Осінь у розпалі і на городі та у квітнику на нас чекає багато роботи. прийшов час займатися підготовкою квітів до зими. Як і коли викопувати цибулини гладіолусів і як їх зберігати взимку взимку розповіли досвідчені садоводи. Ці прості поради допоможуть правильно підготувати цибулини гладіолусів до зимування, щоб навесні можна було їх висадити у Ваш квітник.
Коли викопувати цибулини гладіолусів восени
Важливо правильно обрати час для викопування цибулин гладіолусів. Адже, якщо викопати їх занадто рано, до того, як вони набралися сил для зимування і цвітіння наступного сезону, рослина може не прорости чи не зацвісти. Якщо перетримати гладіолуси у землі, то вони померзнуть і, навіть, можуть загинути.
Головна ознака, що пора викопувати цибулину гладіолусу восени – стан надземної частини рослини. Вона повинна повність пожовтіти і відмерти. Зміна кольору свідчить про те, що рослина більше не виробляє хлорофіл і, отже, зупинило свій ріст. До цього турбувати цибулину не можна.
Важливо: не можна відрізати, обривати чи скручувати стебло і листя гладіолусів до їх повного відмирання.
Точні терміни прибирання гладіолусів восени залежать від кліматичних і погодних умов у Вашому регіоні. Як правило, розпочинати роботи можна через 30-50 днів після закінчення цвітіння гладіолусів. Наприклад, на півдні України, гладіолуси викопують до середини, а то й майже до кінця жовтня, орієнтуючись на закінчення цвітіння. Якщо воно припинилося у серпні, то через 30-50 днів – з середини і по кінець вересня, цибулини дозріють і будуть готові до викопування.
Ще раз нагадаємо: основний показник готовності гладіолусів для викопування – це стан надземної частини рослини.
В першу чергу викопують ранні сорти, пізні сорти викопують в останню чергу. Лавандові, сині, фіолетові, темно-червоні гладіолуси, як правило, прибирають раніше білих, жовтих, рожевих і помаранчевих. Пізніше всіх треба викопувати гладіолуси, вирощені з діток.
Як викопувати цибулини гладіолусів восени для зберігання на зиму
Викопувати цибулинні рослини потрібно тільки у суху погоду. За допомогою секатору чи садових ножиць, обрізають стебло і листя гладіолусу, залишаючи невеликі пеньки. Після цього на відстані близько в 20 см від стебла гладіолуса, встромляємо вила і обережно піднімаємо землю разом з цибулинами і кладемо його на брезент, плівку або інший щільний матеріал. З підсушеного земляного кому дістаємо цибулини, вибираємо діток і відрізаємо у них коріння.
Після зібраного урожаю потрібно перевірити всі цибулини, щоб були здорові. Адже хворобо може перекинутися на здорові цибулини при зимовому зберіганні. Щоб цього не допустити, уражені цибулини потрібно спалити.
«Дітки» цибулин гладіолусу також потрібно повністю викопати. По-перше, коли вони залишаться у землі, то поступово засмітять увесь квітник. По-друге, дітки – це гарний посадковий матеріал.
Як зберігати цибулини гладіолусів взимку
Головна небезпека, яка підстерігає цибулинні під час зимового зберігання – це гниль. Щоб не допустити загнивання, цибулини гладіолусів після викопування знезаражують. Для цього їх спочатку промивають в проточній воді, а після на півгодини замочують в 0,1% -ному розчині фундазолу, розчині Фітоспоріну (по інструкції) або на годину – в рожевому розчині марганцівки.
Після цього, цибулини гладіолусів залишають на відкритому повітрі до повного їх висихання. Щоб під час сушки комахи відклали яйця, цибулини варто висушувати у полотняних мішках.
На повітрі цибулини сушать в хорошу погоду протягом трьох днів, але на ніч треба заносити їх у приміщення. Після просушки цибулини гладіолусів у коробки чи корзини в один шар і зберігаємо при температурі +20°С… 25°С періодично провітрюючи і перевіряючи на наявність гнилі і пом’ятості. В приміщенні, де зберігатимуться цибулини гладіолусів, температура повітря не повинна перевищувати +8°С, вологість повинна складати 65-75%.