Поки ми тільки готуємося до зустрічі Нового року і Різдва, у католиків головне зимове свято вже наблизилося. Різдво – головне християнське свято в багатьох країнах світу. В католицьких країнах Новий Рік традиційно святкують менш урочисто. До Різдва готуються заздалегідь – готують найкращі страви, а також подарунки близьким і рідним людям. Католицьке Різдво кожен рік збирає всю родину за щедрим столом. Крім того, в різдвяну ніч збуваються найзаповітніші мрії.
Православне і католицьке Різдво не мають відмінностей по суті. Розрізняються лише дати проведення і зовнішня форма. Католицька і протестантська церкви святкують Різдво 25 грудня за сучасним Григоріанським календарем. Православна церква святкує Різдво 25 грудня за Юліанським календарем (або “за старим стилем»), що відповідає 7-му січня сучасного григоріанського календаря. Далі пропонуємо прочитати більше цікавого про католицьке Різдво, яке святкують 25 грудня.
Як святкують католицьке Різдво?
Святвечір – підготовка до святкування Різдва
Відзначати Різдво починають у день напередодні, тобто 24 грудня. У цей день віруючі відправляються до церкви, щоб пройти сповідь, причаститися і отримати благословення. Повернувшись з храму, приступають до прикрашання різдвяної ялинки, установці вертепу або ясел і до приготування передсвяткових і святкових частувань.
За традицією на Святвечір до першої зірки їсти не можна, а потім на стіл ставляться пісні страви. Центральне місце займає тарілка з облатками (прісним хлібом), які всі присутні передають один одному з побажанням миру, добра і Божої благодаті. Крім того, до вечірньої трапези подають каші, киселі, іноді – рибу і солодкі булочки або печиво.
У Святвечір традиційно одне місце за столом залишають незайнятим. Це символізує готовність християн прийняти будь-кого, хто прийшов, як брата по вірі, нагодувати й обігріти. У деяких країнах вільне місце служить ще і нагадуванням про померлих, а також про тих родичів, які з якихось причин не змогли бути присутніми на святковій вечері.
Святкування католицького Різдва
Опівночі починається різдвяна меса, після якої усі обмінюються подарунками і приступають вже безпосередньо до святкування Різдва. Триває низка різдвяних торжеств вісім днів – з 25 грудня по 1 січня наступного року. За цей час проходять всілякі вистави, а на вулицях розігруються сценки за мотивами біблійськими сюжетами.
У різдвяну ніч діти за традицією випрошують ласощі, але якщо раніше вони заходили в будь-який будинок, співали тематичні пісні та отримували частування, то зараз вже не прийнято турбувати незнайомих людей. Так що малюки колядують виключно там, де їх знають.
На святковий різдвяний стіл католики різних країн ставлять свої традиційні страви. Особливо поширений звичай готувати різдвяну індичку – під винним, брусничним, яблучним соусом. Однак в Австрії і в деяких балканських державах, в Різдво ніяку птицю не подають – вважається, що щастя відлетить з дому. Зате різдвяний пудинг – обов’язкова страва практично у всіх католицьких християн світу.
Цікаві факти про святкування Різдва
Святкування католицького Різдва не раз намагалися заборонити
Так, наприклад, Олівер Кромвель дозволяв в цей день тільки молитви і проповіді, а протестанти висловлювали невдоволення через те, що в цей день люди відмовляються виходити на роботу, влаштовують застілля і гуляння. Члени ж секти «Свідки Єгови» взагалі впевнені, що Ісус народився в жовтні, а Віфлеємська зірка для них – знак диявола.
Прототип Санта Клауса – реально існуюча людина
Це Святий Миколай з Міри, який жив в четвертому столітті. Він народився в Патарі, який знаходився на території сучасної Туреччини, і став одним з найпопулярніших не біблійних святих. Художники використовують його образ найчастіше, за винятком портретів діви Марії. Він є покровителем банкірів, лихварів, піратів, злодіїв, сиріт і міста Нью-Йорка.
Санта-Клаус далеко не відразу обзавівся упряжкою
З оленями і упряжкою Санта-Клаусу «допоміг» поет Роберт Л. Мей. В 30-х роках минулого століття він придумав образ дев’ятого оленя, який відразу полюбився і дітям, і дорослим, а потім його розповсюдили і перетворили в упряжку оленів, яка тепер всюди супроводжує Санту.
На католицьке Різдво прийнято розсилати різдвяні паперові листівки з поздоровленнями
Причому навіть у вік комп’ютерних технологій і електронної пошти багато хто до цих пір вважають за краще підписувати тематичні картинки від руки. Тільки в США щорічно відправляється понад три мільйони листівок, а в Фінляндії їх кількість доходить до 50 мільйонів. Останнім часом стали популярні різдвяні листи – коротенькі записки про стан справ відправника, вкладені в конверт з листівкою або в бандероль з подарунком. Правда, багато одержувачів вважають такі послання уособленням занудства або хвастощами відправника.
Вертеп винайшов Святий Франциск в XIII столітті
Франциск Асизький – відомий в світі святий, який володів даром контролю над тваринами. Він вирушив на Близький Схід, щоб навернути мусульман в християнство (він пропонував кинути себе у вогонь, щоб довести божественне диво). Маловідомий факт, що саме завдяки йому з’явилися «різдвяні вертепи» – лялькові театри, які відтворювали сцени Різдва з використанням об’ємних фігурок.
Різдвяна хлопавка – винахід продавця солодощів
Перша різдвяна (новорічна) хлопавка бабахнула ще в 1847 році. А винайшов цей галасливий і веселий атрибут англієць Том Сміт, який продавав солодощі. І як начинку-сюрприз разом з дрібно нарізаними конфетті, клав в кожну трубочку невеликі льодяники.
Найбільша різдвяний панчіх має довжину 32 метри
Довжина найбільшого різдвяного панчоху – 32,56 м, а ширина – 14,97 м. В нього вмістилося більше тисячі подарунків! Зробили її в Лондоні члени Дитячого спільноти в 2007 році і ця різдвяна панчоха занесена до світової Книги Рекордів Гінесу.
З Святвечором і Різдвом вас!