У світі розповсюджується практика у пологових будинках вкладати спати немовлят у спеціальні спальні мішки, які на думку науковців, знижують ризик раптової дитячої смертності
Спеціальні спальні мішки для немовлят, у чому їх особливість
Нові спальні мішки для немовлят виготовляються відповідно до рекомендацій Всесвітньої асоціації педіатрів. У США вони застосовуються з 2016 року. Педіатри рекомендують класти немовлят в спальні мішки, а не накривати їх ковдрою.
Покладаючись на дослідження, вчені довели, що використання спальних мішків знижує ризик синдрому раптової дитячої смерті на 65%. Крім цього, мішки допомагають тілу малюка зберігати постійну температуру тіла.
Спальні мішки для немовлят виробляються з бавовняної тканини, щільність якої відповідає рекомендованій кімнатній температурі (узагальнено 22-23 ° С), що запобігає перегріванню. У них немає рукавів, що дає свободу рук малюкові, а отвір для шийки не надто широкий, що виключає, що обличчя дитини під час сну буде накрите тканиною, адже це може призвести до нестачі кисню.
Синдром раптової дитячої смертності
Критерії раптової дитячої смерті однакові у всьому світі: це смерть дитини під час відсутності відомих фонових хвороб, лихоманки або ознак фізичного насильства. Хоча, можливо, посмертний розтин таких дітей виявило б фонову хворобу.
Причини цього явища невідомі, але за накопиченим за останні роки даними прояснилося, що знижує ризик.
Методи профілактики раптової дитячої смертності
- Спати на спинці: медики рекомендують малюків укладати на спину. Класти немовля на животик можна тільки, коли дитина не спить під пильним наглядом батьків. Після того, як стали укладати немовлят спати на спинці, число смертних випадків різко знизилося. Не можна класти малюка на бік – він може перевернутися на живіт.
- Використовувати відповідний матрац: він повинен бути помірно жорстким, щоб підтримувати позу сплячого малюка, який лежить на спинці.
- Порожнє ліжко: в ньому не повинно бути іграшок, подушок і ковдр. Малюк повинен лежати на жорсткому матраці, вільному від сторонніх предметів, що можуть перекрити дихальні шляхи. Ніяких сторонніх предметів у місці, де спить немовля бути не повинно.
- Соска з віку 1 місяць: медики рекомендують давати дітям від місяця до року соску під час сну для профілактики раптової смерті. Ця рекомендація заснована на дослідженнях, які показали, що раптова смерть рідше траплялася у дітей, які спали з соскою. Соску треба давати тільки тоді, коли малюк освоїть смоктання грудей, інакше вона його заплутає.
- Годування: грудне вигодовування, за даними досліджень, знижує ризик раптової смерті. Бажано годувати грудьми малюка не менше 6 місяців з моменту народження.
- Відмова від паління поряд з дитиною: куріння під час вагітності і після пологів збільшує ризик раптової смерті. Взагалі такий ризик вище в сім’ях курців батьків. Навіть, якщо вони не курять прямо поруч з малям, токсичні продукти згоряння тютюну накопичуються в волоссі, одязі і порожнини рота і передаються дитині. Тому бажано кинути палити, принаймні, протягом першого року життя малюка.