[the_ad id="53171"]

Хто такі маніпулятори, як їх розпізнати та як з ними боротися?

Маніпуляції відбуваються, коли хтось використовує обман, примус, хитрість чи страх, щоб отримати те, що він хоче від інших лише на своє благо. Психологи пояснили, хто так маніпулятори, як їх розпізнати та дали поради, як можна з ними боротися?

Чому люди маніпулюють іншими?

Існують різни причини, через які одні люди нечесним шляхом – через маніпуляції, намагаються отримати бажане для себе, використовуючи інших людей. Інколи це може статися через невпевненість в собі, або через недостатній рівень компетенції, вмінь або навичок, через невміння аргументовано переконувати та відстоювати свою думку. І тоді, маніпулятори вдаються до закулісних методів, щоб отримати те, що хочуть.

Проте є й інші, більш складні причини того, що люди маніпулюють іншими. Наприклад, жадоба влади, бажання відчувати себе «ляльководом», потреба відчувати контроль над своїм оточенням та діями інших людей. Незалежно від мотивів, їх поєднує бажання отримати щось для себе за рахунок інших.

Як зрозуміти, що вами маніпулюють? Як розпізнати маніпулятора у своєму оточенні?

Маніпулятором може бути будь-хто з вашого оточення – колега по роботі чи керівник, близький родич чи приятелька на дитячому майданчику.

Маніпулятори часто розумні, і вони добре вміють використовувати приховану агресію, щоб отримати те, чого вони хочуть. Вони також дуже вправні в обмані, що може ускладнити х виявлення.

5 поширених моделей поведінки маніпуляторів

Примусове переконання: маніпулятори можуть використовувати хабарництво або пропонувати інші винагороди чи заохочення, щоб отримати те, що вони хочуть. Вони також можуть залякувати людей. Це може включати загрози, виклики та прохання, і це може бути вербальним, емоційним або фізичним.

Обумовлення
  • маніпулятори можуть «обумовлювати» когось формуванням відносин із ним, використовуючи лестощі, близькість чи співчуття, щоб вони отримали те, що хочуть у майбутньому.
Зловживання владою
  • вони можуть використовувати ієрархію чи владні структури, щоб підірвати становище тих, кого вони хочуть контролювати.
Шахрайство
  • маніпулятори можуть брехати людям, обманювати їх або використовувати їхню довіру.
Конфлікт
  • можуть створювати конфлікти, нацьковуючи людей одне на одного. Вони часто використовують існуючі слабкості чи конфлікти усередині групи.

Додаткові види поведінки, які зазвичай демонструють маніпулятори

(Тези за книгою доктора Дж.К.Саймон»)

  • Брехня за замовчуванням: маніпулятори можуть приховувати значну частину правди.
  • Відволікання: вони можуть різко змінити тему, щоб уникнути обговорення тем чи відповіді питання.
  • Заперечення: маніпулятори можуть заперечувати, що зробили щось погане, коли їм протистоять або вказують на обман.
  • Раціоналізація: вони спробують виправдати чи пояснити свою поведінку.
  • Мінімізація: це тонка суміш заперечення та раціоналізації. Маніпулятори часто зменшують побоювання інших щодо їх поведінки чи дій.
  • Вина: маніпулятори можуть спробувати змусити людей робити те, чого вони хочуть. Тактика почуття провини може бути пасивною, наприклад, з використанням мови тіла чи голосу, або відкритою, наприклад, говорячи щось, що змушує людей почуватися погано.
  • Сором: маніпулятори можуть використовувати сарказм або образи, щоб посилити свою владу над жертвами.
  • Гра в жертву: вони можуть спробувати викликати в інших симпатію чи співчуття до них, щоб вони могли отримати те, що хочуть.

Деякі люди можуть несвідомо маніпулювати іншими, особливо, якщо вони продовжують отримувати те, що хочуть.

Як боротися з маніпуляторами

Бути жертвою маніпуляції часто неприємно та емоційно виснажливо. Особливо, якщо це відбувається досить постійно. Психологи дають поради у вигляді 5 стратегій, які дозволять протистояти маніпулятором і позбутися ролі жертви.

1. Слід з’ясувати свої слабкі сторони

Маніпулятори часто непогані психологи і добре вміють «читати» людей. Вони шукають конкретні слабкості, які можуть використовувати.

Риси характеру, завдяки яким вами легше маніпулювати:

  • У вас є сильне бажання догодити іншим, не зважаючи на власні потреби.
  • Ви не вірите, що інші навмисно маніпулюватимуть вами або завдаватимуть вам шкоди.
  • Ви знаходите причини, щоб виправдати погану поведінку людей.
  • У вас низька самооцінка та впевненість у собі.
  • Ви емоційно залежні від інших.

Слід проаналізувати, щоб з’ясувати чи є щось з вищеназваного характерним для вас. З’ясувавши це, наступним кроком необхідно подумати, що можна зробити, щоб подолати цю рису в собі.

Наприклад, працювати над собою, щоб підвищити внутрішню самооцінку й збільшити вміння контролювати те, що відбувається у вашому житті.

2. З’ясовуємо, хто у вашому оточенні потенційний маніпулятор

Фахівці зазначають, для того, щоб захистити себе від негативного впливу, важливо виявити людей, схильних до маніпуляцій. Таким чином ви робите перший крок до того, щоб уникнути маніпуляцій.

Крім поведінки, зазначеної вище, необхідно спостерігати за людьми, які поводяться:

  • Завжди хочуть робити по-своєму.
  • Не прийму відмови від відповіді (ніколи не чують «ні»).
  • Не зупиниться ні перед чим, щоб досягти успіху.
  • Знаходять собі виправдання образливої чи руйнівної поведінки.
  • Часто змушують вас почуватися винним.
  • По-різному діють з різними людьми, надягаючи кожен раз нове «обличчя», щоб досягти своєї мети.

Звичайно в повсякденному житті не завжди є змога уникати таких людей. Але знаючи ці характерні ознаки маніпулювання, ви можете спробувати зменшити контакти до можливого мінімуму.

3. Будьте наполегливими

Коли ви підозрюєте, що хтось намагається вами маніпулювати, будьте наполегливими – це означає, що ви відстоюєте свої інтереси, але при цьому поважаєте його чи її потреби.

По-перше, дізнайтеся, як інша людина дивиться на ситуацію. Потім прямо сформулюйте свої потреби – ви виявите силу та впевненість, коли конкретно сформулюєте, чого хочете.

Будьте прямолінійними і наполегливими, використовуйте «я» – твердження, щоб уникнути узагальнень та звинувачень. Наприклад, можна сказати: «Якби я зробив це, я б відчув, що мене використовували у своїх інтересах» замість «Ви використовуєте мене у своїх інтересах!»

Маніпулятори часто змінюють тему або використовують інші тактики уникнення, коли людина намагається протистояти їм. Наприклад, якщо ви відхиляєте прохання, вони можуть запропонувати зустрітися, щоб обговорити його пізніше.

4. Визначте та встановіть особисті обмеження

Встановіть для себе, яку поведінку ви готові  терпіти, а яка для вас не прийнятна у спілкуванні з іншими людьми. Це будуть ваші кордони, які будуть регулювати взаємодію: ви можете пропонувати допомогу, коли її потребують, але не дозволяє іншим використовувати вас у своїх інтересах.

Також слід згадати та проаналізувати, як інші маніпулювали вами у минулому і чого вони зрештою хотіли від вас. Чи будете ви знову терпіти таку поведінку чи хочете підвести остаточну риску.

5. Необхідно залишатися зосередженими

Коли людина відстоює свої особисті кордони, маніпулятори можуть використовувати тактику ухилення або відволікання уваги, щоб збити з пантелику, послабити рішучість або збити вас зі шляху.

Не дозволяйте їм відволікати або відводити вас убік. Зосередьтеся на проблемі, яку ви хочете вирішити.

Протистояння маніпуляторам

Якщо у вашому колективі (родині) є маніпулятори, вам, можливо, доведеться протистояти їм з приводу їхньої поведінки, якщо вона негативно впливає на вас та ваших близьких чи колег.

Коли ви робите це, є велика ймовірність, що маніпулятори відмахнуться або проявлять лють на звинувачення.

Також маніпулятори можуть спробувати перекласти провину (на вас чи ще когось) або раціоналізувати свої дії. Працюйте над своїми навичками вирішення конфліктів, щоб ви могли ефективно справлятися з подібними ситуаціями, і використовуйте рольову гру, щоб попрактикуватися в розмові, якщо ви нервуєте. Вам також необхідно взяти до уваги поведінку, яку ви спостерігали, перш ніж протистояти їй.

Поговоріть з ними наодинці. Вони можуть не усвідомлювати, як їхня поведінка впливає на оточуючих, тому підходьте до цієї розмови чуйно.

Будьте конкретні в тому, як вони шкодять колективу, і використовуйте Я замість ВИ, щоб повідомити про вплив їхньої поведінки на інших. Наприклад, замість того, щоб говорити: “Ви маніпулюєте”, ви можете сказати: “Мені незручно, коли ви загрожує людям таким чином”.

Поради психологів, які допоможуть захистити себе від маніпуляцій

Ці поради засновані на простих методиках виявлення та захисту від маніпуляторів, які викладені вище.

  • Маніпулятори використовують обман, примус та хитрощі, щоб отримати те, що вони хочуть, і зберегти владу у відносинах.
  • Ви можете впоратися з ними, виявивши свої слабкості, якими вони можуть скористатися, та помітивши маніпулятивну поведінку. Якщо хтось маніпулює вами, будьте наполегливими й встановіть особисті межі, щоб знати, що ви будете терпіти.
  • Якщо вам потрібно протистояти маніпуляторам, визначте негативну поведінку, яку ви спостерігали, і вкажіть, як їх дії шкодять команді. Крім того, притягніть їх до відповідальності та переконайтеся, що вони мають підтримку, необхідну для змін.

Джерело

Як маніпулятор впливає на свою жертву, щоб підкорити її собі

- Advertisment -

Ви не можете копіювати текст