Батат поки що не сама розповсюджена культура на українських теренах. Але ця солодка картопля все більше завойовує серця господинь. Живцювання, посадка, вирощування, збір урожаю і зберігання бульби батату проводити досить нескладно, якщо слідувати агротехнічним правилам і прислухатися до порад фахівців
Як провести розмноження батату: живцювання
Батат висаджують і в декоративних цілях, бо він має красиве листя. Але ще ця культура дає дуже смачні клубні солодкуваті на смак, які нагадують картоплю. Батат так і називають – солодка картопля. Батат – теплолюбива рослина і може зростати до 180 днів. Для нашого регіону треба вибирати більш швидкостиглі сорти. І тоді, при висаджуванні живців у травні, у вересні ми отримаємо смачну солодку картоплю.
Якщо ви хочете спробувати виростити в себе на городі цей коренеплід, потрібно слідувати порадам фахівців.
Технологія живцювання батату проста:
- треба купити в магазині кілька бульб батату;
- бульбу ріжемо на кілька частин і складаємо у ємності;
- коли з’являться паростки, живці бульби треба пересадити у горщики.
- У травні батат садимо у відкритий грунт.
Батат: яку ділянку виділяти для вирощування
Для вирощування батату слід виділити ділянку з гарним сонячним освітленням (максимальним на вашій ділянці), але важливо максимально закритому від вітру. Ця культура віддає перевагу легким і плодючим землям. У важкому грунті буде проблематично отримати гарний урожай.
Добрива для грунту під вирощування батату
Батат дуже реагує на підживлення. Тому восени під перекопування треба внести (на 1 квадратний метр):
- 1/2 відра компосту або перегною;
- 1 столову ложку сульфату калію;
- 1,5 столові ложки суперфосфату.
Батат: посадка
Рослини сильно розростаються вшир, тому відведіть під цю культуру достатньо місця. Існує кілька схем посадки батату, класичний варіант: 70х70 см.
Важлива порада практиків:
- вигідніше використовувати метод, при якому в ряді рослини розміщують близько один до одного (25 см)
- міжряддя роблять шириною 1 м.
В такому варіанті посадки бадилля сусідніх рослин переплітається, утворюючи суцільний килим зелені, під якими формується сприятливий мікроклімат. Тобто під цим сплетінням листя в спеку грунт не перегрівається і земля довго залишається вологою після поливу.
Вирощування і догляд за бататом
Батат на початку росту любить рясний полив, потім його зменшують. Його висаджуємо на грядки вкоріненими живцями, які підготували з весни. Тому перший місяць їх треба рясно поливати – поки вони повністю не приживуться і добре не вкореняться.
Потім поливи поступово починаємо скорочувати – 1 раз на 10 днів цілком достатньо. Проте зважаємо на регіон і кліматичні умови, та яке літо видалося – спекотне чи досить вологе. А за 20-30 днів до збирання врожаю полив припиняємо зовсім.
Щоб ми отримали великі і смачні бульби, батату повинно вистачати калію. Тому слід підживлювати його, коли починають формуватися бульби – зазвичай це середина серпня.
- Для підживлення батату підходить будь-яке калійне добриво, яке використовується для картоплі.
- Можна підживлювати органічними добривами з золи. 1-2 склянки золи слід розвести в 10 літрах води і настоювати тиждень, час від часу помішуючи. Після чого проводимо прикореневе підживлення цим розчином – 1 л рідкого добрива під кожен кущ батату.
Батат: збір урожаю і зберігання
Батат багато в чому подібний до картоплі. Тому і правила збору врожаю і зберігання багато в чому схожі, але мають і свої відмінності. Строки збору врожаю можуть трохи відрізнятися в залежності від регіони, строків живцювання і посадки батату.
Як збирати батат
Збирати урожай батату починаємо в середині вересня (орієнтовно). Це робиться до настання заморозків, у суху погоду. Батат, викопаний в сиру погоду, зберігатися не буде, тому його потрібно відразу переробляти. Ознака, що можна збирати батат – пожухле (в’януче) листя і бадилля.
Цю рослину краще копати вилами – як часто копають і картоплю. Адже бульби батату досить великі і вилами менше ризику пошкодити саму бульбу.
Після того, як батат викопали, його залишають в городі, щоб він просох. Десь на півдня. Підсохлі бульби очищають від землі і сортують – здорові й цілі відправляють на зберігання, хворі і пошкоджені – на їжу.
Як зберігати батат
Перший тиждень бульби слід тримати при температурі +28 ºC … + 30 ºC, вологість повітря повинна бути 85-90%, а приміщення, де батат зберігається слід регулярно провітрювати.
Після чого бульби батату складаємо для тривалого зберігання у неглибокі ящики. Далі зберігання відбувається за температурним режимом +10 ºC … + 15 ºC. Так батат може зберігатися кілька місяців і радувати нас своїм смаком у різних стравах.