Як правило, гарбузи саджають в травні та в червні. Але перед посадкою, слід згадати основні правила вирощування гарбузів. А саме – на якій відстані саджати гарбузи і які методи посадки гарбузів можна використовувати. Як правильно зробити грядки, в залежності від того це широкорядний або квадратно-гніздовий метод посадки
Які методи посадки гарбузів можна використовувати?
Існують декілька методів посадки гарбузів, кожен з яких має свої особливості. Тому, щоб вибрати спосіб посадки, слід ознайомитися з варіантами розташування гарбузів на грядках.
Для посадки гарбуза традиційно вибирається один із способів:
- широкорядний;
- гніздовий.
На кожен гарбуз слід виділяти в середньому від 1 квадратного метра до 4 квадратних метрів.
Площа посадки гарбузів
- якщо висаджуються кущові сорти гарбузів раннього достигання, тоді знадобиться менша площа для вирощування;
- відповідно для середньоплетистих і довгоплетистих сортів гарбузів пізнього дозрівання знадобиться більші ділянки для вирощування.
Чим менша площа для вирощування гарбузів, тим меншими будуть плоди.
Фахівці звертають увагу, що
- при вирощуванні гарбузів в регіонах з більш посушливим кліматом, відстань між гарбузами при посадці повинна бути збільшена;
- відстань при посадці гарбузів у відкритий грунт з більш вологим кліматом, в умовах достатньої кількості води, гарбузи можна саджати ближче один до одного.
Важливо! Вибираючи метод посадки гарбузів, слід зважати на склад грунту, кліматичні умова і головне – на вид гарбуза: довгоплетисті або кущові.
На якій відстані саджати гарбузи в залежності від виду: плетистий гарбуз або кущові гарбузи
В залежності від того, які гарбузи ви плануєте посадити, слід вибирати й метод посадки.
Відстань і схема посадки плетистих гарбузів – широкорядний метод
Широкорядний метод посадки гарбузів передбачає посів насіння в рядок на певній відстані. Важливо, щоб рядки гарбузів були зорієнтовані з півдня на північ. Тому що таке спрямування грядок дозволяє максимально використовувати сонячне освітлення для інтенсивного фотосинтезу підростаючими рослинами.
Широкорядний спосіб посадки найбільше підходить для плетистих гарбузів (але не виключає можливість і для кущових). Такий спосіб посадки передбачає дотримання однієї зі схем:
- для середньоплетистих сортів гарбуза:
- відстань між рослинами від 75 до 140 см
- ширина між рядками – близько 140 см;
- для довгоплетистих сортів:
- відстань від 150 до 200 см між кущами
- 190-210 см – між рядами.
Така посадка передбачає велику площу для грядок гарбузів. Щоб інша земля на грядці «не гуляла» в міжрядді та по периметру грядки можна посіяти кукурудзу.
Яка відстань і методи посадки кущових гарбузів
Варіант 1
Як один з варіантів широкорядного способу посадки кущового гарбуза можна використовувати стрічковий метод, саджаючи насіння гарбуза у 2 зближені між собою рядки.
Варіант 2 – квадратно-гніздовий метод посадки
Квадратно-гніздовий метод посадки гарбузів: копаємо лунки під насіння в кутах квадрату вибраної величини. В ці лунки висаджується кілька насінин в одну лунку – «гніздами». Завдяки такому методу посадки наші сходи будуть більш рівномірними.
Квадратно-гніздовий спосіб посадки найбільше підходить для кущових гарбузів. Які схеми можна використовувати (розміри квадратів):
- 70×70 см
- 80×80 см
- 120×120 см
Найбільш раціональним способом розміщення гарбуза на ділянці є посадка в шаховому порядку. Завдяки цьому способу навіть довгоплетисті гарбузи можна садити ближче один до одного – на відстані 100 см між рослинами.