ГоловнаЗа кавоюТрадиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво

Поки ми тільки готуємося до зустрічі Нового року і Різдва, у католиків головне зимове свято вже наблизилося. Різдво – головне християнське свято в багатьох країнах світу. В католицьких країнах Новий Рік традиційно святкують менш урочисто. До Різдва готуються заздалегідь – готують найкращі страви, а також подарунки близьким і рідним людям. Католицьке Різдво кожен рік збирає всю родину за щедрим столом. Крім того, в різдвяну ніч збуваються найзаповітніші мрії.

Православне і католицьке Різдво не мають відмінностей по суті. Розрізняються лише дати проведення і зовнішня форма. Католицька і протестантська церкви святкують Різдво 25 грудня за сучасним Григоріанським календарем. Православна церква святкує Різдво 25 грудня за Юліанським календарем (або “за старим стилем»), що відповідає 7-му січня сучасного григоріанського календаря. Далі пропонуємо прочитати більше цікавого про католицьке Різдво, яке святкують 25 грудня.

Як святкують католицьке Різдво?

Святвечір – підготовка до святкування Різдва

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво
Традиційна різдвяна служба

Відзначати Різдво починають у день напередодні, тобто 24 грудня. У цей день віруючі відправляються до церкви, щоб пройти сповідь, причаститися і отримати благословення. Повернувшись з храму, приступають до прикрашання різдвяної ялинки, установці вертепу або ясел і до приготування передсвяткових і святкових частувань.

За традицією на Святвечір до першої зірки їсти не можна, а потім на стіл ставляться пісні страви. Центральне місце займає тарілка з облатками (прісним хлібом), які всі присутні передають один одному з побажанням миру, добра і Божої благодаті. Крім того, до вечірньої трапези подають каші, киселі, іноді – рибу і солодкі булочки або печиво.

У Святвечір традиційно одне місце за столом залишають незайнятим. Це символізує готовність християн прийняти будь-кого, хто прийшов, як брата по вірі, нагодувати й обігріти. У деяких країнах вільне місце служить ще і нагадуванням про померлих, а також про тих родичів, які з якихось причин не змогли бути присутніми на святковій вечері.

Святкування католицького Різдва

Опівночі починається різдвяна меса, після якої усі обмінюються подарунками і приступають вже безпосередньо до святкування Різдва. Триває низка різдвяних торжеств вісім днів – з 25 грудня по 1 січня наступного року. За цей час проходять всілякі вистави, а на вулицях розігруються сценки за мотивами біблійськими сюжетами.

У різдвяну ніч діти за традицією випрошують ласощі, але якщо раніше вони заходили в будь-який будинок, співали тематичні пісні та отримували частування, то зараз вже не прийнято турбувати незнайомих людей. Так що малюки колядують виключно там, де їх знають.

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво
Індичка – традиційна страва на католицьке Різдво

На святковий різдвяний стіл католики різних країн ставлять свої традиційні страви. Особливо поширений звичай готувати різдвяну індичку – під винним, брусничним, яблучним соусом. Однак в Австрії і в деяких балканських державах, в Різдво ніяку птицю не подають – вважається, що щастя відлетить з дому. Зате різдвяний пудинг – обов’язкова страва практично у всіх католицьких християн світу.

Цікаві факти про святкування Різдва

Святкування католицького Різдва не раз намагалися заборонити

Так, наприклад, Олівер Кромвель дозволяв в цей день тільки молитви і проповіді, а протестанти висловлювали невдоволення через те, що в цей день люди відмовляються виходити на роботу, влаштовують застілля і гуляння. Члени ж секти «Свідки Єгови» взагалі впевнені, що Ісус народився в жовтні, а Віфлеємська зірка для них – знак диявола.

Прототип Санта Клауса – реально існуюча людина

Це Святий Миколай з Міри, який жив в четвертому столітті. Він народився в Патарі, який знаходився на території сучасної Туреччини, і став одним з найпопулярніших не біблійних святих. Художники використовують його образ найчастіше, за винятком портретів діви Марії. Він є покровителем банкірів, лихварів, піратів, злодіїв, сиріт і міста Нью-Йорка.

Санта-Клаус далеко не відразу обзавівся упряжкою

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво
Упряжка оленів Санта-Клауса

З оленями і упряжкою Санта-Клаусу «допоміг» поет Роберт Л. Мей. В 30-х роках минулого століття він придумав образ дев’ятого оленя, який відразу полюбився і дітям, і дорослим, а потім його розповсюдили і перетворили в упряжку оленів, яка тепер всюди супроводжує Санту.

На католицьке Різдво прийнято розсилати різдвяні паперові листівки з поздоровленнями

Причому навіть у вік комп’ютерних технологій і електронної пошти багато хто до цих пір вважають за краще підписувати тематичні картинки від руки. Тільки в США щорічно відправляється понад три мільйони листівок, а в Фінляндії їх кількість доходить до 50 мільйонів. Останнім часом стали популярні різдвяні листи – коротенькі записки про стан справ відправника, вкладені в конверт з листівкою або в бандероль з подарунком. Правда, багато одержувачів вважають такі послання уособленням занудства або хвастощами відправника.

Вертеп винайшов Святий Франциск в XIII столітті

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво
Вертеп – ляльковий різдвяний театр

Франциск Асизький – відомий в світі святий, який володів даром контролю над тваринами. Він вирушив на Близький Схід, щоб навернути мусульман в християнство (він пропонував кинути себе у вогонь, щоб довести божественне диво). Маловідомий факт, що саме завдяки йому з’явилися «різдвяні вертепи» – лялькові театри, які відтворювали сцени Різдва з використанням об’ємних фігурок.

Різдвяна хлопавка – винахід продавця солодощів

Традиції святкування і цікаві факти про католицьке Різдво
Різдвяна хлопавка з конфетті

Перша різдвяна (новорічна) хлопавка бабахнула ще в 1847 році. А винайшов цей галасливий і веселий атрибут англієць Том Сміт, який продавав солодощі. І як начинку-сюрприз разом з дрібно нарізаними конфетті, клав в кожну трубочку невеликі льодяники.

Найбільша різдвяний панчіх має довжину 32 метри

Католицьке Різдво традиції святкування
Найбільший різдвяний панчіх в світі

Довжина найбільшого різдвяного панчоху – 32,56 м, а ширина – 14,97 м. В нього вмістилося більше тисячі подарунків! Зробили її в Лондоні члени Дитячого спільноти в 2007 році і ця різдвяна панчоха занесена до світової Книги Рекордів Гінесу.

З Святвечором і Різдвом вас!

Найкращі фільми для різдвяного настрою

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст