Важливість повноцінність сну ні в кого не викликає запитань. Психологи коротко розповіли, що таке сон і які фази сну бувають. Також, фахівці пояснили, який вплив на людину має період відпочинку від активності та яка норма сну в дітей і дорослих людей
Що таке сон
Сон – це час “перезавантаження” фізіологічних функцій організму. Це відбувається під час повільної фази сну. Також, сон – це час для переробки нової інформації і її упорядкування. В цей час активно відбуваються процеси, що відповідають за запам’ятовування. Це відбувається під час швидкої фази сну.
Сон – це період активізації імунітету. Дефіцит сну призводить до підвищеного вироблення гранулоцитів – білих кров’яних тілець – показників стресового стану організму. Дослідження показали, що в процесі сну ми також активно продукуємо цитокіни – невеликі білки, які необхідні для взаємодії між окремими клітинами і цілими системами організму.
Які фази сну бувають
Кожен сон складається із кількох циклів, кожен з яких у середньому триває півтори години. А кожен такий цикл складається з двох основних фаз
- фаза повільного сну (глибокий сон);
- фаза швидкого сну (REM-фаза, фаза “швидкого руху очей”).
Під час повільної фази сну виробляється гормон росту. Тобто в цей період відбувається активізація процесів відновлення і росту тканин, а також імунної системи. Мозок в цей час відпочиває.
В період швидкого сну мозок розвиває бурхливу діяльність. При цьому може підвищуватися температура тіла, артеріальний тиск і частота серцевих скорочень.
Якщо сон складається з декількох циклів, то у людини (на момент підйому), є відчуття, що вона виспалася, присутній емоцій підйом.
У разі, коли людину розбудити посередині кожного з циклів (будь-якого), в неї буде відчуття рівно протилежними. Людина почуватиметься погано, а почуття гострого недосипу буде переслідувати весь день. Дізнатися свій цикл можна експериментальним шляхом.
Що таке сон: норма сну в дітей і дорослих людей
Загалом прийнято зважати на певні параметри, які вважаються рекомендованими нормами сну для людини в залежності від віку
- діти до 1 року – до 16 годин на добу;
- діти віком від 1 до 3 років – від 12 до 14 годин на добу;
- діти у віці від 3 до 5 років – від 11 до 13 годин на добу;
- діти від від 5 до 12 років – від 10 до 11 годин на добу;
- підлітки – від 8,5 до 9,5 годин на добу;
- дорослі люди – від 7 до 9 годин на добу.
У дорослому віці по мірі старіння, тривалість сну теж змінюється – зменшується, і відбуваються такі зміни:
- тривалість повільного (глибокого) сну скорочується;
- час, необхідний для засипання, збільшується.
З віком скорочується тривалість повільної фази. Тобто, на оновлення організму відводиться менше часу і ресурсів, що прискорює процеси старіння. Люди похилого віку і громадяни середнього віку засипають гірше, а сплять трохи менше і не настільки міцно, як молодь. На жаль, в житті все влаштовано навпаки: молоді, які потребують більшої кількості сну, відчайдушно недосипають через бурхливий ритм життя; зате старі люди часто довго не можуть заснути.
Просинатися в один і той же час вночі: що це означає з точки зору психології і фізіології