ГоловнаСад та городРозсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду

Природні умови України не скрізь дозволяють вирощувати помідори одразу у відкритому грунті. Тому часто ми готуємо томати до висадки через розсаду. Розсада помідорів, як вирощувати та доглядати за порадами городників, допоможе отримати гарний врожай влітку. Перед посівом розсадаи, варто ознайомитися з алгоритмом висівання, щоб врахувати всі необхідні параметри, наприклад, терміни розсади, правила поливу тощо

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, коли висаджувати насіння томатів на розсаду

Висаджувати насіння помідорів на розсаду необхідно в залежності від строку, коли Ви плануєте переносити рослину в теплицю чи у відкритий грунт.

Якщо Ви плануєте висаджувати в землю на початку червня, тоді розсаду помідорів Вам потрібно готувати за 55-60 днів до цього. Тобто насіння на розсаду висаджувати в кінці березня, на початку квітня.

Якщо Ви плануєте висаджувати розсаду в неопалювану теплицю в першій декаді травня, то розсаду вам потрібно готувати за 65-70 днів, не пізніше третьої декади березня.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, підготовка насіння для розсади

Щоб отримати гарний урожай, потрібно підготувати насіння помідорів. Для цього Вам треба протруїти насіння. Візьміть 1% розчин марганцевокислого магнію та опустіть туди насіння помідорів на 20 хвилин. Після цього ретельно промийте насіння під проточною водою. Промите насіння покладіть у вологу серветку, бажано просичену розчином мікродобрив. Зробити мірокрозчин можна таким чином: до 1л води додати 0,2 гр борної кислоти, 0,5 г сірчанокислого цинку і 0,2 г мідного купоросу. В цьому розчині і змочіть свою серветку. Щоб прискорити сходження насіння, Вашу вологу серветку можна накрити чашкою чи склянкою і тримати при температурі +20°C… +22°C до появи перших паростків.

Зважаючі на різні кліматичні умови, насіння помідорів на розсаду бажано закаляти. Щоб це зробити, Вам необхідно замочене насіння покласти в холодильник на 1-2 доби. Із насіння, яке Ви загартували, будуть більш міцні та пристосовані до холодів паростки. Також, загартування насіння помідорів гарно впливає на плодоношення і родючість рослини.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, підготовка грунту для розсади і висівання

Розсада помідорів, зазвичай, піддається пікіруванню. Землю для розсади потрібно готувати, щоб вона не була важкою. Підготуйте суміш у пропорціях, щоб отримати її відро, потрібно внести приблизно 10 г сечовини, 40-50 г гранульованого суперфосфату і 10-15 г хлористого калію або 50-60 г деревної золи.

При висадці розсади у ящик, перед висівання насіння помідорів, цю землю потрібно за кілька годин до висівання пролити теплою водою, порівняти та трохи ущільнити. Потім проводим борозди глибиною не більше 1 см на відстані 4-5 см одна від одної. Через пару годин у ці борозди кладемо насіння помідорів і присипаємо сумішшю піску і перегною і знову зовсім трохи поливаємо теплою водою. Посіяне насіння можна прикрити склом. Перші дні після висівання насіння помідорів, потрібно підтримувати температуру + 23°C … +25 °C.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, загартування сіянців

В процесі появлення паростків, необхідно проводити закалювання.

У перші 4-6 діб знижуємо температуру повітря:

денна повинна бути + 12°C … +15 °C ,

нічна  + 8°C … +10 °C.

Таке загартовування сіянців допоможе їм стати більш міцними, з добре розвиненою кореневою системою.

Зміни в температури Ви можете добиватись, відкриваючи фіранку чи вікно. Але потрібно постійно стежити за температурою, щоб вона не виходила за вказані параметри, та, щоб не було протягів.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, пікіровка помідорів

Розсада помідорів, як вирощувати та доглядати
Пікіровка помідорів допоможе отримати сильні сіянці розсади

Пікірування сіянців потрібно проводити в ящики, куди попередньо насипати підготовлений грунтна 8-10 см, чи в спеціальні горщики. Існує великий вибір горщиків і ємностей для розсади – з волокнистого торфу, з щільного паперу тощо. Розсада, яку Ви будете вирощувати в горщиках, при подальшій пересадці у грунт, збереже свою кореневу систему, зможе легко прижитися на новому місці. Також, така розсада дасть гарний врожай.

При пікіруванні розсаду томатів у ящик, треба слідкувати, щоб між рослинами було дастатньо відстані, тоді Ваша розсада буде більш якісна і міцна. Зазвичай, це роблять за схемою 8х8 або 10х10.

Коли робимо пікіровку помідорів, то прищіпуємо кнічик головного кореня сіянця – це допоможе сформувати розгалужену кореневу систему. Далі сіянець потрібно опустити в підготовлену земляну суміш майже до сім’ядольних листків. При цьому ми ретельно обжимаємо корені (а не стебла!) кілочком або вказівним пальцем.

Розпіковані сіянці потрібно потім полити теплою водою. Щоб у майбутньому сіянці краще приживалися у відкритому грунті, треба потримати їх 1-2 дні при розсіяному освітленні. А вже після цього переносимо пікіровані сіянці помідорів на добре освітлене місце.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, коли і як проливати

Режим поливу має величезне значення для отримання міцної розсади. Вода для поливу повинна бути відстояна і тепла, приблизна температура води повинна становити + 18°C … +22 °C. Поливати потрібно не дуже часто, але досить рясно, щоб була змочена вся земля у ящику чи у горщику з розсадою. Полив залежить від температурних умов та вологості повітря, в яких Ви вирощуєте розсаду. Поливати краще крапельним шляхом у першій половині дня. Для гарного проростання розсади помідор, земля повинна бути волого. При цьому повітря у кімнаті досить сухим. Не забувайте регулярно провітрювати кімнату з розсадою, але не створюйте протяги.

Слідуючи цим простим рекомендаціям по висіванню та доголяду за розсадою помідорів, Ви зможете отримати гарні сіянці для подальшої висадки у відкритий грунт.

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

error: Контент захищений авторським правом!