Отримати гарний урожай можна, якщо спиратися на поради посівного календаря і виконувати агротехнічні правила. Розсада капусти, як й багато інших культур, потребує, щоб була правильно проведена підготовка насіння, витримані терміни висівання і був належний догляд.
Розсада капусти: вибір сорту і підготовка грунту
Перед тим, як придбати насіння, потрібно вирішити, яку саме капусту Ви хочете отримати. Білокачання капуста буває ранньостиглою, середньостиглою і пізнього достигання.
- Ранні сорти маловрожайні, у них досить дрібні (вагою близько 1,5 кг) качани середньої щільності.
- Середньостиглі сорти капусти годяться як для літнього споживання, так і для засолу.
- Пізньостигла капуста як не можна краще підходить для тривалого зберігання в свіжому вигляді.
Як правильно підготувати грунт для розсади капусти
Щоб виростити міцну розсаду капусти, потрібно правильно приготувати поживний грунт. В ідеалі грунт для капустяної розсади потрібно приготувати ще з осені, але якщо з якихось причин зробити це не вийшло, можна підготувати його перед посівом насіння. Для цього потрібно змішати по 1 частини дернової землі і перегною, додати трохи золи (10 ст. ложок на кожні 10 кг грунту) і гарненько перемішати субстрат. В даному випадку зола буде джерелом не тільки мікро- і макроелементів, а й прекрасним антисептиком, який зможе перешкоджати появі чорної ніжки на капустяних сіянцях. Грунт для розсади можна готова замість дернової землі, взяти за основу торф.
Готуючи грунтову суміш для капустяної розсади, не можна використовувати городню землю, на якій раніше вирощувалися хрестоцвіті культури: в ній напевно є інфекції, характерні для капустяних, і ймовірність отримати хвороби розсади зростає в рази.
Розсада капусти: терміни висівання
Немає сенсу сіяти розсаду капусти на початку січня – це занадто рано, або в кінці травня – це занадто пізно. Приблизні терміни посіву насіння нам відомі, іноді визначити конкретну дату буває досить складно.
Запам’ятайте, в середньому строки висівання розсади капусти наступні:
- капуста ранніх сортів варто висівати на розсаду з початку березня приблизно до 25-28 числа місяця;
- насіння середніх сортів можна сіяти орієнтовно з 25 березня по 25 квітня;
- капусту пізніх сортів – з початку і до 20 чисел квітня.
Ще одна підказка для розсади капусти, щоб визначити терміни посіву. Можна зробити розрахунок, виходячи з того, що від часу висіву насіння до появи сходів проходить близько 10 днів (плюс-мінус пару днів), а від появи сходів до часу висадки має пройти ще близько 50-55 днів. Виходячи з цього, сіяти капусту на розсаду необхідно за 60-65 днів до моменту бажаної висадки в грунт.
Проте не можна нехтувати погодними умовами, важливо врахувати кілька важливих факторів, які впливають на якість розсади.
Розсада капусти: підготовка насіння для висівання
Якщо Ви придбали вже оброблене насіння (це повинно бути вказано на упаковці), досить буде просто його прогріти хвилин 20 в гарячій воді (при температурі близько +50 ° С). Потім, після прогрівання, приблизно 5 хвилин насіння охолоджується у прохолодній воді – так Ви підвищите стійкість капусти до різних грибних захворювань. Тільки потрібно бути уважними, адже змочувати можна не все оброблені виробником насіння. Для деяких видів це абсолютно неприпустимо, тому, щоб не помилитися, потрібно почитайте рекомендації виробника.
Якщо Ви використовуєте насіння, зібране самостійно з попереднього урожаю, його можна підготувати вдома. Для цього можна застосувати 0,5-1% розчин перманганату калію, питної соди (5 г на 1 л води) – з витримкою 20 хв .; 10% розчин перекису водню, попередньо нагріти до +38 … + 45 ° С – з витримкою 7-8 хв.
Розсада капусти: правила висівання
Щоб розсада капусти була міцною і здоровою, її краще вирощувати з пікіровкою – тільки тоді обсяг її коренів буде великим, сама розсада виросте більш присадкуватою і міцною, та й легше перенесе пересадку на постійне місце
Перед посівом грунт добре поливаємо, і більше намагаємося не зволожувати до тих пір, поки не з’являться сходи – це попередить захворювання сіянців чорною ніжкою
Коли з’являться сходи, їх потрібно прорідити, залишивши кожному площу живлення приблизно 2х2 см.
Через 2 тижні, коли сіянці вже трохи підростуть, їх треба пікірувати, саджаючи за схемою 3х3 см, наприклад в касети. Пікіруючи, не можна забувати заглиблювати стебло сіянців до сім’ядоль. Ще через півмісяця сіянці знову необхідно пересадити, але вже в горщики (торф’яні горщики, пластикові або паперові стаканчики або будь-яку іншу відповідну тару) – в ідеалі розмір нової ємності повинен бути 5х5 см.
Перед пікіровкою сіянців ємності (стаканчики) бажано обробити слабким (блакитним за кольором) розчином мідного купоросу або будь-якого іншого препарату, який перешкоджає появі грибкових захворювань.
Якщо при висіванні насіння капусти на розсаду, Ви не плануєте пікірування, то краще спочатку сіяти її в окремі горщики. Коли настане час висадки розсади на постійне місце, її коренева система буде великого обсягу, а завдяки тому, що рослини до пересадки росли в окремих горщиках, вона майже не травмується (вийде пересадка щадним способом).
Розсада капусти: освітлення, полив і температура повітря
Освітлення розсади капусти
Щоб розсада капусти виросла міцною і сильною, недостатньо її правильно посадити – потрібно проводити її додаткове освітлення, тому що звичайного денного світла в домашніх умовах капусті мало. За допомогою звичайної люмінесцентної лампи можна створите додаткове освітлення, яке повинно тривати близько 12-15 годин на добу.
Полив розсади капусти
Капуста – рослина, яка любить гарне зволоження. Поливати цю культуру потрібно по необхідності, але не можна допускати як пересихання грунту, так і його перезволоження. Щоб не переборщити з поливами, треба частіше розпушувати грунт.
Температура повітря
Вирощуючи розсаду капусти, потрібно стежити за температурою повітря в приміщенні. Оптимальною температурою вважається до появи сходів капусти:
+18 ° С … + 20 ° С.
Коли ж сходи з’являться, температуру необхідно знизити:
- вдень до +15 ° С … + 17 ° С,
- вночі – до +8 ° С. .. + 10 ° С (мова йде тільки про білокачанну капусту!).
Такі, здавалося б, різкі перепади денної і нічної температури дадуть можливість зміцнити розсаду, допоможуть запобігти витягування сіянців.
Важливо для розсади цвітної капусти врахувати: знижені температури вона переносить погано, і це призведе лише до зниження врожаю – головки будуть маленькими і пухкими. Температурний режим вирощування сіянців цвітної капусти, звичайно, теж може коливатися в денний і нічний час. В середньому температуру потрібно підтримувати на 5-7 ° C вище, ніж у білокачанної.
Місячний посівний календарь городника вказує сприятливі дні для посадки і догляду за рослинами. Його складають фахівці, спираючись на фази Місяця і враховуючи знак Зродіаку, в якому він перебуває.
Посівний помісячний календар для овочів на 2023 рік, допоможе заздалегідь планувати посіви і оптимально розпорядитися часом.