Шпинат – однорічна трав’яниста овочева рослина, яку вирощують по всьому світу. Цю рослину можна сіяти під зиму і навесні у парник і відкритий грунт. Правила вирощування шпинату навесні не складні і доступні навіть садівнику-початківцю. Шпинат є прекрасним джерелом заліза, яке необхідне організму для кровотворення і метаболізму.
Вирощування шпинату навесні: посів двома способами
Шпинат являється скороспілим овочем. Висівати шпинат можна двома способами: у парник або у відкритий грунт
Посадка шпинату у парник
При вирощуванні шпинату, обов’язково для отримання багатого врожаю зелені потрібно внести в грунт велику кількість перегною. Шпинат дуже любить світло і не варто поспішати його висаджувати занадто рано. Лютий буде дуже вдалий час, але варто враховувати і поради місячного посівного календаря для овочів і зелені. Необхідно дотримуватися норму посіву, які зазначено на упаковці виробника. Температуру в парнику варто підтримувати в районі +10 °С… +13°С у похмурий день, а в сонячний +18°С градусів.
Перед висадкою насіння попередньо замочують на 1,5 доби у воді, потім злегка просушують і висаджують.
Посадка шпинату у відкритий грунт
Овочева зелень – шпинат, досить холодостійкий, і його можна вирощувати і на відкритих грядках.
Сходи шпинату можуть витримати заморозки до -7°С градусів. Також практикується висадка шпинату під зиму.
Посів можливий відразу після того як зійшов сніг.
- Посадка для використання зрілих листів проводиться з другої декади квітня по кінець липня.
- Якщо хочеться споживати шпинат тільки свіжим, то висівання потрібно робити по середину серпня. При конвеєрних посадках треба витримувати інтервал у 25-30 днів.
- Сіяти шпинат потрібно рядами, не сильно заглиблюючи насіння, після чого борозенки з насінням присипають грунтом.
Вирощування шпинату навесні: підготовка грядки і вирощування овочевої зелені
Шпинат дуже вимогливий до грунту і його потрібно висаджувати на багатій органікою землі. Хороший урожай шпинат дасть на суглинних грунтах, а на піщаних – культуру буде потрібно часто поливати.
- Грунт під зелень готують восени – перекопують грунт з перегноєм і мінеральним добривом. В цей же час вапнують, якщо це необхідно.
- Навесні грядку присипають сечовиною і розрівнюють граблями.
- Свіжі органічні добрива не варто вносити під шпинат, а інакше вони негативно вплинуть на смак зелені.
- Після появи другого справжнього листка сходи потрібно прорідити так, щоб відстань між сходами було 7-10 см. Якщо занадто загущена посадка, то виникає великий ризик виникнення борошнистої роси. Проріджувати потрібно дуже обережно, щоб не пошкодити сходи, які залишаються.
- Після цієї процедури грядку поливають. Щоб не допустити стеблувания зелені, її необхідно рясно поливати, тільки, щоб не було без застою води.
- При необхідності полив поєднують з підживленням азотними добривами. Фосфорні і калійні добрива не прийнятні для шпинату, тому що сприяють прискоренню освіти стрілок.
- Протягом усієї вегетації грунт треба розпушувати і добре зволожувати.
Коли і як збирати урожай шпинату
Урожай шпинату готовий до збору після того, як на кущі утворюються 4-6 листків. Якщо сіяли шпинат навесні, то він буде готовий до збору через 9-10 тижнів, а якщо влітку, то через 11-12 тижнів.
Дуже важливо вчасно зібрати урожай, а інакше листя перестоїть і стане грубими, несмачними. Розетку можна зрізати під першим листом або вирвати з коренем. А найчастіше з розетки поступово відрізаються листя – за потребою.
Кращим для збору врожаю шпинату вважається ранок після дощу або поливу, саме в цей час листочки м’які і легко піддаються збору.
Зберігати зелень можна тільки в підсушеному вигляді в целофановому пакеті. Хорошим місцем буде нижня полиця холодильника. Ще його можна заморозити для заготовки на зиму. Але найкраще вживати шпинат у свіжому вигляді, тому що в цей період ця овочева рослина містить найбільшу кількість корисних речовин.