Підготовка рослин до зими має певні правила, виконання яких гарантує, що навесні рослини почнуть добре розвиватися. Підготовка клематису до зими має свої правила, якщо клематися обрізати по типу групи, дозволить легко зняти клематис зі шпалери і підготувати його до укриття на період морозів.
Обрізка клематису восени – важливий етап підготовки до зими
В залежності від клімату у Вашому регіоні, обрізку пагонів клематису проводять наприкінці жовтня або на початку листопада. Обрізка проводиться по певним правилам в залежності від того – це перша обрізка (рослина першого року) чи рослині більше 2 років.
Перша обрізка для всіх видів клематису: залишаємо пагін висотою 20-30 см (2-3 бруньки), а все інше – треба обрізати. Така процедура буде сприяти розвитку бокових пагонів наступного року.
Клематис підготовка до зими: обрізка по типу групи в залежності від цвітіння
Клематис першої групи обрізки
- це рослина , яка цвіте весною на старих, минулорічних пагонах. У рослин цього типу можна залишати довгі пагони, висотою до 2 м. обрізають зазвичай верхівки пагонів, щоб підігнати висоту куща до висоти Вашої шпалери. Крім того, потрібно видалити сухі, зламані і просто «зайві» пагони.
Клематис другої групи обрізки.
- Це рослина, яка квітує двічі на рік: один раз на старих пагонах, а другий раз – на молодих. Такі рослини потрібно обрізати дещо коротше, ніж клематиси першої групи.
Пагони клематису залишають висотою близько 1,2 – 1, 5 м від землі. Видаляємо сухі та поламані гілки.
Клематис третьої групи обрізки.
- Ці клематиси цвітуть тільки на молодих пагонах, які відростають весною. Тому для третього типу минулорічні пагони зовсім не потрібні.
Обрізка клематису третьої групи до зими відбувається на рівні 2-3 бруньки від поверхні землі.
Універсальна обрізка клематису до зими
- це комбінований метод обрізки для всіх груп. Він доречний, коли у садовода ще недостатньо досвіду, або немає можливості визначити, до якого типу відноситься кущ клематису.
Комбінований метод обрізки полягає в тому, що пагони клематису обрізаються через один. Тобто, один залишаємо висотою 1,5 м, другий на 2-4 бруньки і т.д. таки спосіб сприятиме омолодженню кущів.
Клематис підготовка до зими: як знімати пагони з опори
Дорослі кущі знімати з опори буває непросто. Але це необхідна процедура. Щоб підготувати кущ до укриття до зими.
Щоб полегшити виконання цього завдання, потрібно весною підв’язувати пагони до шпалери тільки з одного боку. Ні в якому разі не треба заплітати між прутами шпалери. Бо влітку вони розростаються і плетуться так, що восени їх буде вкрай важко зняти, щоб не поламати гілочки.
Клематис підготовка до зими обрізка: приклад зняття клематису другої групи
- Усі пагони обрізаємо на висоті 1,5 м над землею.
2. Відв’язуємо усі прутики чи мотузки, якими прив’язували пагони до шпалери.
3. Ножицями зрізаємо листя, яким клематис тримається за прути.
4. Після того, як зняли мотузки і обрізали листочки, рослина легко відокремлюється від шпалери.
Клематис, який зняли зі шпалери, буде легко підготувати до зими і укрити від морозів і негоди.