Зазвичай жир (у різних його варіантах), має погану репутацію у переважної більшості людей. Особливо негативно ставляться до жирів ті, хто слідує правилам здорової їжі та здорового способу життя, але при цьому не вивчали питання більш глибоко. Наведені цікаві факти про жир покажуть і доведуть їх користь, а пояснення цих фактів покажуть, що жири – це не завжди погано, а помірне вживання різних видів жирів просто необхідно для здоров’я організму
Цікаві факти про жир
Наведені факти допоможуть розібратися і допоможуть реабілітувати вживання жирів.
- 50 відсотків енергії в організмі людини виділяється у процесі окислення жирів.
- Завдяки жирам ми має пружню та еластичну шкіру. Коли в організмі нестача жирів, тоді шкіра набуває нездорового вигляду, починає в’янути і лущитися.
- Факт, який багатьом невідомий: мозкові клітини людини не можуть функціонувати без жирів, тому що понад 60% мозку складають жири.
- Засвоєння багатьох вітамінів неможливе без наявності у організмі жирів.
- Без жирів неможлива нормальна робота репродуктивної функції.
- Всі вразливі органи людського організму оточені захисною жировою оболонкою. Завдяки цьому еволюція створила захист внутрішніх органів від травм, струсів та впливу зовнішнього середовища.
- Наявність жирів особливо важлива в холодну пору року та в екстремальних ситуаціях. Жири погано проводять тепло, тому вони є відмінним утеплювачем, який захищає організм від переохолодження.
- Жири відповідають за текстуру, смак і аромат в їжі.
- В 1 грамі жирів міститься 9 ккал.
- Жири поділяються на дві великі групи – тваринні та рослинні, а також на кілька типів: мононенасичені, насичені, поліненасичені. Всі вони відіграють різну роль і повинні бути присутніми в раціоні, але у різних пропорціях.
- Мононенасичені жири (оливкова олія, горіхи) допомагають організму знижувати рівень холестерину в крові та протистояти серцево-судинним захворюванням.
- Поліненасичені жири (жирна морська риба, зелень, лляна олія) необхідні для хорошої роботи серця та судин, а також для нормального засвоєння деяких вітамінів.
- Насичені жири (продукти тваринного походження, яйця, вершкове масло) беруть участь в обмінних процесах, допомагають регенерації м’язів, але в надлишку можуть бути шкідливими.
- Трансжири, так звані «погані жири» (маргарин, їжа їх фаст-фудів) є небезпечними для здоров’я людини і повинні вживатися в мінімальній кількості (бажано взагалі не вживати їх).
- Фахівці зазначають, що достатня, але не надмірна кількість жирів – це одна з необхідних складових правильного харчування.
Цікаві факти про жири, які наведені вище, показують, на скільки важливе вживання жирів, звичайно, в розумній кількості.