Християни східного обряду 15 лютого відзначають Стрітення Господнє і це важливий день для віруючих. Є певні речі, які рекомендовано робити цього дня, а є такі, яких краще уникати. Буде цікаво дізнатися, які народні прикмети існують в день Стрітення Господнього.
В чому особливість дня Стрітення Господнього, яке Церква відзначає 15 лютого, Тропар свята
Стрітення Господнє відноситься до двунадесятих свят і це древнє свято. Спочатку Стрітення вважалося Господнім святом, але згодом його віднесли до Богородичних і цей день ще має назву Очищення Діви Марії.
В давні часи після народження дитини жінка не могла ступити в храм 40 днів. Цей час вважався часом очищення від гріху. Народивши Господа, Марія залишилася Дівою, але вона вчинила, як велить закон і не переступала поріг храму 40 днів після народження маленького Ісуса.
Тропар свята:
Радуйся, благодатна Богородице Діво, бо з тебе засяяло Сонце правди — Христос Бог наш, що просвічує тих, що в темряві. Веселися й ти, старче праведний, ти прийняв в обійми визволителя душ наших, що дарує нам воскресіння.
Особливість цього свята полягає в тому, що в ньому переплітаються християнські вірування та язичництво.
В народі вважалося, що на Стрітення Господнє 15 лютого зиму весну зустрічає. В християнському вченні багато хто вважає, що день Стрітення Господнього – це день зустрічі людей з Богом та поєднання Старого Заповіту з Новим.
Що можна робити, а чого краще уникати в день Стрітення Господнього
Як на великі свята, на Стрітення Господнє в церкві правиться урочиста служба, яку слід відвідати християнам. Цього дня заведено освячувати свічки та воду, які були оберегами в родині.
Якщо в день Стрітення Господнього не було можливості послухати урочисту службу, тоді слід помолитися вдома.
Що не можна робити на Стрітення Господнє?
Як і в ніші дні, особливо святкові, церква ставить під сувору заборону лайку, погану поведінку, лихослів’я. Цього дня краще не виконувати важку фізичну роботу. Вважається, що погана ідея 15 лютого в день Стрітення Господнього вирушати в далеку подорож, прибирати.
В цей день під великою забороною будь-що, пов’язане з водою: не можна прати та мити, ходити в лазню чи просто купатися.
15 лютого: народні традиції на Стрітення Господнє
На урочистому богослужіння в день Стрітення Господнього віряни освячували свічки та воду. Ці свічки називали «громичними». Справа в тому, що «стрітенські свічки» наші предки ставили перед образами під час грози. Вважалося, що це вбереже людей та худобу від грому – звідси й назва свічок.
Ще «стрітенські свічки» мали своє призначення допомагати вмираючій людині: їх вкладали вмираючому в долоні коли читалася відхідна молитва.
Народні традиції про воду, освячену на Стрітення Господнє
Воді, освяченій 15 лютого, приписували магічні властивості. Вважається, що освячена вода в день Стрітення Господнього найкраще допомагала захиститися від пристріту. «Стрітенську воду» використовували, щоб напувати та кропити худобу, а вулики нею кропили в кожну першу неділю після Молодика.
15 лютого Стрітення Господнє: народні прикмети на цей день
З давніх часів до нас дійшли деякі прикмети, які, як вважали наші предки, дають передбачення
- якщо 15 лютого на стріхах починали танути бурульки, то це вказувало, що зима буде ще довго лютувати;
- коли 15 лютого сонячно та ясно, то слід чекати великі морози;
- якщо цього дня йде сильний сніг та завірюха, народні прикмети передбачають вологу весну;
- яскраво-червоних захід сонця пророкує помірну погоду без морозів;
- народні прикмети говорять, що тихий ясний день 15 лютого, то до хорошого врожайного літа.
- якщо в день Стрітення Господнього залишити гроші на столі, можна позбутися удачі.
Часто Стрітення Господнє припадає на Масний тиждень (Колодій) чи напередодні нього.