Батьки стикаються з випадками, коли дитина обманює. Психологи радять не поспішати карати, повчати чи моралізувати. Мета брехні – приховати правду, а батькам важливо зрозуміти причину обману, щоб розвіяти сумніви дитини і зберегти довірливі стосунки.
Перша причина
Дитина боїться, що її покарають за правду. Це може означати, що батьки не довіряють своїй дитині. Часто такі батьки перебільшують покарання. Якщо Ви занадто суворі, нав’язливі, авторитарні з дитиною – вона буде захищатися і закриватися.
Причина друга
Дитина прагне відповідати сподіванням батьків. Коли дитина вважає, що її сприймають тільки тоді, коли вона відповідає очікуванням, вона відчуває себе зобов’язаною відповідати цим сподіванням – діяти так, як хочуть батьки. Для дитини значно легше збрехати і сказати те, що хочуть почути батьки.
Причина третя
Часто малюк не може сказати «ні», захищаючи свої особисті кордони. Адже як тільки він розкриє свої справжні думки, наміри – батьки тут же візьмуться його повчати, відмовляти, радити. Тому щоб уникнути тиску з боку старших – краще збрехати їм, відвести напад і нишком вчинити по-своєму.
Причина четверта
Дитина бере приклад з батьків. Діти розумні і спостережливі. Вони бачать, коли батьки обманюють і самі вчиняють так само. Адже вони отримали приклад поведінки, легалізацію брехні, як можливу і допустиму норму поведінки. Є речі, які ніколи не можна роботи при дітях.
Причина п’ята
Дитина намагається самоствердитись. Якщо дитина перебільшує, прикрашає свої вміння, таланти, можливості та факти – це значить, що самооцінка у малюка низька. Таким дітям необхідне визнання і похвала від батьків. Можливо, Ви недостатньо підтримуєте свого малюка чи не проявляєте до нього повагу.
Причина шоста
Спілкування у певній соціальній групі. Погана компанія з’являється у самотніх дітей і підлітків. Якщо батьки не авторитет для своєї дитини, якщо не поважають дитину, то замість Вас на це місце прийдуть старші друзі або однолітки.
Причина сьома
Мрії вголос (мене всі люблять, я найкрасивіша, мама купить мені все, що я побажаю). До цього дивного способу психологічного захисту частіше за все вдаються діти з неблагополучних сімей чи у байдужих батьків. Діти брешуть не тільки іншим, вони брешуть собі, тому що правда занадто болюча.
Знаючи причини обману, можна спробувати змінити поведінку дитини. Якщо батьки розберуться у цих причинах, тоді дитина завжди буде довіряти батькам і казати правду, адже буде відчувати себе захищеною. Дуже важливо мати довірливі стосунки зі своїми дітьми.