Іноді ми застрягаємо, думаючи, що в минулому все було набагато краще і простіше. Це одна з хитрощів, яку грає з нами наш розум – особливо, коли ми відчуваємо себе вразливими або пригніченими. Психологи пояснили таку цікаву властивість і розповіли про “рожеві окуляри”.
Однак насправді рідко буває так, щоб в минулому «об’єктивно» було краще. Психологи називають цей хибний образ мислення рожевою ретроспективою (ефект “рожевих окулярів”). Це добре вивчене когнітивне упередження. Це відбувається тому, що, коли ми думаємо про минуле, ми частіше думаємо про людей, події, місця і речі абстрактно. І коли ми думаємо про речі абстрактно, ми з більшою ймовірністю зосередимося на позитивних рисах, ніж на дрібних, а іноді і кривавих деталях.
Ось приклад. Якщо ви згадаєте відпустку, яку ви провели з родиною, скажімо, п’ять років тому, ви, ймовірно, згадайте приємні бесіди, які у вас були, хорошу їжу, яку ви їли, і чудові сімейні фотографії, які ви змогли зробити. Ви, ймовірно, не згадаєте, наскільки незручним був диван, на якому ви спали п’ять ночей поспіль. Як ви були застуджені всю поїздку. Як ваші плани подорожей ускладнювалися через погану погоду і, не кажучи вже про те, наскільки напруженими це було – цілий тиждень з вашою великою сім’єю.
Іншими словами, негативні деталі минулих подій з часом вислизають з нашої пам’яті, в той час як позитивні аспекти нашого минулого досвіду залишаються. Добре, що це відбувається, тому що це дозволяє нам зберігати позитивний настрій в сьогоденні. Якби наш розум не працював таким чином, у нас було б набагато менше шансів поїхати в ту ж відпустку в наступному році або зайнятися іншими справами, важливими для нашого психологічного благополуччя. Фактично, люди, які схильні запам’ятовувати негативні переживання більше, ніж позитивні, можуть мати розлади настрою, такі як депресія. Іншими словами, рожева ретроспектива – це когнітивне спотворення, але, як і деякі інші когнітивні спотворення, воно слугує важливій меті.
Однак це може призвести до помилок в прийнятті обгрунтованих рішень. Наприклад, це одна з причин, по якій ми повертаємося в проблемні відносини. Чим довше ми переживали негативні наслідки образливих або неналежних відносин, тим більша ймовірність того, що ми дозволимо хорошим спогадами переважити погані спогади і, можливо, пробачимо недопустиму поведінку.
Завжди корисно підходити до наших ностальгічних почуттів зі здоровою мірою скептицизму.
Психологічні дослідження зазвичай показують, що наші кращі дні попереду, а не позаду. В одному дослідженні, наприклад, простежувалася траєкторія оптимізму людей з плином часу. Дослідники виявили, що оптимізм був найнижчим у віці двадцяти років, потім поступово підвищувався у віці від тридцяти до сорока років, досяг піку в п’ятдесятилітньому віці і після цього поступово знижувався. Інше дослідження показало, що задоволеність життям в англомовних країнах, таких як США, Австралія, Канада і Великобританія, має тенденцію поліпшуватися з віком.
Інакше кажучи, є вагомі підстави вважати, що ваші найщасливіші дні ще попереду. І навіть якщо це не так, все одно важливо припускати, що це так. Не бійтеся дивитися в минуле з певною ніжністю. Але з тієї ж причини не використовуйте минуле як виправдання, щоб бути нещасними в сьогоденні.