Природні умови України не скрізь дозволяють вирощувати помідори одразу у відкритому грунті. Тому часто ми готуємо томати до висадки через розсаду. Розсада помідорів, як вирощувати та доглядати за порадами городників, допоможе отримати гарний врожай влітку. Перед посівом розсадаи, варто ознайомитися з алгоритмом висівання, щоб врахувати всі необхідні параметри, наприклад, терміни розсади, правила поливу тощо

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, коли висаджувати насіння томатів на розсаду

Висаджувати насіння помідорів на розсаду необхідно в залежності від строку, коли Ви плануєте переносити рослину в теплицю чи у відкритий грунт.

Якщо Ви плануєте висаджувати в землю на початку червня, тоді розсаду помідорів Вам потрібно готувати за 55-60 днів до цього. Тобто насіння на розсаду висаджувати в кінці березня, на початку квітня.

Якщо Ви плануєте висаджувати розсаду в неопалювану теплицю в першій декаді травня, то розсаду вам потрібно готувати за 65-70 днів, не пізніше третьої декади березня.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, підготовка насіння для розсади

Щоб отримати гарний урожай, потрібно підготувати насіння помідорів. Для цього Вам треба протруїти насіння. Візьміть 1% розчин марганцевокислого магнію та опустіть туди насіння помідорів на 20 хвилин. Після цього ретельно промийте насіння під проточною водою. Промите насіння покладіть у вологу серветку, бажано просичену розчином мікродобрив. Зробити мірокрозчин можна таким чином: до 1л води додати 0,2 гр борної кислоти, 0,5 г сірчанокислого цинку і 0,2 г мідного купоросу. В цьому розчині і змочіть свою серветку. Щоб прискорити сходження насіння, Вашу вологу серветку можна накрити чашкою чи склянкою і тримати при температурі +20°C… +22°C до появи перших паростків.

Зважаючі на різні кліматичні умови, насіння помідорів на розсаду бажано закаляти. Щоб це зробити, Вам необхідно замочене насіння покласти в холодильник на 1-2 доби. Із насіння, яке Ви загартували, будуть більш міцні та пристосовані до холодів паростки. Також, загартування насіння помідорів гарно впливає на плодоношення і родючість рослини.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, підготовка грунту для розсади і висівання

Розсада помідорів, зазвичай, піддається пікіруванню. Землю для розсади потрібно готувати, щоб вона не була важкою. Підготуйте суміш у пропорціях, щоб отримати її відро, потрібно внести приблизно 10 г сечовини, 40-50 г гранульованого суперфосфату і 10-15 г хлористого калію або 50-60 г деревної золи.

При висадці розсади у ящик, перед висівання насіння помідорів, цю землю потрібно за кілька годин до висівання теплою водою, порівняти та трохи ущільнити. Потім проводим борозди глибиною не більше 1 см на відстані 4-5 см одна від одної. Через пару годин у ці борозди кладемо насіння помідорів і присипаємо сумішшю піску і перегною і знову зовсім трохи поливаємо теплою водою. Посіяне насіння можна прикрити склом. Перші дні після висівання насіння помідорів, потрібно підтримувати температуру + 23°C … +25 °C.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, загартування сіянців

В процесі появлення паростків, необхідно проводити закалювання.

У перші 4-6 діб знижуємо температуру повітря:

денна повинна бути + 12°C … +15 °C ,

нічна  + 8°C … +10 °C.

Таке загартовування сіянців допоможе їм стати більш міцними, з добре розвиненою кореневою системою.

Зміни в температури Ви можете добиватись, відкриваючи фіранку чи вікно. Але потрібно постійно стежити за температурою, щоб вона не виходила за вказані параметри, та, щоб не було протягів.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, пікіровка помідорів

Розсада помідорів, як вирощувати та доглядати
Пікіровка помідорів допоможе отримати сильні сіянці розсади

Пікірування сіянців потрібно проводити в ящики, куди попередньо насипати підготовлений грунтна 8-10 см, чи в спеціальні горщики. Існує великий вибір горщиків і ємностей для розсади – з волокнистого торфу, з щільного паперу тощо. Розсада, яку Ви будете вирощувати в горщиках, при подальшій пересадці у грунт, збереже свою кореневу систему, зможе легко прижитися на новому місці. Також, така розсада дасть гарний врожай.

При пікіруванні розсаду томатів у ящик, треба слідкувати, щоб між рослинами було дастатньо відстані, тоді Ваша розсада буде більш якісна і міцна. Зазвичай, це роблять за схемою 8х8 або 10х10.

Коли робимо пікіровку помідорів, то прищіпуємо кнічик головного кореня сіянця – це допоможе сформувати розгалужену кореневу систему. Далі сіянець потрібно опустити в підготовлену земляну суміш майже до сім’ядольних листків. При цьому ми ретельно обжимаємо корені (а не стебла!) кілочком або вказівним пальцем.

Розпіковані сіянці потрібно потім полити теплою водою. Щоб отримати краще властивості приживлення при пересадці в майбутньому, ми 1-2 дні тримаємо їх при розсіяному освітленні. А вже після цього переносимо пікіровані сіянці помідорів на добре освітлене місце.

Розсада помідорів (томатів): правила посіву і догляду, коли і як проливати

Режим поливу має величезне значення для отримання міцної розсади. Вода для поливу повинна бути відстояна і тепла, приблизна температура води повинна становити + 18°C … +22 °C. Поливати потрібно не дуже часто, але досить рясно, щоб була змочена вся земля у ящику чи у горщику з розсадою. Полив залежить від температурних умов та вологості повітря, в яких Ви вирощуєте розсаду. Поливати краще крапельним шляхом у першій половині дня. Для гарного проростання Вашої розсади помідор, земля повинна бути вологою, а повітря у кімнаті досить сухим. Не забувайте регулярно провітрювати кімнату з розсадою, але не створюйте протяги.

Слідуючи цим простим рекомендаціям по висіванню та доголяду за розсадою помідорів, Ви зможете отримати гарні сіянці для подальшої висадки у відкритий грунт.

Посівний календар для овочів на 2020 рік по місяцях допоможе заздалегідь запланувати посадку у сприятливі для цього дні.