Капуста – дуже популярний продукт на українських теренах, який використовується у великій кількості страв. Але при вирощування городники стикаються з проблемами. Досить часто виникає питання: чому хворіє капуста і що робити, щоб вона не гнила? Відповіді на ці питання і свої поради, як запобігти проблемам, дають науковці і досвідчені городники.
Капуста гниє з трьох причин:
через механічні пошкодження;
шкідників;
захворювання.
Виходячи з цього, фахівці радять, що робити з капустою
Чому хворіє капуста і що робити, щоб вона не гнила і дала гарний урожай
Механічні пошкодження капусти
Будь-який необачний рух може спричинити механічне пошкодження капусти. Це призводить до порушення цілісності качана або стебла. У таких ситуаціях рослина не може сама відновити серйозно пошкоджену частину і рана починає гнити.
Шкідники
Найбільш поширені шкідники капусти – капустяна міль, капустяна білянка, капустяна совка і капустяна муха. Вони можуть завдати сильної шкоди, виснажуючи капусту, висмоктуючи соки. Це проробляють НЕ дорослі комахи, а їх личинки. Тому необхідно своєчасно проводити всі профілактичні заходи, щоб вберегти капусту від шкідників. При нашесті шкідників, слід використовувати і народні методи боротьби, і інсектициди.
Захворювання капусти
Дуже розповсюджу захворювання капусти – сіра гниль. Особливо ця хвороба небезпечна у дощове літо. Збудником хвороби являється гриб Botrytis cinerea. Він проростає на лисятх капусти, утворюючи спори, які і перефарбовують вражені частини овоча у сірий або чорний колір.
Щоб врятувати капусту від цього шкідника, необхідно виконувати агротехнічні правила вирощування. Треба витримувати сівозміну рослин на грядках, знищувати бур’яни, використовувати фунгіциди.