В Україні з 1 квітня 2019 року введено в дію електронний рецепт на ліки. Він призначений на безоплатне отримання ліків певними категоріями громадян. Всі правила отримання ліків за електронним рецептом регламентовано.

З 1 квітня 2019 року в Україні запроваджено програму «Доступні ліки». За нею пацієнти можуть отримувати ліки в аптеках за електронним рецептом. Електронний рецепт спрощує отримання безкоштовних ліків пацієнтами.

Хто і як може отримати електронний рецепт

Отримати і потім придбати ліки за електронним рецептом можуть громадяни, які підписали декларацію з сімейним лікарем і являються учасниками програми «Доступні ліки». Для пацієнта електронний рецепт це просто смс-повідомлення з номером і кодом підтвердження.

На даний момент програма «Доступні ліки», за якою відбувається компенсація ліків і пацієнт отримує їх безкоштовно, розповсюджується на

  • серцево-судинні захворювання;
  • діабет ІІ типу;
  • бронхіальну астму.

Електронний рецепт видає сімейний лікар, з яким підписана декларація.

  1. Ви приходите на прийом до лікаря.
  2. Лікар проводить огляд і, за потреби, виписує електронний рецепт.
  3. Після перевірки номера телефону пацієнта, лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я України.
  4. Пацієнт отримує на свій мобільний телефон смс з номером виписаного рецепту і кодом підтвердження (аналогічно системі Helsi.me), за яким можна отримати ліки у аптеці, яка є учасником програми «Доступні ліки».

На які ліки розповсюджується електронний рецепт і механізм їх отримання в аптеці

Існує державний реєстр лікарських препаратів, вартість яких компенсується за програмою «Доступні ліки». Реєстр містить повний перелік препаратів, на які розповсюджується програма. Ознайомитись з переліком можна за посиланням.

Ліки можна придбати в аптеках, які мають договір НСЗУ (Національна служба здоров’я України) і є учасником програми «Доступні ліки». На даний момент таких аптек 5041 і їх кількість буде збільшуватися.

Отримання ліків за електронним рецептом не має прив’язки до місця видачі рецепту чи прописки. Крім цього, пацієнт може вибрати препарат із запропонованих аптекою по цій програмі. Якщо обраний препарат перевищує вартість, яка компенсується програмою, Вам не треба платити повну ціну – Ви оплачуєте тільки різницю в ціні.

  1. Ви приходите в аптеку і аптекар Вам пропонує препарати згідно рецепту, які входять у програму «Доступні ліки».
  2. Пацієнт обирає препарат і називає аптекарю чотиризначний код підтвердження (Вам прийшло смс).
  3. Після отримання коду, аптекар видає Вам препарат по електронному рецепту.