тому, що вона сильно впливає на вас психологічно, найкраще, що ви можете зробити, — це зберігати якомога більшу дистанцію від людини.

Якщо агресор — колега, який працює поряд з вами, запитайте в керівництва, чи можна перевести вас на інше робоче місце, щоб вам не доводилося постійно знаходитися поряд з цією людиною. Це може вирішити проблему. Якщо вас неможливо перемістити, ви можете зробити все можливе, щоб мінімально взаємодіяти з такою людиною. Кожна взаємодія має бути професійною і по суті, щоб утримати агресора від ескалації.

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст