ГоловнаПсихологіяВідчуття після розриву: стадії горя після розставання, як пережити розрив?

Відчуття після розриву: стадії горя після розставання, як пережити розрив?

Розрив, особливо коли відносини тривалі, може спричинити горе, принести тривале почуття втрати. Психологи назвали стадії горя після розставання та пояснили, як можна їх подолати, щоб звільнитися від відчуття горя після розриву. Поради психолога допоможуть зрозуміти, як пережити розрив?

Відчуття після розриву: стадії горя після розставання

Людина проходить через різні стадії розриву. Від болю не втечеш, і тому вам може бути важко подолати почуття розбитого серця. Горе – типова реакція на втрату. Ці стадії горювання можуть відбуватися одночасно чи різні моменти. Ваша здатність розставляти пріоритети у досягненні своєї мети принесе позитивні результати.

Шок

Першим болючим відчуттям, яке відчуває людина в перші моменти після розриву, зазвичай є шок.

Часто це відбувається через непідготовленість або переляк від раптової втрати коханої людини. Це може залишити вас у заціпенінні, оскільки ви не можете зрозуміти, що сталося. Шоковий стан може статися один раз, а може бути повторюваним, поки наша свідомість не прийме нову реальність, коли втрата коханої людини стане очевидною. Втрата партнера може бути для вас складною.

Порада психолога: припиніть штовхати себе і дайте почуттю час, щоб він пройшов у своєму власному темпі.

Заперечення

Складна стадія, коли психологічно ви не готові відпустити те, що вже втрачено та намагаєтеся придумати/вірити, що ваші відносини ще можна врятувати. Заперечення може бути уродженою реакцією на втрату. Можливо, ви припускали, що проведете все своє життя з цією людиною, і вам важко уявити життя без неї. У вас можуть виникнути труднощі з тим, що ваші стосунки закінчилися. Ви розчаровані та хочете знайти спосіб примиритися. Ви заперечуєте та досі чіпляєтесь за надію. Це надто складно пережити, тому ви відкладаєте жалобу. Ви ненадовго зупиняєте процес скорботи, замінюючи стадію жалоби надмірно оптимістичною вірою в те, що стосунки ще можна врятувати.

Порада психолога: не забувайте давати собі час, щоб усвідомити, що вам потрібно робити кроки вперед, а не озиратися на те, що вже сталося. Навіть, якщо ви можете почуватися самотньою, чиніть опір бажанню зателефонувати або написати колишньому, щоб він повернувся до вас.

Практична порада психологів, щоб полегшити свій стан: позбудьтеся всього, що подарував вам колишній. Викиньте або віддайте подаровані ним речі. Це може допомогти вам повернутися зі стану заперечення.

Гнів

Після заперечення, коли ви почнете усвідомлювати невідворотність того, що сталося, заперечення витісняє лють. Ви можете почати почуватися безсилим. Ви навіть можете відправити колишньому повідомлення, в якому скажете, що ви спустошені та засмучені. Часто ви можете спрямувати свій гнів на очевидні речі. Вам може захотітися зганяти свій гнів на близьких друзів та рідних. Тому потрібно переконатися, що ваш гнів не впливає на ваші відносини з близькими людьми.

Торг

Сумуючи за втраченими стосунками, ви можете зрештою дійти висновку, що тепер ви не можете нічого контролювати. Потім ви можете розпочати переговори. Ви можете почуватися самотньою і хочете мати шанс зробити щось по-іншому. Раніше обставини та інциденти продовжують повертатися у ваш розум. Цей етап включає постійне уявлення альтернативних результатів і роздуми про те, що могло бути сказано або зроблено.

Поради психологів: просто пам’ятайте, що міркування про все те, що ви могли б зробити по-іншому, означають, що ви звалюєте всю ношу на свої плечі, ніби ви єдина у цих відносинах.

Депресія

Складний етап усвідомлення горя після розставання. Через глибокий смуток й не можливість бачити своє майбутнє, ви можете втрачати інтерес до всього. Психологи зазначають, що є ймовірність, що ваш режим харчування та сну буде порушено. Ви можете почати думати, що немає сенсу у всьому. Все стає похмурим та жалюгідним. Ви можете відчувати хвилі смутку, відчаю чи безнадійності. Необхідно усвідомити, що ця депресія може й не бути ознакою психічного розладу. Це відповідна реакція після значної втрати, коли ви переживаєте відчуття після розриву.

Поради психолога: не слід пригнічувати почуття страждання та ізоляції. Зрозумійте їх та дозвольте їм пройти. Розкажіть своїм близьким, що ви переживаєте депресію. Поговоріть із ними, і якщо ви відчуваєте, що ситуація не покращується, зверніться за допомогою до професіонала.

Застереження та порада психолога: у вас може з’явитися нестримне бажання зателефонувати колишньому, коли вам сумно й ви згадуєте про всі добрі часи, які у вас були. Але утримайтеся від цього, тому що непередбачувана, а інколи агресивна реакція колишнього може змусити вас відчувати себе ще гірше.

Прийняття

Це може бути почуттям, що пригнічує вас, а також складним етапом скорботи. Ви приймаєте, що стосунки закінчилися і що ви більше нічого не можете з цим поробити. Ухвалення ситуації не обов’язково означає, що біль і муки зникли. Скорбота це процес, і може знадобитися деякий час, щоб знову почати почуватися добре.

Прийняття просто означає, що ви нарешті зрозуміли, що сталося, і не налаштовані щось виправляти. Ви, мабуть, почали уявляти своє майбутнє життя без колишнього.

Життя продовжується

Рухаємось далі складно, але це стадія скорботи, коли ви нарешті починаєте почуватися вільним. Вільним від усього болю, який вас стримував. Ви не ненавидите свого колишнього або не хочете, щоб він був частиною вашого життя. Натомість ви розвиваєтеся в ще найкращу версію себе з уроками, які ви здобули з ситуацій.

Як пережити розрив?

Пережити розрив безумовно складно, порали психолога можуть допомогти вам менше сумувати, уникнути стадії горя, яка може поглибити скорботу після розриву Ось кілька порад, які можуть допомогти зробити цей шлях трохи легшим.

Коротка порада: намагайтеся не ізолювати себе повністю після розриву. Будьте поруч із людьми, які підтримують вас і надихають вас.

Поради психолога, як легше пережити розрив

Робота над собою

Часто фахівці рекомендують винести урок з ситуації та працювати над своєю впевненістю у собі. Природно, що після розриву ви можете почати аналізувати свою зовнішність, свій характер, задаючи собі питання, чого йому не вистачало, що він розлюбив вас. Замість того, щоб заглибитись у риси характеру, яких вам не вистачає, зосередьтеся на тому, що ви дійсно цінуєте у собі та як ви зробили все, що могли, у стосунках.

Відвідайте нові місця

Так звана «зміна картинки» невеликий, але важливий крок, щоб полегшити свої відчуття після розриву. Знайдіть кафе або ресторан, в якому ви ніколи не були. Спробуйте перевіряти щось нове в цьому напрямку раз на тиждень.

Утримайтеся від спроб відскоку

Відскоки дають швидкий підйом, який ненадовго змусить вас відчути себе впевненим чи цінним.

Уникайте спонтанних рішень

Ухвалення необдуманих рішень в стані розриву – не найкраща ідея. Ви хочете вжити серйозних заходів, коли стосунки зазнають краху, але варто уникати спонтанних рішень, наприклад, як кардинальна стрижка або постійне татуювання. Тому що коли біль стихне, ви можете пожалкувати про ці поспішні дії, які на момент полегшили ваш стан, а потім повернулися назад. Порада психолога – усвідомте біль та страждання та спробуйте менш радикальні способи впоратися з ними.

Підтримка близьких

Після розриву стосунків вам можуть знадобитися люди поруч з вами, які допоможуть вам рухатися далі. Отже, зв’яжіться з друзями та сім’єю, яким ви не могли приділити достатньо часу, коли були у стосунках. Проводьте з ними час якісно та створюйте нові спогади.

Як розпізнати брехню за виразом обличчя? Чи існують дієві інструменти, що викриють обман?

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст