Шмарклі, соплі, нежить, риніт – це запальний процес слизової оболонки носа. Це є найчастішою скаргою при зверненні до лікаря. Отже, рекомендації лікарів, як правильно лікувати, коли нежить у дитини чи завдають клопоту шмарклі. Ці поради актуальні особливо в холодну пору року чи при коливаннях температури. Як розрізнити хронічний і гострий риніт? Які краплі в ніс краще використовувати, коли у дитини нежить, а що не можна використовувати?
Гострий і хронічний риніт: симптоми, як розрізняти
Причин для розвитку риніту є багато і відповідно поділити його можна на інфекційний, алергічний, атрофічний, медикаментозний, вазомоторний.
Розгянемо сьогодні симптоми гострого риніту . Його розвиток можна поділити на стадії:
І стадія триває від декількох годин до 1-2 діб. Відчуття свербежу, сухості в носі, часте чхання.
ІІ стадія: з’являються водянисті , слизові рясні виділення з носа, утруднення носового дихання, гугнявість
ІІІ стадія: виділення з носа більш густі жовто-зеленого кольору , їх кількість з кожним днем стає менше.
Зазвичай весь цей процес займає 7-10 днів. Тож зміна кольоу виділень є цілком закономірною й не обов’язково свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень!
Як покращити стан?
- Оптимальний режим вологості та температури повітра в приміщені ( вологість 50-60% , температура повітра 21-22 С ) . Не забувати провітрювати кімнату!
- Очищати ніс дитини за необхідності . Для малюків, які не вміють чистити ніс самостійно, можна використовувати аспіратор (важливо правильно ним користуватися)
- Використання сьолових розчинів у ніс. (Є різновиди , напишу про це нижче)
- Судинозвужуючі краплі. Вони безпечні за умови правильного застосування (за вираженого набряку, що заважає спати та їсти) та виключно за призначенням лікаря, особливо для маленьких дітей, за умови, що користь перевищує ризик.
Краплі в ніс, коли у дитини нежить
ДО “АДЕКВАТНИХ ПРИЗНАЧЕНЬ” НАЛЕЖАТЬ:
СОЛЬОВІ РОЗЧИНИ
На ринку існують сольові розчини різної концентрації.
*Гіпотонічний (зелене маркування)- застосовують при сухому риніті для адекватного зволоження слизової
*Ізотонічний (синє маркування) – призначений для щоденої гігієни носової порожнини.
*Гіпертонічний (червоне маркування) – цей розчин , за рахунок вмісту вищої крнцентрації солі, знімає набряк в носовій порожнині. Він дорбе справляється з розрідженням слизу. Саме цей вид сьольового розчину можна використовувати як альтернатива судинозвужуючих крапель.
*Сольовий розчин із пантенолом (часто маркується як “плюс”) – може бути гарним вибором у випадку, наприклад, частих носових кровотеч через ураження слизової оболонки носа.
СУДИНОЗВУЖУЮЧІ КРАПЛІ
Вони представлені різними діючими речовинами, іх вибір та дозування залежить від віку дитини.
Важливо! Судинозвужуючі краплі не є препаратом вибору для маленьких дітей, особливо до 2х років. З незначною закладеністю, що суттєво не заважає дитині, цілком можуть впоратись банальні речі: сольовий розчин в ніс, рясне пиття, провітрювання приміщення, оптимальні параметри мікроклімату: температура та вологість в кімнаті. Проте, у випадку реальної необхідності, коли закладеність носу виражена, що заважає диниті їсти та спати, ПІСЛЯ ОГЛЯДУ ЛІКАРЯ можуть бути призначені судинозвужуючі краплі.
Всі каплі застосовувати під наглядом дорослих та за призначенням лікаря. Не можна перевищувати добову дозу препарату, порушувати інтервали в застосуванні або тривалість терапії! Адже існує небезпека передозування та отруєння.
Інтраназальні ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДИ (мометазону фуроату моногідрат)
- синтетичний кортикостероїд (гормон) для місцевого застосування, який чинить виражену протизапальну дію. Діє виключно місцево, тому не має побічних дій, як за застосування інших гормонів, наприклад дексаметазону. Може призначатися тривалими курсами.
Призначається при: алергічний риніт, риносинусити, назальні поліпи, вазомоторні риніти.
ДО “НЕАДЕКВАТНИХ ПРИЗНАЧЕНЬ” лікування нежиті НАЛЕЖАТЬ:
- Колоїдне СРІБЛО не рекомендовано, так як солі срібла можуть накопичувтися в організмі і призводити до аргірозу, простою мовою – отруєння.
- МІСЦЕВІ АНТИБІОТИКИ. Вони не мають доведеної ефективності, тим паче, що в більшості випадків ми маємо справу із вірусною природою захворювання, яка не лікується антибіотиком. Тож ми не будемо мати ефект, витратимо дарма кошти та, найголовніше, зруйнуємо нормальну мікрофлору слизової оболонки носа. Бачите місцеві антибіотики у призначеннях до нежитю – тікайте!
- СКЛАДНІ КРАПЛІ В НІС (вишенка на торті) – НІ. Зазвичай в їх склад входять ті ж антибіотики (які місцево в носі не діють), гормони (які призначені для системного прийому і швидко всмоктуються в системний кровотік, від цього в цій ситуації більше шкоди ніж користі ), очні каплі (ну тут зрозуміло , на те вони і в очі), ну і ще все те, що в ніс потрпляти не повино (тут вже від польоту фантазії: від адреналіну до антигістамінних, декасану тощо). Це реальна шкода пацієнтові, адже у виробництві ліків досліджується не тільки кожна окрема діюча речовина в певній дозі за певного режиму застосування, але й їх взаємодія між собою. Тут, коли краплі саморобні, за фантазією лікаря ЖОДНА ВЗАЄМОДІЯ НЕ ДОСЛІДЖУВАЛАСЬ! Як й шлях введення, дозування…. Тож чи бажаєте аби ваша дитина взяла участь у цьому випробуванні?
Нежить у дитини: висновок лікарів, що не можна робити
Щоб дитина була здорова, а лікування йшло на користь і не нашкодило, слід прислухатися до лікарів, якці використовують доказову медицину
* приймати антибіотики без призначення лікаря
* користуватися складними каплями у ніс
* використовувати судинозвужуючі каплі без призначення лікаря
* змащувати носову порожнину різноманітними мазями
* закрапувати ніс грудним молоком (сприятливе середовище для розмноження бактерій, навіть, якщо це радять цілком відомі блогери-консультанти з ГВ), соком алое чи будь-якими іншими народними методами