Осінь цього року напрочуд тепла, навіть на початку листопада. Зазвичай в цей час, в попередні роки, часто бувають сталі морози і часто – сніг. Холоди все ближче і підходить час садити озиму петрушку. Варіант посадки петрушки під зиму дуже хороший, бо насіння пройде природну стратифікацію та Ви матиме перший урожай навесні на кілька тижнів раніше, ніж при весняному висіванні. Коли садити озиму петрушку у листопаді 2019 року підкажуть агротехнічні правила та поради Місячного календаря робіт.

Коли садити озиму петрушку у листопаді 2019 року за температурними показниками

Посадку петрушку восени, точніше – посів, проводять з першими морозами, але до стійких заморозками.

За температурними показниками петрушку під зиму слід висівати, коли:

 • при зниженні нічних температур до -1 … -5 ° C;
 • при зниженні денної температури повітря до + 1 … + 7 ° C;
 • при промерзанні грунту на 2-3 см.

Насіння петрушки проростає, коли температура грунту складає +2 … + 3 ° C. Сходи петрушки добре витримують температуру до -5 … -7 ° C. Щоб насіння не проростало в грунті, потрібно зважати на температурні показники. При потеплінні, посадку озимої петрушки відкладають до кінця листопада.

Коли садити озиму петрушку за народними прикметами

В залежності від кліматичних умов у різних областях України, посадка петрушки під зиму може відрізнятися на 2-3 тижні.

За народними прикметами, кращі строки посіву – після листопаду, по закінченню руху соків у рослині – “коли впаде останній лист з дерева”. Або ж, як говорили за старих часів, на питання: «Коли садити петрушку восени під зиму?», то давали відповідь “по черепку”: коли грунт підмерзає.

Коли садити озиму петрушку у листопаді 2019 року з урахуванням правил сівозміни

Петрушку на місце можна повертати не раніше, ніж на третій рік.

Рослини, на місці яких добре сіяти петрушку під зиму:

 • сидерати;
 • капуста;
 • буряк;
 • огірки;
 • картопля.

Половити грядки перед посадкою петрушки восени не треба. Після посіву озимої петрушки, зверху борозенки треба засипати грунтом, насипати мульчу для утеплення і попередження вимивання. Торфом, перегноєм НЕ мульчують: зійде пізніше за рахунок повільного прогрівання грунту навесні.

Важливо: у листових і кореневих сортів культури різні вимоги до складу грунту і елементів живлення.

Листові форми петрушки не вимогливі до азоту – норми споживання нижче практично у 2 рази, і майже не потребують органіки. Для посадки восени листової петрушки добре підійдуть ділянки, де органіка вносилася за рік до цього. Норми споживання елементів живлення кореневими сортами: азот 5.3 г, калій 9.2 г, фосфор 0.7 г, кальцій 2 м.

Кореневі сорти петрушки більш вимогливі до вмісту азоту в грунті, але не особливо реагують на органіку в т.ч. гній. Коренева петрушка потребує високі дози калію для формування великого коренеплоду.

Під оранку, перекопування вносять суперфосфат, перед посівом аміачну селітру. Під листову допустимо внесення органіки (свіжий гній), під кореневу вносять перегній.

Коли садити озиму петрушку в листопаді 2019 року: схема і порядок посадки

Посів петрушки в лунку

При озимому посіві петрушки, насіння бажано розміщувати на відстані 1-4 см залежно від фракції насіння. При посіві під зиму листові сорти висівається по 3-4 насінини на лунку, якщо посів проводиться не в борозни.

Посів петрушки в борозенки

 1. При такому виду посіву, самкою роблять борозни завглибшки 3-4 см на відстані 15-20 см для листових сортів. Кореневу петрушку восени садять широкорядним методом – 40-45 см між рядками.
 2. Трохи присипають піском для утримання вологи і збереження насіння від загнивання.
 3. Висівають насіння віяловим методом або поштучно.
 4. Борозни присипають сухим, не мерзлим грунтом.
 5. Грядки не поливають, мульчують – соломою, ялиновим гіллям, впалим листям, в малосніжні зими стане в нагоді агроволокно.

Навесні мульчу згрібають. Щоб врятувати ранній урожай від заморозків, навесні після прибирання мульчі, грядки з петрушкою накривають агроволокном або плівкою. Далі розпушують міжряддя, по необхідності проріджують, вносять добриво.

Правила озимої посадки буряка

Посадка моркви під зиму

Як і коли садити цибулю-сіянку під зиму

Коли садити озимий часник